Brezilya Hakkında Bilgi: 10 Özelliğiyle Brezilya Hakkında Merak Edilenler

 • Minik Tospik yazdı.
 • 31 Ağustos 2021
 • 1.174 okunma

Avrupalılar Brezilya’yı ilk olarak 16. Yüzyılın başlarında Portekiz’den gelen gemilerin Rio de Janeiro’nun kuzeyindeki orta kıyıya vardıklarında keşfetseler de ülkenin tarihi binlerce yıl önce başlamıştır. Güney Amerika’nın kara kütlesinin yarısını kaplayan Brezilya hem büyüklük hem de nüfus bakımından kıtanın devidir. Tarihi, yükselişten düşüşe ekonomik çalkantılarla dolu olan ve kültürü, geleneksel olarak dünyayı memnuniyetle karşılayan eritme potası Brezilya, bilinenden çok daha fazlasına sahiptir. İşte Brezilya hakkında merak edilen her şey…

Brezilya Hakkında Genel Bilgiler

Brezilya Hakkında Genel Bilgiler
 • Resmi Adı: Brezilya Federal Cumhuriyeti
 • Yönetim Şekli: Federal cumhuriyet
 • Başkent: Brasilia
 • Nüfus: 208.846.892
 • Resmi Diller: Portekizce
 • Para Birimi: Brezilya reali
 • Yüzölçümü: 8.511.965 km2
 • Başlıca Sıradağlar: Serra do Mar, Serra do Espinhaço
 • Başlıca Nehirler: Amazon, Sao Francisco, Parana, Tocantins

Ayrıca Avrupa’da Az Parayla Gezilebilecek 8 Ülke bilgilerine bakabilirsiniz.

Coğrafyası

Brezilya Coğrafyası

Brezilya, Güney Amerika’nın en büyük ülkesi ve dünyanın 5. büyük ülkesidir. Atlantik Okyanusu boyunca 7400 km kıyı şeridi ile kıtanın doğu tarafında muazzam üçgeni oluşturur. Şili ve Ekvador hariç her Güney Amerika ülkesiyle sınırı bulunur.

Brezilya’nın coğrafi görüntüsü çok çeşitlidir. Kuzeydeki dünyanın en büyük ormanı olan Amazon da dahil olmak üzere yoğun ormanlarıyla tanınır. Ama aynı zamanda kuru otlaklar (pampalar), engebeli tepeler, çam ormanları, genişleyen sulak alanlar, uçsuz bucaksız platolar ve ayrıca uzun kıyı ovası vardır. Kuzey Brezilya, Amazon Nehri ve onu çevreleyen ormanların hakimiyetindedir. Amazon tek aslında 1 nehir değil, yüzlerce farklı su yolundan oluşan ağdır. Toplam uzunluğu 6840 km’dir. Ünlü pirana ve boto ya da pembe nehir yunusu dahil olmak üzere binlerce tür bu nehirde yaşar.

İnsanları ve Kültürü

Brezilya İnsanları ve Kültürü

Brezilyalıların çoğu üç etnik gruptan gelir: Kızılderililer, Avrupalı yerleşimciler (çoğunlukla Portekiz’den) ve Afrikalılar. 19. Yüzyıldan itibaren Avrupa, Orta Doğu ve hatta Japonya’dan gelen göçmen dalgaları bu karışıma eklenmiştir. Bu kültür çeşitliliği zengin dini gelenekleri, müzik ve mutfak kültürünü oluşturmuştur. Öte yandan Brezilyalılar, futbol delisidir ve ülke en iyi futbolcuları yetiştirmiştir. En ünlüsü ise, daha çok Pelé olarak bilinen Edson Arantes do Nascimento’dur. Brezilya, Dünya Kupası futbol finallerini diğer tüm ülkelerden daha fazla olmak üzere tam 5 kez kazanmıştır.

Doğası

Brezilya Doğası

Brezilya, dünyadaki herhangi bir ülkeden çok daha fazla hayvan çeşitliliğine sahiptir, hatta bu konuda en yüksek sayılara sahiptir. 600 memeli türüne, 1500 balık türüne, 1600 kuş türüne ve 100.000 farklı böcek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Brezilya’nın ormanları, hayvan yaşamının çoğuna ev sahipliği yapar ancak pek çok benzersiz tür de pampalarda ya da yarı çöl bölgelerinde yaşar. Brezilya’nın orta-batı kesiminde Pantanal adı verilen düz, bataklık alan bulunur. Sular altında kalmış lagünler ve küçük adalardan oluşan bu parça, dünyanın en büyük sulak alanıdır.

Burada dev anakondalar, kapibara denilen devasa kobay akrabaları ve camians denilen vahşi Güney Amerika timsahları yaşar. Binlerce yıldır insanlar Brezilya’nın ormanlarını sömürür fakat özellikle Avrupalıların yaklaşık 500 yıl önce gelmesinden beri orman tahribatı çok yaygındır. Brezilya’nın Atlantik yağmur ormanlarının çoğu artık yoktur ve Amazon’un büyük arazileri her yıl yok olur. Hükümet pek çok milli park ve sığınak kurmuştur ancak bunlar ülkenin yalnızca %7’sini kaplar.

Devlet ve Ekonomi

Brezilya Devlet ve Ekonomi

Brezilya, başkanı, Ulusal Kongresi ve yargı sistemi olan federal cumhuriyettir. 1888’den yakın zamana kadar ülke demokrasi sistemiyle boğuşmuş ancak 1985’te askeri hükümet barışçıl şekilde kaldırılmasının ardından 1995’te Brezilya’nın siyaset ve ekonomisinin oldukça istikrarlı hale gelmiştir. Brezilya pek çok farklı toprak türü ve iklime sahiptir bu nedenle çok çeşitli mahsuller üretebilir. Tarımsal ihracatı şeker kamışı, lateks, kahve, kakao çekirdekleri, pamuk, soya fasulyesi, pirinç ve tropikal meyveleri içerir. Brezilya aynı zamanda kimyasallar, çelik, uçak ve araba üreten, Güney Amerika’nın sanayisi en gelişmiş ülkesidir.

Tarihi

Brezilya Tarihi

Yakın zamana kadar, bilim adamları Brezilya’ya ilk kez yaklaşık 10.000 yıl önce Asyalılar tarafından yerleştiğini düşünürlerdi. Ancak yeni kanıtlar, en az 32.000 yıl önce orada yaşayan insanlar olduğunu gösterir. Bazı uzmanlar, Pasifik Okyanusu’ndaki adalardan gelmiş olabileceklerini düşünür. Brezilya, 15. yüzyılın sonlarında Portekiz ve İspanya liderliğindeki büyük Avrupa keşifleri sırasında dünya haritasına eklenmiştir. Avrupalılar Brezilya kıyılarına ilk ulaştığında, ülke yaklaşık 30 milyon yerli ya da Kızılderililere ev sahipliği yapıyordu. Bugün bu yerli halktan yalnızca Brezilya’nın en uzak yerlerinde yaşayan yaklaşık 300.000 kişi kalmıştır.

Portekiz ilk kolonisini 1530’da Brezilya’da kurmuştur. Sömürgeciler kıyı boyunca şeker kamışı tarlaları kurmuşlar ve Avrupa’ya elmas ve altın göndermişlerdir. Daha sonra Batı Afrika’dan insanlar köle olarak çalışmak üzere Brezilya’ya getirilmiştir. Büyük iç altın rezervlerinin keşfi, binlerce insanı kıyılardan ve Avrupa’dan ülkenin içlerine kadar getirmiştir. 1789’da Brezilyalılar Portekizli yöneticilerini kovmaya çalışmışlardır. İsyan kısa sürede bastırılmasına rağmen bağımsızlığa doğru adım atarak hareketi başlatmıştır. 1822’de Brezilya artık egemen ulustu. Portekizli krallar, askeri liderlerin ve toprak sahiplerinin kralı sınır dışı ettiği ve Brezilya’nın federal cumhuriyet olduğu 1888 yılına kadar hüküm sürmüştür.

Sitemizden Avrupa’da Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler ayrıntılarına da bakabilirsiniz.

Brezilya Hakkında 10 İlginç Bilgi

Brezilya Hakkında 10 İlginç Bilgi

1. Maria ve Jose en yaygın isimlerdir.

11 milyondan fazla Brezilyalı kadının ismi Maria ve 5 milyonu aşkın erkeğin ismi ise Jose’dur. İkinci en yaygın isimler ise Ana ve Joao’dur.

2. Brezilya son 150 yıldır en büyük kahve üreticisi olmuştur.

Dünya çapında pek çok ülke kahve üretir ancak hiçbiri Brezilya kahve plantasyonlarının ürettiği devasa miktarlarla rekabet edemez. 2016-17’de 2.571.471.450 kg kahve üretilmiştir.

3. 4000’den fazla havaalanı vardır.

Amerika Birleşik Devletleri, dünyada Brezilya’dan fazla havaalanına sahip tek ülkedir.

4. Brezilya bir zamanlar Batı Afrika’ya bağlıydı.

Brezilya’nın şekline ve Güney Amerika kıtasının Doğu yakasına bakarsanız, bir zamanlar Batı Afrika’ya nasıl bağlı olduğunu görmek kolaydır. Bundan önce ikisi de süper kıta Gondwana’nın parçalarıydı. Bu bölünme yaklaşık 140 milyon yıl önce gerçekleşmiştir.

5. Caipirinha popüler kokteylleridir.

Caipirinha olmadan Brezilya’yı ziyaret etmemelisiniz. Bu içecek, ulusal likör içeceğidir ve yerel Cachaça, Lime ve Sugar’dan yapılır ve eski moda bardaklarda buzla servis edilir.

6. Japonya dışındaki en büyük Japon nüfusuna ev sahipliği yapar.

Yaklaşık 1,6 milyon Japon burada yaşar. Çoğu 1926’dan 1941’e kadar gelmiştir ancak en erken Japon göçmenler, Japon ve Brezilya hükümetlerinin anlaşma imzalamasından sonra 1907’de ülkeye gelmişlerdir.

7. En büyük Katolik nüfusuna ev sahipliği yapar.

ABD en büyük Hristiyan nüfusuna sahiptir ancak Katolikler söz konusu olduğunda en büyük nüfus burada, Brezilya’da yaşar. Toplamda, yaklaşık olarak 118 milyon Brezilyalı Katolik vardır.

8. Ülkede satılan yeni arabaların %92’si yakıt olarak etanol kullanır.

Etanol, bitkilerden elde edildiğinden ve üretim ve yanma bir döngü halinde gerçekleştiği için yenilenebilirdir. Brezilya etanol şeker kamışından yapılır ve satılan tüm yeni arabaların %92’si bunu motor için yakıt olarak kullanır.

9. Brezilyalı mahkumlar kitap okudukça cezalarını azaltabilir.

Mahkumlar, okudukları ve hakkında rapor yazdıkları her bir kitap için total cezalarından 4 gün eksiltebilirler.

10. Piranha çorbası Brezilya’da afrodizyak olarak kabul edilir.

Piranalar Amazon nehrinin sularında gizlenir ve Pantanal bölgesinde popüler yemeklerdendir. Pirana çorbası özellikle afrodizyak olarak bilinir ancak garnitür olarak domates ve limon ile muz yaprağı üzerinde ızgarada da servis edilebilir. Üstelik Amazon’un bazı bölgelerinde pirana yemek tabu olarak kabul edilir.  

Sıkça Sorulan Sorular

Çoğu insan en ünlü Brezilya şehri Rio de Janeiro’yu ülkenin başkenti zanneder ancak bu şehir başkent değildir. Onun yerine, Brasilia 1960’tan beri ülkenin başkentidir.

Bir Brezilya adası olan bu adanın nüfusunu yılanlar oluşturur. Hiç insanın bulunmadığı bu ada oldukça tehlikelidir ve metrekareye bir yılan düşer.

İlgili Yazılar