Dünyanın En İlginç Tarihi Mezarları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 2 Aralık 2021
  • 226 okunma

Mezarlar ve mezarlıklar insana her zaman hüzün verir. Sessizce yapılan ziyaretler derin hüznü ve yalnızlığı çağrıştırır. Her insanın cansız bedeninin sonsuzluğa defnedildiği mezarlar içerisinde öyle mezarlar ve mezarlıklar var ki insanı hayrete ve hatta dehşete düşürebilir. Bazıları da var ki turistik amaçlarla ziyaret edilir ve hatta eğlenceli bile olabilir. Bunlardan birine yazımızda yer verdik, merak etmeyin ;)

Tarihi antik dönemlere uzanan mezarların yanı sıra, pek çok tarihi olaya ilişkin toplu mezarlar veya önemli kişilere ait mezarlar gerçekten görülmeye değer.

Bu yazımızda sizin için dünyanın farklı bölgelerinde varlığı bilinen her birinin öyküsü birbirinden ilginç tarihi mezarları araştırdık.

1. Cross Bones Mezarlığı (Londra, İngiltere)

Cross Bones Mezarlığı

Mezarlığın yeri Southwalk yakınlarında, Londra’nın ilk genelevinin bulunduğu bölgededir. Mezarlığın adı Çapraz Kemikler anlamına geliyor. Aslında bu ilginç mezar çoğu genelev kadınlarından oluşan toplu mezarlar olarak biliniyor.

Bu mezarlara Kiliseye göre İngiltere’nin kutsal topraklarına gömülmesi onaylanmayan hatta cenaze törenlerine dahi izin verilmeyen hayat kadınları gömülmüştür. İlgili kaynaklarda bu durumun 1853 yılına kadar sürdüğü belirtiliyor. Aynı dönemde, ayrıca doğum sırasında ölen bebeklerin de buraya gömüldüğü rivayetler arasındadır. Cross Bones’ta, sonraki dönemlerde naaşlara sahip çıkılmadığı için hırsızların hedefi haline gelmiş. Günümüzde ise mezarlığın çevresinde ölenlerin anısına kumaş parçaları ve kurdeleler bağlandığı görülüyor.

2. Eski Yahudi Mezarlığı (Prag, Çek Cumhuriyeti)

Eski Yahudi Mezarlığı (Prag, Çek Cumhuriyeti)

Günümüzdeki adı Çekya olan Çek Cumhuriyeti’nde Prag sınırları içerisinde bulunan tarihi mezarlık. Bilinen en eski ve en kalabalık mezarlıklardan biridir. Prag’da bulunan Eski Yahudi Mezarlığı’nın ilginç yönü ise yerin altında 12 kat katman bulunmasıdır.

Mezarlık ilk kez 15. yüzyılda kullanılmaya başlanmış. Görünen mezar sayısı 12 bin kadardır. Ancak mezarlık dikey olarak tasarlanmış olduğundan yerkürenin derinliklerine doğru uzanarak görünenden çok daha fazlasını barındırıyor. Turistler açısından, rastlanan çarpıcı görüntülerle en çok rağbet edilen mekânlarından olması dolayısıyla, Prag’ın en önemli noktalarından biridir.

3. Okunoin Mezarlığı (Koya Dağı, Japonya)

Okunoin Mezarlığı (Koya Dağı, Japonya)

Okunoin Mezarlığı’ndaki mezar sayısı 200 binin üzerindedir. Herhalde dünyanın en kalabalık mezarlıklarından biridir. Bu mezarlığı özel kılan diğer sebep ise Shingon Budizminin lideri Kobo Daishi!

Mezarlık en çok bu önemli isimle anılmakta; zira Japonların inanışına göre dini lider Daishi, bu mekanda sonsuz meditasyon halindedir. Buraya gelen ziyaretçiler ruhani liderin mozolesine hediyeler sunarak dua ediyor ve dilekte bulunuyorlar. Öte yandan bu ünlü mezarlık UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer almaktadır. Mezarlığa gece saatleri içerisinde turist kafileleri ziyarete gelmektedir.

4. Capuchin Yer Altı Mezarlığı (Palermo, İtalya)

Capuchin Yer Altı Mezarlığı (Palermo, İtalya)

Capuchin yer altı mezarları, mumyalanmış 8 bin keşişin duvarlara asılı olarak sergilendiği mezarlıktır. Keşişlerin 16. yüzyıl-19. yüzyıl arasında yaşamış oldukları biliniyor. Mumyaların kimisi raflara dizilmiş kimisi ise duvarlara asılmıştır.

Keşişlerin yanı sıra zengin, önemli insanlar ve yoksul insanların da aralarında bulunduğu mezarlık, bulunup ortaya çıkarıldığında Hristiyanların tepkisini çekmiştir. Dönemin Papa’sı bu uygulamaya son verdirmiştir. Capuchin Yeraltı Mezarlığı sıra dışı tarihsel kayıtlardan biri haline gelmiştir. Bu kayıtlara göre Capuchin’e defnedilen son keşiş 1871 yılında ölen Keşiş Riccardo olmuştur. Mezarlar resmi olarak 1880 yılında kapatılmıştır. Günümüzde ise turistler için cazibesi çok yüksek mekânlar arasında yer almaktadır.

5. Merry Mezarlığı (Bükreş, Romanya)

Merry Mezarlığı (Bükreş, Romanya)

Başkent Bükreş’in Sapanta adlı köyünde bulunan, bölge halkının Neşeli Mezarlık veya Mutlu İnsanlar Mezarlığı olarak da adlandırdığı enteresan görüntülere sahip oldukça renkli ve sıra dışı mezarlık…

1935 yılında hizmete açılmıştır.  Mezarlığının ününün Romanya sınırları dışına taşması ise 1970’lerde Fransız basınının burayı keşfetmesi ve haber yapmasıyla gerçekleşmiştir. Mezarların birçoğu köyde ve yöresinde yaşayan; ağaç işleri yapan yoksul işçilere aittir ve mezar taşları üzerinde yerel dil ile yazılmış şiirler bulunur. Bunların yanı sıra mezar taşları el yapımı olarak hazırlanıyor ve ayrı ayrı renklendiriliyor. Ölüme gülümsemenin yolunu bulmuş gibi görünen yerli halkın mezarlığı turistler içinse gezilecek yerlerin başında geliyor.

6. Neptün Su Altı Mezarlığı (Miami, Amerika Birleşik Devletleri)

Neptün Su Altı Mezarlığı (Miami, Amerika Birleşik Devletleri)

Bu mezarlık Amerika’nın Florida eyalet sınırları içerisinde Miami’de ve deniz seviyesinden oldukça aşağıda bulunuyor. Mezarlık bilindiği kadarıyla dünyanın ilk su altı mezarlığıdır. Üstelik efsane Kayıp Kent Atlantik’i de çok andırıyor.

Su altı mezarlığına her isteyen gömülebiliyor ancak taleplisi oldukça fazla. İlginç ama burada gömülmeyi hayal eden çok insan var. Sualtı mezarlığı turistik açıdan da tercih ediliyor. Mezarlığı ziyaret etmek isteyenlere özel dalış donanımları ve özel teknelerle hizmet veriliyor.

7. Qin Shi Huang Mezarlığı ve Terrakotta Ordusu (Shaanxi, Çin)

Qin Shi Huang Mezarlığı ve Terrakotta Ordusu (Shaanxi, Çin)

İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang ve Terrakotta Ordusunun mezarlarıdır. Toprak Askerler olarak da bilinen heykeller 1974 yılında tesadüfen bulunmuştur. Toprak Askerlerin heykellerinin milattan önce 210 tarihinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Çinliler, bu ordunun İlklerin İmparatoru olarak ünlenen Qin Shi Huang'ın mezarını koruduğuna inanırlar.

Tarihsel kayıtlara göre mezarın yapımına imparator henüz hayatta iken başlanmış ve inşaat 30 yıldan fazla sürmüş ve 700 bin işçi çalıştırılmıştır. Toprak Askerlerin her birinin boyu 183 ila 195 cm arasında değişir ve hiç birinin yüz ifadeleri birbirinin aynı değildir. Kazı yapılmış olan alanda yerin altında kalanların bulunanlardan fazla olduğu tahmin edilmektedir ki buna göre 8 bin asker, 130 savaş arabası ve 700’den fazla at olduğu düşünülmektedir. 1987’de UNESCO, Qin Shi Huang Mezarlığı ve Terrakotta Ordusu’na, Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer vermiştir.

8. Srebrenitsa Soykırımı Anıtı (Potoçari-Bosna-Hersek)

Srebrenitsa Soykırımı Anıtı (Potoçari-Bosna-Hersek)

1995 yılında Sırplar tarafından gerçekleştirilen Srebrenitsa Katliamında vahşice katledilen kurbanların anısına 2003 yılında Potoçari’de yapılan anıt mezarlardır. Mezarların çoğu Boşnak erkeklere aitken kimisi ise Hırvat erkeklere aittir. Daha önce toplu mezarlarda bulunan kurbanlar, mezarlardan çıkarılıp DNA analizleri yapılarak ve kimlikleri tespit edilmiş olarak 2014 yılında anıt mezarlara nakledilmiştir. Srebrenitsa Katliamı, Avrupa tarihinin yakın dönemdeki en kötü trajedisidir. Anıt mezarda bugün, 8.372 Müslüman erkek sessizce yatmaktadır.

9. Vadi El Selam/Barış Vadisi Mezarlığı (El Necef, Irak)

Vadi El Selam/Barış Vadisi Mezarlığı (El Necef, Irak)

Türkçesi Barış Vadisi olarak isimlendirilen Vadi El Selam, yaklaşık 6 km²lik alana yayılmıştır. İlk bakışta şehir görüntüsü veren devasa büyüklükteki mezar alanında, 5 milyon insanın cansız bedeni bulunmaktadır.

Barış Vadisi mezarlarındaki insan sayısı, en yakında bulunan El Necef şehrinin nüfusundan fazladır. Şii’lerin inançlarına göre inançlı kişilerin ruhları, mezarı nerede olursa olsun ebedi istirahatlerini bu şehirde yapacaklardır. Dünyanın belki de en büyük mezarlığı olan Barış Vadisi Mezarlığı’nda bulunan mezarlar 2 ve/veya 3 katlıdır.

10. Pol Pot Mezarlığı (Kamboçya)

Pol Pot Mezarlığı (Kamboçya)

Kamboçya’da 1975 ve 1979 yılları arasında kendilerine Kızıl Kmerler adını veren vahşi örgüt tarafından 2 milyona yakın insan katledilmiştir. Dış güçler tarafından da desteklendiği bilinen bu katliamlarda hayatını kaybeden insanlar için yapılmış olan anıt mezar niteliğindeki Pol Pot Mezarlığı Kamboçya’da yaşanan vahşetin gözler önüne serildiği katledilen insanların kafataslarının ve eşyalarının sergilendiği anıt mezar tam olarak acı abidesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

1776 yılında inşa edilen mabedin içinde 21 bin civarında insanın iskeletleri bulunmaktadır. Polonya’da yaşanan ve 30 yıl süren savaş döneminde vebadan ölenlerin anıt mezarıdır.

İtalya’nın Milan kentinde bulunan Aziz Bernardino Kilisesinde bulunan kemikler, 1210 yılında mezarlıkların dolması nedeniyle ile kilisenin kemik deposu olarak kullanılması nedeniyle orada bulunmaktadır.

İlgili Yazılar