2021 Yılında Hayatını Kaybeden Ünlüler

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 10 Kasım 2021
  • 157 okunma

Gün geçmiyor ki hayatımızdan kayıp gidiyor tanıdığımız sevdiğimiz hatta hayran olduğumuz insanlar. Televizyon ve sinema dünyasından siyasete kadar tanıdığımız pek çok isim yıllar içerisinde hayatlarını kaybederek aramızdan ayrıldılar.

Bu yazımızda içinde bulunduğumuz 2021 yılında hayatını kaybeden ünlü isimlerden bazılarını sizin için derledik.

1. Larry King, 23 Ocak 2021

Larry King

“Larry King Live” adlı televizyon programının sunucusu olan King, ABD'nin en ünlü televizyon ve radyo sunucusu idi. 1985-2010 yılları arasında yaptığı programlarda 40 binden fazla politikacı, sporcu, oyuncu ve ünlü kişilerle röportajlar gerçekleştirmiştir. Ölümünden kısa süre önce, COVID-19 testi pozitif çıktığı açıklanan ünlü programcı, bundan 10 gün sonra hayatını kaybetmiştir.

2. Hüner Coşkuner, 4 Şubat 2021

Hüner Coşkuner

Uzun süredir kanser tedavisi görmekte olan ünlü sanatçı, 57 yaşında vefat etmiştir. 1987 yılında çıkardığı ilk albümle adını duyuran Coşkuner, sesiyle ve yorumuyla milyonları kendisine hayran bırakmıştır. Sakın Dönme Geriye, Gidemezsin, Beni Tek Sen Anlarsın gibi albümleriyle de tanınmaktadır.

3. Leon Spinks, 5 Şubat 2021

Leon Spinks

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu olan Spinks’i asıl meşhur eden, kendisinden çok daha ünlü boksör Muhammed Ali'yi yenerek şampiyon olması olduysa da bu galibiyetten kısa süre sonra yapılan rövanş maçında bu kez Muhammed Ali’ye yenilmiştir. Ünlü boksör 67 yaşında hayatını kaybetmiştir.

4. Doğan Cüceloğlu, 16 Şubat 2021

Doğan Cüceloğlu

Daha çok kişisel gelişim kitapları ile tanınan; televizyon programı da yapmış olan ünlü psikolog-yazar insanın duygu, düşünce ve davranış biçimlerini psikoloji bilimi kavramları ile inceleyen kitaplar yayımlamıştır. Onu en çok okunan psikolog yapan ilk kitabı İçimizdeki Çocuk olmuştur. Ömrünü bilime ve insana vakfeden tanınmış psikolog, Doğan Cüceloğlu 16 Şubat 2021 tarihinde evindeyken aort damarı yırtılması sonucu 83 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

5. Toygun Ateş, 19 Şubat 2021

Toygun Ateş

İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu ünlü sanatçı, sinema ve dizi oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik, senaryo yazarlığı ve seslendirme sanatçılığı da yapmıştır. Rol aldığı TV dizileri arasında Perihan Abla, Yazlıkçılar, Aşk-ı Memnu, Fatmagül’ün Suçu Ne? gibi diziler olan ünlü sanatçının rol aldığı son yapım 2018 tarihli Ailecek Şaşkınız isimli sinema filmidir. 2021 yılında rol Malatya’da çekilecek filmin/dizi filmin çekimleri için gittiğinde mutasyonlu korona virüse yakalanarak entübe edilmiş ancak hayat tutunmayı başaramamıştır.

6. Altan Karındaş, 6 Mart 2021

Altan Karındaş

Tiyatro ve sinema sanatçısı usta oyuncuyu iyi tanıyanlar onun hayvan ve çocuk sesi taklitlerinde çok başarılı olduğunu hatırlayacaklaradır. Sesi kullanma becerisini seslendirme sanatçılığı dalında da sergilemiştir. Seslendirdiklerinin içinde en bilinenlerden biri, The Muppet Show'daki "Bayan Piggy" karakteridir. Vefatından önce, çoklu organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma alınmış ve henüz yoğun bakımdayken ayrıca COVID-19’a yakalandığı da teşhis edilmiştir. Karındaş, 6 Mart 2021 tarihinde 92 yaşında hayatını kaybetmiştir.

7. Rasim Öztekin, 8 Mart 2021

Rasim Öztekin

Sinema, televizyon ve tiyatro dünyasının önemli isimlerinden usta oyuncu Rasim Öztekin, kalp krizi geçirerek, tedavi gördüğü hastanede 08 Mart 2021 tarihinde 62 yaşında hayatını kaybetmiştir. Onlarca sinema filmi, tiyatro oyunu, televizyon dizileri derken en son Baba Parası isimli filmde rol almış olan sanatçı aynı zamanda sevilen Seksenler adlı televizyon dizisinde de başroldeydi.

8. Prens Philip, 9 Nisan 2021

Prens Philip

Tam adı Philip Mountbatten olan Edinburgh Dükü ve Kraliçe 2. Elizabeth'in eşi olan Prens Philip Yunanistan doğumludur. Büyükannesi İngiliz olan Philip, 18 yaşında İngiliz kraliyet donanmasına katılmış ve hayatına asker olarak devam etmiş ve pek çok unvan sahibi olmuştur.

1947 yılında Elizabeth ile evlenmişler ve Elizabeth’in kraliçe olmasıyla Monark Eşi olmuş ve Birleşik Krallık'ın en uzun süre hizmet eden Monark Eşi olarak tarihe geçmiştir. 100 yaşına 2 ay kalmışken yani 99 yaşında hayata veda etmiştir. Buckingham Sarayı tarafından ölüm nedeni ile ilgili yapılan açıklamada ölüm nedeni açıklanmamış, sadece huzur içinde öldüğü ifade edilmiştir.

9. Mehtap Ar, 10 Nisan 2021

Mehtap Ar,

Söz yazarı Aysel Gürel’in kızı, Müjde Ar’ın da kız kardeşi olan ünlü sanatçı Mehtap Ar hem pek çok tiyatroda çalışarak çeşitli oyunlarda rol almış hem de yüzlerce sinema filminde çoğunlukla yan rollerde görev almıştır. Hayatının son döneminde yakalandığı akciğer kanseriyle mücadele eden ünlü sanatçı, çoklu organ yetmezliği nedeniyle, tedavi görmekte olduğu hastanede 64 yaşında hayata gözlerini kapatmıştır.

10. Yıldırım Akbulut, 14 Nisan 2021

Yıldırım Akbulut

Anavatan Partisi Eski Genel Başkanlarından ve Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, 14 Nisan 2021 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında hayatını kaybetmiştir. 1989 ila 1991 yılları arasında Başbakanlık yapan devlet adamı, iki ayrı dönemde meclis başkanlığı görevini de yürütmüştür.

11. Selahattin Duman, 22 Nisan 2021

Selahattin Duman

Köşe yazarlığı yapan aynı zamanda kitap yazan ve birkaç sinema filminde de rol almış olan ünlü gazeteci Selahattin Duman, 2020 yazında İzmir’de geçirdiği ağır trafik kazasının ardından uzun süren tedavi dönemi geçirmiş; vücudundaki kırıkların yanı sıra aort damarındaki genişleme hayati risk yaratmış ve birkaç defa kalp ameliyatı geçirmiştir. Ölümünden kısa süre önce yazdığı Ben ölmüşüm de haberim olmamış başlıklı köşe yazısında başına gelenleri anlatmış olan gazeteci-yazarın gücü daha fazla yetmemiş ve tedavi gördüğü İzmir’de hayatını kaybetmiştir.

12. Asım Ekren, 26 Nisan 2021

Asım Ekren

Turgut Özal’ın damadı olarak da tanınan, aynı zamanda baterist olan ve caz müziği yapan ünlü müzisyen, Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Uğur Başar, Selçuk Başar gibi önemli isimlerle çalışmış; son olarak, modernize edilmiş Halk Müziği eserlerini sözsüz olarak icra ettikleri ve Folkestra adını verdikleri müzik grubunu kurmuştur. Ünlü müzisyen, yakalanmış olduğu lenf kanserine yenik düşerek, 26 Nisan 2021'de; 70 yaşında iken hayatını kaybetmiştir.

13. Oğuz Yılmaz, 19 Mayıs 2021

Oğuz Yılmaz

Ankara oyun havalarıyla tanınan ünlü şarkıcı Oğuz Yılmaz, henüz 53 yaşındayken geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatını kaybetmiştir. Sanatçı, Bas Bas Paraları Leyla'ya, Gördün mü ve Çekirge gibi şarkılarıyla ün yapmıştır.

14. Selçuk Tekay, 13 Haziran 2021

Selçuk Tekay

Ünlü müzisyen, besteci ve keman virtüözü olan Selçuk Tekay’ın adı Ben Aşkı Ölümsüz Bilenlerdenim ve Vurgun isimli unutulmaz eserlerle özdeşleşmiştir. Orkestra şefi ve/veya keman sanatçısı olarak Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Emel Sayın gibi çok önemli sanatçılara gerek albüm gerekse sahne çalışmalarında eşlik etmiş olan sanatçı;  68 yaşındayken geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

15. Uğurtan Sayıner, 27 Haziran 2021

Uğurtan Sayıner

Bizimkiler dizisinin Cemil'i olarak ün yapan ünlü tiyatro sanatçısı Uğurtan Sayıner, pek çok tiyatroda çalışmış ve sahne almış aynı zamanda birçok sinema filminde de rol almıştır. İzmit depreminde deprem mağduru olmasıyla da bilinen sanatçı; hayatının son yıllarını kendisi gibi oyuncu olan Osman Cavcı'nın yanında geçirmiştir. Ölüm nedeni olarak yaşa bağlı nedenlerden vefat etmiş olduğu bilinmektedir.

16. Ali Demirel, 28 Haziran 2021

Ali Demirel

1980’lerden itibaren Levent Kırca ve Oya Başar ile birlikte yer aldığı Olacak O Kadar adlı komedi programı olan televizyon yapımında tanınmaya başlamıştır. 20’ye yakın sinema filminde de rol almış olan ünlü sanatçı Ali Demirel, kronik böbrek yetmezliği ve diyabet rahatsızlığı devam ederken zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılmış ancak hayatını kaybetmiştir. Ünlü sanatçı hayatını kaybettiğinde 77 yaşındaydı.

17. Kartal Tibet, 2 Temmuz 2021

Kartal Tibet

Yeşilçam'a damga vurmuş önemli isimlerden olan; önceleri sinemanın yakışıklı jönü, sonrasında senarist ve yönetmen olarak gördüğümüz usta sanatçı 70'li yıllarda Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın gibi pek çok kadın yıldızla başrol oynamıştır. Tosun Paşa filmiyle ilk kez yönetmen koltuğuna oturmuş; 10 tiyatro oyununu sahneye koymuştur. Pek çok Kemal Sunal filminin se senaristliğini üstlenen ünlü sanatçı Kartal Tibet, son yıllarında kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile mücadele etmiştir. 82 yaşında hayatını kaybeden oyuncuya kendi isteği nedeniyle özel cenaze töreni düzenlenememiştir.

18. Turgay Yıldız, 22 Temmuz 2021

Turgay Yıldız

Çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev yapan, TRT'de metin yazarlığı, oyunculuk ve program sunuculuğu gibi görevlerde bulunan ünlü sanatçı; kendisi gibi oyuncu olan Bahadır Tokmak ile beraber uzun yıllar çeşitli televizyon projelerinde de çalışmıştır. Pek çok televizyon ve sinema filminde de rol alan Ankara’lı hiciv sanatçısı Turgay Yıldız, Ankara’da geçirdiği kalp krizi nedeniyle ani olarak hayata veda ettiğinde 56 yaşındaydı.

19. Metin Çekmez, 25 Ağustos 2021

Metin Çekmez

Süper Baba, Binbir Gece ve Adını Feriha Koydum gibi dizilerle televizyon dünyasında adını duyuran usta tiyatro sanatçısı Metin Çekmez, Aydın’da kanser tedavisi görmekteyken 76 yaşında hayatını kaybetmiştir. Pek çok tiyatro oyunu ve sinema filminde de karakter oyuncusu olarak imzası vardır.

20. Ferhan Şensoy, 31 Ağustos 2021

Ferhan Şensoy

Orta Oyuncular isimli Tiyatro Grubunun kurucusu, hem sinemada hem tiyatroda yüzlerce esere hayat veren ve yazar olarak önemli kitaplara imza atan usta oyuncu Ferhan Şensoy; 31 Ağustos 2021’de sağlık sorunları nedeniyle tedavi görmekte olduğu hastanede, kalp damar hastalığı ve solunum yetersizliği nedeniyle 70 yaşında yaşamını yitirmiştir.

21. İnci Çayırlı, 31 Ağustos 2021

İnci Çayırlı

Kadife sesli Türk Sanat Müziği sanatçısı ve aynı zamanda koro şefi olan ünlü ve usta sanatçı İnci Çayırlı İstanbul’daki evinde 86 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Devlet sanatçısı unvanına layık görülen sanatçı, TRT İstanbul radyosu ses sanatçılığı görevinde bulunmuştur.

22. Nusret Çetinel, 1 Eylül 2021

Nusret Çetinel

Tiyatro ve televizyon dizisi oyuncu olan ve seslendirme sanatçılığı da yapan ünlü oyuncu, 8 yıl süren Bizim Evin halleri isimli TV dizisi ile adını duyurmuştur. Çeşitli çizgi filmlerde seslendirme yapmıştır. En son Mavera isimli televizyon dizisinde rol almış olan sanatçı, 1 yıldır kanser tedavisi görüyordu ancak 1 Eylül 2021 tarihinde geçirmiş olduğu kalp krizi nedeniyle 69 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çok sayıda operada rol alan ve sanat yaşamında sayısız başarılara imza atmış olan ünlü soprano ve opera sanatçısıdır. Sanatçı 4 Ekim 2021 tarihinde 85 yaşında, İstanbul’da vefat etmiştir.

Türkiye'nin müzik politikasında 60'lı ve 70'li yıllarda etkili olmuş isimlerdendir. TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosunu ve TRT müzik dairesini kurmuştur. Biz Atatürk Gençleriyiz isimli ünlü marşın sözü ve müziği ona aittir. 16 Ocak 2021 tarihinde vefat etmiştir.

İlgili Yazılar