Astrolojide Hava, Su, Ateş ve Toprak Elementlerinin Özellikleri ve Burçlar

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 19 Şubat 2021
  • 1.268 okunma
  • 2 beğeni

Astroloji, gezegenimiz Dünya ve beraberinde yer aldığı gezegenlerden oluşan Güneş sistemine ait bir yapının etkilerini gözlemleyen, astrofizik yorumlanmasına dayalı bir ilimdir. Evrenin bu kusursuz yapısı kuşkusuz var oluşun dengesini sağlamada bir ölçüt kabul ediliyor. Etkilere açık bir düzlemde yer alan Dünyamız enerjinin etkilerine açık, üzerinde canlıların yaşadığı tek gezegen. Bugün yazımızda gezegenlerin etkilerini taşıyan burçlar ve elementlerinden bahsedeceğiz. Sümerler döneminden itibaren, var oluşun dört temel unsuru sayılan, Toprak, Hava, Ateş ve Su elementlerinin özellikleri ve bu elementlere ait yönetici gezegen nedir, bu konulara yazımızda yer vereceğiz. Burçların ve onlara bağlı elementlerin insana kattığı çekim enerjisi ve yaşamları üzerine etkileri de konularımız arasında olacak. Yazımızı keyifle okuyacağınıza inanıyoruz.

Doğayı oluşturduğuna inanılan “toprak”, “hava”, “ateş” ve “su” adlı elementlerin de bir ruhu olduğu ve enerjisindeki etkilerin insanlar üzerinde yönlendirici olduğu, eski zamanlardan bu yana söylenir. Eski Mısırlılar, Sümerler, hatta eski Türk toplumlarında bile törenler ve ritüeller de olsun doğanın canlı bir enerjiyi insanlara aktardığı yönünde inanışlar hakimdi. Özellikle Şaman kültürü, mirasının temeli sayılan bu dört elementin şifalandırıcı özelliğine dayanarak efsun ve ritüellerin yapıldığı ve hala günümüzün araştırma konularından olduğunu söyleyebiliriz. O halde sırasıyla bu dört ana unsur sayılan elementlerin özelliklerine değinelim.

İyileştirmeci şaman efsunları yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Toprak Elementi

Toprak Elementi

Toprak elementi, toprak anayı, kökleri ve kalıcılığı simgeler. Zodyak kuşağında yer alan burçlardan Oğlak, Boğa, Başak burçlarını kapsar. En başta belirttiğimiz Oğlak burcu bu gruba ait yer almış lider, öncü konumundaki toprak elementini temsil eder. Toprak grubu, toprağın bereketini ve bereketi sağlayan çalışma azmini ortaya koymak için sınıflanmış bir gruptur. Düzene bağlılığı, gerçekçi bir bakış açısı ve planlı bir hayatı temsil eder. Ağır adımlarla hareket edişi, köklerine bağlılığı ve değişime kolay uyum göstermeyişi ile ifade edilebilir. Geleneksel yapının da bir temsilcisi olan toprak elementi, esasında risk almaktan kaçınmayı ve ayakların yere bastığı bir güven duygusuna ihtiyacı da temsil etmektedir. Baş ve bel bölgesi ağrılarına yatkındırlar. Meditasyonlar için kullandığımız vücudumuza ait enerji bölümleri olan çakraların temizliği ve düzenlenmesinde elementler de bir temsil özelliğine sahiptir. Toprak elementinin en fazla etkilenen bölümü “kök çakrası”dır. Kök çakrası, güven duygusunda hissedilen sorunlara, yeryüzüne dair uyum sorununa karşı vücudun enerji boyutunda iyileşmeye ihtiyacı olan enerji bölümüdür. Oğlak burcu: “Kök Çakrası”, Başak burcu: “Boğaz çakrası”, Boğa Burcu: “Kalp çakrası” burçların özellikle etkilendiği alanlardır. Toprak elementi grubuna ait burçlar üzerinde etkilerinden bir diğeri sevdiklerini sahiplenme ve koruma duygusudur.

Hava Elementi

Hava Elementi

İletişim, yaratıcılık ve özgürlüğün temsilcisi olarak bilinen Hava, Zodyak kuşağında yer almış olan öncüsü İkizler burcu olan, Terazi, Kova burçlarını etkisine alan hava grubuna ait bir elementtir. Elementin belirgin özelliği, insan ilişkilerinde iletişim kurma yeteneği ve dinamik fikirlere sahip oluş, fikir ve duyguların sürekli hareket halinde olması etkisine sahip olmasıdır. Dışa dönük kişilik yapısı, zekayı kullanmadaki becerikliliğin yanı sıra bilgi paylaşmayı seven burçlar genelde bir hava elementi grubuna aittir. Yeniliklere açık ve eğitime olan ilgileriyle de bilinirler. Görselliğe olan ilginin bu gruba ait bir özellik olduğunu da söylemeden geçemeyiz. Onlar için beğenilmek, ilgi görmek, sosyal cesaret açısından önemlidir. Tutkularına bağlıdırlar hatta kimi zaman gerçeklerle olan bağın kesilmesi de bu gruba mensup burçların başına gelebilecek sorunlardan biridir. Bu burçların etkilendiği çakra bölümleri ise, İkizler: “Boğaz çakrası”, Terazi: “Kalp çakrası”, Kova: “Tepe çakrası”dır. Baş ve boyun bölgesi sağlık sorunlarına karşı hassastırlar. Vücudun enerji olarak yüklenen bölümlerini ifade eden çakraların temizliği, bu elemente ait grubun iletişim kanallarının güçlenmesi, sevgiyi ifade etme ve sevgiyi hayata çekmek, üretkenlik ve özgür fikirlere sahip olmak adına yapılabilmektedir.

2021 yılında dünyayı bekleyenler hakkındaki astrolog görüşlerini derlediğimiz yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ateş Elementi

Ateş Elementi

Ateş elementinin yakıcı ve etrafına sirayet eden etkisi de bu elementin grubuna ait Zodyak kuşağı burçlarını da etkilemektedir. Ateş, etrafına tehlike saçan bir unsur olsa da yapıcı ve şekil verici özelliğiyle birçok değerli madenin oluşumuna, keşiflerin ortaya çıkışına katkısı olmuş bir elementtir. Ateş grubu burçların lideri olan Koç burcu ve beraberinde yer alan Aslan ve Yay burçları da bu etkilere sahiptirler. Gruba ait öncü burçtan kastımız, elbette bu elementin etkilerin en fazla hisseden burçlar olarak yer alışlarından ötürüdür. Lider özelliğinin yanı sıra Ateş elementi burçları, enerjik, hayata dönük ve sıcakkanlı olarak bilinirler. Hız, bu grubun hayatını belirleyen önemli bir ögedir. Çabuk harekete geçmek, ani kararlar almak, hemen duygusal tepkiler vermesi de ateş elementinin döngüsüyle karşılaşmak zorunda kalabileceği sonuçlara da sebep olabilmektedir. Sıradanlıktan çabuk sıkılabilen ve yeniliklere meraklı olan Ateş grubu, hayata karşı tutkulu ve atılgandır. Ateş elementinin sağladığı enerji birikimi onun sosyal yönünü aktif hale getirir. Ateş grubu burçların daha çok etkisinin görüldüğü çakra bölümleri, “Solar Plexus” adı verilen, sindirim sisteminde yer alan enerji deposudur. Sindirim sistemine ait sorunlara karşı hassastır. Bu çakra bölümündeki tıkanıklık ve yetersiz çalışma söz konusu olduğunda, karar verme ve irade zayıflığı, depresyon hissedilebilir etkiler oluşturabilir. Gruba ait Yay burcu ise onun haricinde alın çakrası bölgesinden etkilenebilir. Alın çakrası, sezgisel gücü ve hafızayı etkilemektedir.

Su Elementi

Su Elementi

Su elementi, dinginliği, içe dönük düşünceleri, hayal gücünü ve sezgi gücünü temsil etmektedir. Su grubu, öncüsü Yengeç burcu olan, Akrep ve Balık burçlarını kapsamaktadır. Bu gruba ait önemli bir özellikse karşılarındaki kişinin hissettiklerini anlayabilme özelliğidir. Sezgisel gücünün etkilerini hissettiği enerji dalgalarıyla yorumlama gücüne sahip su grubu burçları, sanatsal bakış açıları, hayal gücü ve duyarlılıklarıyla dikkat çekerler. Bünyesinde yer alan hassaslık, enerji noktalarına sirayet eden iyi kötü enerjilerin kendisinde kolayca toplanmasına izin verebilir. Harekete geçmeden önce kontrol edip olayların öncesini detaylandırma özelliği vardır. Sevdiklerine sevecen ve korumacı hatta şifacı özelliktedirler. Üreme sistemi rahatsızlıklarına karşı hassastırlar. Fedakar yapıları, sevdiklerine bağlılıklarından ileri gelmektedir. Kendileri hakkında fazla bilgi vermekten hoşlanmayan, sığ düşüncelere tahammül edemeyen, uysal mizaca yatkın kişiler olarak bilinirler. Su grubunun en fazla etkilendiği çakra bölümü “Sakral çakra” adı verilen, üreme organları ve boşaltım sistemine ait vücut enerji bölümüdür.

Burçlar ve burçların genel özellikleri için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Elementlere Ait Yönetici Gezegenler ve Burçlar

Gezegenlerin mitoloji ve astrolojideki anlamları için linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Toprak: Satürn (Oğlak),Merkür (Başak), Venüs (Boğa)

Hava: Merkür (İkizler), Venüs (Terazi), Uranüs (Kova)

Ateş: Mars (Koç), Güneş (Aslan), Jüpiter (Yay)

Su: Ay (Yengeç), Plüton- Mars (Akrep), Neptün (Balık)

Sıkça Sorulan Sorular

Yönetici gezegeninizin esas burcu olan Güneş burcunuzdan etkileri elbette takip edebilirsiniz. Fakat gezegenlerin oluşturduğu bu açılar yükselen burcunuza ait etkileri hayatınızda daha fazla gösterebileceğinden doğum haritanız için istenen bilgileri girerek yükselen burcunuzu öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Retro hareketi, bir gezegenin gerilemesi anlamında öne çıkan bir astroloji terimidir. Ay ve Güneş haricinde tüm gezegenlerin evrende hareket etmesi söz konusudur. Retro etkisi göstermiş olan bir gezegenin temsil ettiği konuların gücünde bir azalma oluşur. Dünyanın dönüş hızından çok daha fazla düşüş gösteren bu gerileme hareketi Retro hareketi olarak ifade edilir.

İlgili Yazılar