Mezarı Bulunmayan Tarihteki Ünlü Kişilikler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 27 Ekim 2021
  • 129 okunma

Tarihin tozlu sayfalarında yerini almış, adı çağlar boyunca anılmış ve anılmaya devam eden öyle isimler var ki onlara dair saklı kalmış bilgiler hala merak konusudur. Hükümdarlar, kraliçeler ya da diğer tarihi kişilikler… Turizm gezilerinde, mezarı bilinen ve ziyaretçi akınına uğrayan ünlü isimlerin yanı sıra, tarihin daha derinlerine gizlenmiş pek çok figürün mezar yerleri gizemini koruyor. Yaşamları, kişilikleri, tarihte nasıl yer ettikleri bilinse de mezar yerleri kayıp olan önemli isimler var geçmişten.

Günümüzde dahi hala mezarları bulunamamış olan tarihteki bu ünlü kişileri sizin için araştırdık.

1. Adolf Hitler

Adolf Hitler

Ölüm Tarihi: 1945

Alman Diktatör Hitler ve eşi Eva Braun, 2. Dünya Savaşı neticesinde Almanya'nın yenilgisi kesinleşince beraber intihar etmeye karar verdiklerinde kendilerini odaya kapatıp, siyanürle zehirleyerek intihar etmişlerdir. Hitler’in kendisini aynı zamanda silahla vurduğu rivayet edilse de cesetinde barut izine rastlanmamıştır. Hitler’in arzusu ile cesetleri Führerbunker denilen yer altı sığınağına saklanmıştır. Ancak Rus kuvvetleri cesetleri bulmuş ve oranın ibadet yeri ya da anıt mezar olmasına meydan vermemek için cesetleri alıp önce ormana saklamış ama daha sonra KGB cesetlerin gömülmesi için harekete geçmiştir. Ancak bu konuyla ilgili de tüm belgeler saklanmıştır. 1970 yılında KGB tarafından, Hitler ve Braun'un kalıntılarının tamamen yakıldığı ve küllerinin de nehre atıldığı bilinmektedir. Bilinen son durum şudur ki Hitler’in mezarı gizlidir ve bunun nedeni de Nazi hareketinin yeniden alevlenmesine yol açmamaktır.

Ayrıca Tarihte Bilinen İlk Türk Devleti Hakkında Bilgiler adlı yazımızı inceleyin!

2. Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart

Ölüm Tarihi: 1791

Ağır hastalık sebebiyle öldüğünde henüz 35 yaşında ölen Mozart, Viyana’da bulunan yoksullar mezarlığına gömülmüştür. Geçmişte, mezar taşında isminin yazılı olmadığı, parasız ve unutulmuş olarak öldüğü, kendinden başla 5 cesetle beraber gömüldüğü söylenmiştir. Diğer söylenti ise toplu mezara değil halk mezarına gömüldüğüdür. Mezarının defalarca açılmış ve kafatasının çalınmış olduğu, diğer kalıntılarında nerede olduğunun bilinmediği de söylentiler arasındadır. Orijinal mezarı bulunamayan Mozart’ın anıtsal mezar taşları Zentralfriedhof'da bulunmaktadır.

3. Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Ölüm Tarihi: 1519

Da Vinci 67 yaşında ölmüştür. Dönemin Kralının kollarında öldüğü rivayet edilse de o günü kralın başka şehirde olduğu da bilinmektedir. Ünlü ressam Amboise'da bulunan Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verilmiştir. Ancak ölümünden sonra; Fransız İhtilali sırasında Leonardo da Vinci'nin mezarının değiştirildiği, bu değişimde yanlış kalıntıların taşındığı ve da Vinci'nin mezarının gerçekte hala kayıp olduğu düşünülüyor.

4. Cengiz Han

Cengiz Han

Ölüm Tarihi: 1227

Büyük fatih, zeki ve amansız savaşçı Cengiz Han öldüğü zaman, kurmuş olduğu imparatorluk Pasifik Okyanusu’ndan Hazar Denizi’ne kadar yayılmış durumdaydı. Tarihi kaynaklara göre av sırasında attan düşmüş dinlenmek için çekildiği Çin’deki kampta ölmüştür. Vasiyetine uygun olarak oğulları tarafından Moğolistan’a geri götürülmüş ve yeri belli olmayacak şekilde gömülmüştür. Hatta öyle ki efsaneye göre Cengiz Han’ın gömüldüğü alanda mezarı gizlemek için on bin at koşturularak izleri yok edilmiştir. Bu yüzden Cengiz Han’ın mezarı günümüzde de hala bulunamamıştır.

5. Büyük Alfred

Büyük Alfred

Ölüm Tarihi: 899

Büyük Alfred Doğu Anglosakson kralıdır. Danimarka’lı Vikinglerden krallığını korumak için ortaya koyduğu büyük mücadele ile nam salmış ve bu nedenle ‘Büyük’ lakabı ile ödüllendirilmiş tek İngiliz kralı olmuştur. Çok iyi eğitim almış ve çok bilgili biri olan Alfred krallığı döneminde eğitimi teşvik etmiş ve hukuk sistemine yenilikler getirmiştir. Büyük Alfred’in ölümünden sonra kalıntıları birçok kere yer değiştirmiştir. Önceleri Winchester'da bulunan mezarı daha sonra başka kiliseye; sonrasında (1100 yılında) Hyde Manastırı'na taşınmıştır. Bu manastırın ortadan kalkmasından sonra ise Büyük Alfred’in mezarı da kayıplara karışmıştır.

6. Hun Kralı Attila

Hun Kralı Attila

Ölüm Tarihi: 453

440-453 yılları arasında Hunları yöneten ve Romalılar için her zaman tehdit unsuru olan, hayatı savaşarak geçen İmparator Attila hastalanarak yatağında ölmüştür. Rivayete göre Attila’nın cenazesi iç içe geçirilmiş üç tabutla gömülmüştür. Tabutların birinin altın, birinin gümüş ve birinin de demirden yapıldığı biliniyor. Onu gömen askerlerin, mezar yerini söylememesi için öldürüldüğü de biliniyor. İki farklı bilgi var mezarla ilgili. Birincisi, mezarın günümüzde Macaristan’da olduğu ve eğer bulunduysa da talan edilmiş olabileceği yönünde. İkincisi ise Attila’nın tabutunun nehir yatağına gömüldüğü ve nehrin sularının mezarın üzerinden akmasına izin verildiği şeklinde. Sonuç olarak mezarın yeri hala belirsizdir.

7. Asi Kraliçe Boudica

Asi Kraliçe Boudica

Ölüm Tarihi: M.S. 61

Romalılar M.S. 43, günümüz İngiltere’yi fethettiklerinde, o zamanki Iceni bölgesinin kralı Prasutagus’un halkını yönetmesine izin vermişler ama o öldükten sonra anlaşmayı bozmuşlardır. Romalılar hem Iceni topraklarına el koyup Roma hükümetini dayatmışlar hem de ölen Kral Prasutagus’un dul eşi Boudica’yı kırbaçlayıp ve kızlarına tecavüz etmişlerdir. Haksızlığa uğrayan kraliçe, halkın desteğini de arkasına alarak isyancı kabilelerle birlikte Romalılara karşı savaş verip mücadele etmiş, hatta günümüz Londra’sındaki şehri ateşe vererek yakmış ancak mağlup olmuştur.  Kimi tarihsel kaynaklara göre Boudica, yakalanmamak için kendini zehirlemiştir; kimilerine göre ise savaşta aldığı yaralar nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Romalılar, Boudica'yı mezara gömdüklerini iddia etmişlerse de mezarın yeri hala bulunamamıştır. Mezarın bugünkü King's Cross'taki platformlardan birinin altında olduğu rivayet edilir.

8. Büyük İskender

Büyük İskender

Ölüm Tarihi: M.Ö. 323

Babası 2. Philip’in öldürülmesinin ardından Makedon hükümdarı olan Büyük İskender Pers İmparatorluğunu fethedip, İskenderiye’nin de aralarında bulunduğu yetmişten fazla şehir kurmuş; Yunanistan’dan Hindistan’a kadar ülkesinin sınırlarını genişletmiştir. Bilindiği kadarıyla henüz 32 yaşındayken yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Cenazesi önce Memfis’te defnedilmiş ardından İskenderiye’ye taşınmıştır. Ancak ölümünden uzun yıllar sonra ardı ardına gerçekleşen tsunami ve depremler nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesiyle o tarihte kıyı şeridinde bulunan İskenderiye’nin büyük kısmı sular altında; diğer büyük kısmı ise yerin altında kalmıştır. Dolayısıyla Büyük İskender’in mezarı da… Zaten sonraki zamanlarda şehir yeniden inşa edildiği için, mezar tamamen yok olup gitmiştir. Tsunamide kaybolana kadar mezar sayısız insan tarafından ziyaret edilmiştir.

Ayrıca Bugüne Kadar Kurulmuş Büyük Türk Devletleri adlı yazımıza göz atın!

9. Mısır Kraliçesi Kleopatra

Mısır Kraliçesi Kleopatra

Ölüm Tarihi: M.Ö. 30

Antik Mısır'ın son Helenistik kraliçesi olan Kleopatra yaşadığı sürece krallığının bağımsızlığını korumaya çalışmıştır. En büyük destekçisi Sezar’ın ölümünden sonra Sezar’ın yeğeni Oktavianus’un Mısır’a egemen olmasını önlemek için aynı zamanda üç çocuğunun babası olan Romalı komutan Mark Antonius ile beraber mücadele etmiştir. Ancak başaramamıştır. Oktavianus galip gelmiştir. Bu mağlubiyetin ardından Kleopatra ve Antonius kaçmışlardır. Antonius’un yenilgiyi gururuna yediremeyip intihar ettiği biliniyor. Onun ardından sarayına dönen Kleoptra’nın da zehir içerek intihar ettiği anlaşılmıştır. Öldüğünde 39 yaşında olan Kleopatra’nın, Oktavianus’un emriyle sevgilisinin yanına gömüldüğü rivayet edilmiştir. Nereye gömüldüğü bilinmiyor. Antonius ve Kleopatra’nın mezarlarının İskenderiye şehrinde olduğu ve tıpkı Büyük İskender’in mezarı gibi onların da suya veya toprağa karışarak yok olduğu sanılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurgan mezarlar Türk ve Altay kültüründe yapılan kutsal mezarlardır. Ulu ve kademli kimselerin için yapılan ve dikkat çekici görünüme sahip gömütlerdir. Çoğunlukla büyük devlet yöneticileri için kurganlar yapılmıştır. Mezarın odasının döşenmesinde ağaç kütükleri ve kalaslar kullanılmıştır.

Çin’in kuzeyindeki özerk bölgede yapılan arkeolojik kazılarda Hun Türklerine ait olduğu belirlenen mezarlar bulunmuştur. Mezarların bazılarında yapılan çalışmalarda demir bıçaklar ve kilden yapılmış çömlekler, demirden imal edilmiş çiçek figürleri ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca ipek kumaş izlerine rastlanmış ve bunun ilk kez olduğu belirtilmiştir. Tüm bu ayrıntılar mezarların Hun Türklerine ait olabileceği yönünde bilgi verdiği ifade ediliyor.

İlgili Yazılar