Büyük Göllerin ve Denizlerin Dibinde Bulunan İlginç Cisimler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 1 Kasım 2021
  • 179 okunma

Göl, deniz ve okyanus gibi yer üstü suları gezegenimizin yaklaşık %80’ini oluşturur ancak bunların yalnızca %5’i keşfedilmiştir. Karanlık suların ürkütücü derinliği üzerine yazılan ve çizilen pek çok şeyle beraber içlerinde bizim bile bilmediğimiz o kadar çok şey var ki… Derin deniz canlılarından gizli mücevherlere ve batık şehirlere kadar göller ve denizler sürprizlerle doludur. Neyse ki derin deniz teknolojisi ve açık sulara göğüs geren dalgıçlar sayesinde yüzyıllardır bilinmeyen pek çok şeyi keşfetmiş durumdayız.

Aslında denizin altında dünyadaki tüm müzelerden daha fazla tarihi eser var; bu, su altında yüzlerce metrede gerçekte neler olduğuyla ilgili perspektifinizi genişletebilir. Tarih boyunca derin deniz dalgıçları tarafından yapılan en ilginç keşiflerden bazılarını sizler için derledik. İşte, sonsuz hazinelerden terk edilmiş gemilere, lokomotiflerden antik kalıntılara kadar büyük göllerin ve denizlerin dibinde bulunan ilginç cisimler…

1. Kamyonlar

Kamyonlar

Listemizde ilk sırada büyük kamyondan başkası yok! Denizin dibinde keşfedilen şeylere inanamayacaksınız fakat bu devasa altı tekerlekli araç, kelimenin tam anlamıyla kendini denizin dibinde bulmayı başardı. Kamyonlar ve benzer büyük araçlar, genel olarak büyük kargo gemilerinin metrelerce yüzeyin altına batması nedeniyle denizin dibinde bulunur. Pek çoğu denizin dibinden kaldırılsa da bazı kamyonlar denizin altında rahat rahat uyumaya devam ediyor, üstelik hiç bozulmuş gibi görünmeden.

2. Antik Hazineler

Antik Hazineler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, okyanusun dibinde dünyadaki her müzede olduğundan daha fazla antika eser vardır. Dalgıçlar altın kadeh, amfora ve kylix olarak bilinen iki kulplu kupanın dahil olduğu hazine zulasına rastlamışlardır. Bu antik hazinenin yaklaşık 3.400 yıl önce ülkemiz kıyılarında 50 metrelik ticaret gemisinin batmasıyla Akdeniz’in dibine ulaştığı düşünülüyor.

3. Antik Heykeller

Antik Heykeller

Moai heykellerine ek olarak, derin deniz dalgıçları tarafından çok sayıda antik heykel de bulunmuştur. Avrupa, Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin kıyılarının diplerinde heykel toplulukları uzanırken, Meksika’nın Cancun kıyılarında bulunan özel keşifler arasındadır. Heykel parkı olarak bilinen bu grup heykeller, pek çok dalgıcın yaptığı gibi, yalnızca Karayip Denizi’nin derinliklerine dalmak isteyenler tarafından görülebilir. Eğer siz de öyleyseniz, binlerce yıl öncesine ait 500’den fazla heykel ile gözlerinize ziyafet yaşatabilirsiniz.

4. 13.000 Yıllık İnsan Kafatası

13.000 Yıllık İnsan Kafatası

Batık cisimler, şehirler ve antik eserler ilginç keşifler olsa da dalgıçların da ürkütücü şeylerle karşılaştığı oluyor! Pek çok dalgıç tüm iskeletlerden, kemiklerden ve hatta insan kafataslarından insan vücudunun kalıntılarını keşfetmiştir. Onları gerçekten hayrete düşüren vaka ise, 2007’de Meksika kıyılarının derinliklerinde bulunan mükemmel korunmuş 13.000 yıllık iskeletinin keşfi olmuştur. Yüzlerce metre suyun altında keşfedilen pek çok kafatası ve iskelet, olası gemi enkazlarına, fırtınalara veya batık teknelere karışan ceset kalıntılarıdır.

5. Motosikletler

Motosikletler

Motosikletler denizin dibinde sıklıkla bulunur. Kimsenin oraya nasıl gittiğine dair kesin sebepler bilinmese de bu araçların ya yük gemilerinden düştüğünü ya da bilerek atıldığını, hatta çalınıp suya atıldığına dair inanışlar vardır. Motosikletler denizin altında kaldıkları süreçte deniz yaşamının büyümesine ve metalden beslenmesine izin vererek milyonlarca su bakterisine ev sahipliği yaparlar. Yani her gün sokağınızda gördüğünüz motosikletin nereye gittiğini merak ediyorsanız, belki de denizin dibine takılı kalmıştır.

6. İsa Heykeli

İsa Heykeli

Dalgıçlar tarafından keşfedilen İsa heykeli şimdilerde turistik mekânlar arasında yerini aldı. İsa’nın gizemli heykeli şu anda okyanus tabanının dibinde duruyor ancak tabi ki var olan tek heykel bu değil. İtalyan heykeltıraş Guido Galleti, yukarıdaki göklere bakarak bu mesih heykelini yaratmış ancak heykel 1954’te İtalyan rivierasındaki Portofino yakınlarında batmış ve onlarca yıl sonra burada bulunmuştur. Günümüzde karanlık sularda yaşayan resif ve sayısız vahşi yaşamla çevrilidir.

7. Uçaklar

Uçaklar

Kamyonlar ve gemilere ek olarak, uçaklar da kendilerini masmavi denize batarken bulabilir. Özellikle dalgıçlar tarafından keşfedilen uçaklardan biri, Hawaii Oahu’da batık F4U Corsair’di. Bu özel Corsair pek çok savaşta yer almıştır. 1946’da yakıt sıkıntısı nedeniyle okyanusa düşmek zorunda kaldığında ise rutin eğitim uçuşunun parçasıydı. Pilot, güvenli yere yüzmeden ve hikâyesini anlatmadan önce standart prosedüre göre suya iniş yapmıştır. Yıllar sonra, F4U Corsair canlı resif ve sayısız diğer deniz yaşamlarıyla çevrili hale gelmiştir.

8. Moai Heykelleri

Moai Heykelleri

Heykeller dünyanın çeşitli bölgelerinde keşfedilmiştir ancak pek çoğu Cancun, Isla Mujeres ve Punta Nizuc Meksika’da ortaya çıkarılmıştır. Binlerce yıl öncesinden kalan bu tam vücut heykelleri, diğer Polinezya ve Aztek eserleriyle beraber denizin dibinde bulunmuştur; diğerleri ise keşfedilmemiş olarak kalmayı başarmıştır.

9. Mısırlı Mezar Taşları

Mısırlı Mezar Taşları

Kayıp şehrin diğer eserleriyle beraber Mısırlı mezar taşı, Yunanistan ile Mısır arasındaki kıyıların açıklarında dalgıçlar tarafından keşfedilmiştir. Bu eserin, denizin altında tamamen kaybolması beklenen antik Heracleion kentinin parçası olduğu söylenmektedir. Ancak nihayet yaklaşık 1200 yıl sonra Abukir körfezinin hemen yakınında keşfedilmiştir. Tarihi MÖ 6. yüzyıla dek uzanan kent, yüzyıllar boyunca sular altında kalmaktansa suyun yükselmesiyle ele geçirilmiştir.

10. Altın Paralar

Altın Paralar

Derin deniz keşifleri söz konusu olduğunda hazine bulmak efsanevi değildir. Pek çok dalgıç yüksek değerlere sahip sayısız eşyayla karşılaşır ancak yalnızca biri denizde bulunan yaklaşık 1 milyon dolarlık hazineye denk gelecek kadar şanslıydı. 2015 yılında Florida sahillerinin derinlerinde dalgıç, şimdiye kadarki en şanslı gününde bu ikramiyeyi buldu. Batık hazine 51 altın sikke, upuzun ve süslü altın zincir ve İspanya kralı Phillip V için yapılmış nadir 1 sikke içeriyordu. Keşfedilmiş olmasına rağmen çoğu kişi hala denizin dibinde kaldığına inanıyor.

11. Roma Kenti

Roma Kenti

Batık şehirler yalnızca Mısır’ın Heracleion şehri ya da Atlantis batık şehri değil elbette… Yakın zamanda dalgıçlar tarafından Roma şehri keşfedilmiştir. Roma kenti Neapolis’in kalıntıları, 2017’de Kuzey Afrika kıyılarında ortaya çıkarılmış ve kentin yaklaşık 1600 yıl önce büyük tsunami tarafından ele geçirildiği kanıtlanmıştır. Tunus kıyılarında uzanan bu kayıp şehir, bir zamanlar bütün kenti oluşturan kiremit, çömlek, sütun ve çok daha fazla kalıntıya sahiptir.

12. Maya Piramitleri

Maya Piramitleri

Su altında her gün piramitle karşılaşılmaz ancak Google üzerinden gerçekleşen son keşif bu Maya piramidinin yerini bulmuştur. Araştırmacı Google Earth’ü kullandıktan sonra Pasifik Okyanusu’nun derinliklerinde devasa piramidi keşfetmiştir. Meksika’dan gelen dalgıçlar hemen piramidin varlığını doğrulamak için göreve gittiler ve piramit oradaydı! Tabanın bir tarafında 8,5 mil uzunluğunda mükemmel şekilli Maya piramidi ortaya çıkarıldı. Ayrıca, boyutları o kadar büyük olmasa da, sayısız piramidin Meksika kıyılarında su altında olduğu düşünülüyor.

13. Buharlı Motorlar

Buharlı Motorlar

Listemizin sıradaki ilginç cismi, buhar motoru! Bu endüstriyel makineler de derin denizlere girmenin yolunu bulmuşlar. Sökülen buhar motorunun kalıntıları dalgıçlar tarafından keşfedilmiştir ve buhar motorunun kazanının 6 Ekim 1941’de ne yazık ki battığında SS Thistlegorm’un güvertesinden havaya uçurulduğu iddia edilmiştir. Buhar motoru, sonunda eşleşmelerini sağlayan çok sayıda batık kargo gemisi sebebiyle ve diğer endüstriyel makinelerle beraber okyanusun dibinde yatmaktadır.

14. Trenler

Trenler

Lokomotifler dünyanın pek çok yerinde bulunmuştur ancak New Jersey, Long Branch kıyılarında yapılan keşif, tam anlamıyla roman olabilecek türdendir. ‘Sualtı tren mezarlığı’ olarak bilinen bu gizemli tren enkazı, suyun 90 metre altındadır ve son 100 yıldır burada bulunur. İlk olarak 1985 yılında tüplü dalgıç Paul Hepler tarafından keşfedilmiş ve şimdi pek çok tarihçi için bu trenin, diğerlerinin yanı sıra okyanusta nasıl bu kadar derinde yolunu bulduğu konusu büyük merak konusu olmuştur.

Ayrıca Diğer Gök Cisimleri! Uzay Hakkında İlginç Bilgiler 2  adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

15. Askeri Tanklar

Askeri Tanklar

Askeri tanklar da dalgıçlar tarafından yapılan yaygın keşifler arasındadır. Yüzyıllar öncesine uzanan yoğun savaşlarla bu savaş tanklarının okyanusta bulunması belki de o kadar şaşırtıcı değildir. Tanklar yalnızca 100 yıldan az süredir piyasada bulunsa da bu hareketli savaş makineleri bir süredir derin sularda bulunabiliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Dünyamızdaki denizlerdeki canlı türlerinin sayımı için bilim insanları tarafından yapılan ve yıllar süren çalışmada 250 bin su canlısı çeşidi tespit edilmiştir.

1912 senesinde batan RMS Titanik isimli gemi 100 yıldan fazla süredir suların altındadır. Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinin 600 kilometre açığında yer almaktadır.

İlgili Yazılar