Neredeyse Gerçekten Oyuncunun Ölümüne Yol Açan Film Sahneleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 29 Ekim 2021
  • 181 okunma

Heyecan verici sinematografi ve kusursuz son teknoloji özel efektlerin modern film endüstrisinde kat ettiği yol o kadar uzundur ki aslında hala makul oranda gerçek tehlikeler olduğunu düşünmek pek kolay olmayabilir. Çünkü bunu tüm o Hollywood büyüsünün gerçekleşmesiyle beraber unuturuz. Ancak sette işler tam olarak olması gerektiği gibi gitmediğinde, en sevdiğimiz yıldızlardan bazıları, izleyicilerine eğlence sunabilmek adına acı verici, hatta bazen kalıcı bedeller ödeyebilir. Bunu aklımızda tutarak her şeyin yolunda gitmediği en unutulmaz anlardan bazılarını derledik. İşte neredeyse gerçekten oyuncunun ölümüne yol açan film sahneleri

1. Başka Gün Öl

Başka Gün Öl

Oscar ödüllü yetenek ve görünüşü asla yaşlanmayan mucize Halle Berry ne yazık ki Hollywood’daki en kazaya meyilli yıldızlar arasındadır. Berry, kariyeri boyunca film çekerken pek çok kez yaralandı ve bunlar kimi zaman gerçekten ciddi yaralanmalar oldu. ‘Gothika’ sırasında kolunu kırdı, ‘Kedi Kadın’ sırasında kafasını aydınlatma kulesine çarptı, ‘Bulut Atlası’ sırasında ayağını kırdı ve yeniden yaraladı, ‘Acil Arama’ sırasında ise kafasını yere çarptı. Tüm bu yaralanmalar arasında en utanç verici olanıysa ‘Başka Gün Öl’ filminde başına geldi. Berry, Pierce Brosnan ile çektiği yakınlaşma sahnesi sırasında az kalsın incir yüzünden boğuluyordu. Neyse ki Brosnan, Heimlich manevrasıyla ünlü aktrisi kurtardı.

2. Cehennem Melekleri 3

Cehennem Melekleri 3

‘Ateşten Kalbe, Akıldan Dumana’ filmindeki çıkış rolüyle kariyerine başlayan Jason Statham, Hollywood’un yüksek yoğunluklu aksiyon filmleri için zorluklara en fazla dayanabilen adamları arasında yerini aldı. İşte bu yüzden Sylvester Stallone’un onu Cehennem Melekleri filminde oynatması sürpriz olmadı. Bu film serisi temel olarak şu alt metni veriyordu: Aksiyondan hoşlandığınızı biliyorum. Ben de aksiyona aksiyon eklerim, böylece aksiyonu izlerken gerçekten aksiyonu izleyebilirsin.

Filmlerin her biri katlayarak deliliği hızlandırır ve üçüncü, yani son parti için Statham neredeyse boğuluyordu, havaya uçuyordu ya da ezilerek ölüyordu… Bu kadar çok seçenek var çünkü kamyonu yükleme iskelesinden Karadeniz’e düşürdüğünüzde tam olarak ne olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Haliyle Statham frenlerde sorun yaşayıp suya düşerek kaza yaptığında da ne olduğunu kestiremiyoruz ancak neredeyse canından olacağı kesin! Kamyon yüksek hızla suya daldığında Statham olimpik dalgıç olduğu için kendini kurtarmayı başardı. Setteki yaralanmalar sorulduğundaysa ilk sahnede ayakkabı bağını kopardığını söyledi. Bu adam kesinlikle çivi gibi sert ve belli ki espri anlayışı da öyle…

3. Yeni Hayat

Yeni Hayat

Yıllarca ıssız ve tropik adada tek başına yaşayan adam hakkında çekilen filmin, yıldızı için bu kadar tehlikeli olacağını düşünmezsiniz ancak yanılıyorsunuz. Şaşırtıcı şekilde vücuduna sertçe zarar veren film ‘Yeni Hayat’ı çekerken neredeyse ölmek üzere olan Tom Hanks’e sorun. 50 pound kazandıktan ve kaybettikten sonra mahsur kalan Fed Ex teslimatçısını doğru şekilde canlandırmak için Hanks, bacağında iki hafta boyunca şiştiği bildirilen kesikle yaşadı. Sonunda hastaneye gittiğinde, hayatını tehdit eden stafilokok enfeksiyonu teşhisi kondu.

4. Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

Komik şekilde kazaya meyilli Jennifer Lawrence’ın ödülleri kabul etmek için sahnede yürürken düşme alışkanlığı olduğuna aşinayız ancak ‘Alaycı Kuş Bölüm 1’ setinde duman makinesinin arızalanması ve neredeyse yıldızı boğması şakaya gelmezdi. Set içerisinden gelen bilgiye göre, bu sis makinesi bozulduğunda ve tünel sahnesi sırasında o kadar yoğun duman çıkarmaya başladı ki çekimler aniden durdu ve Jennifer tam anlamıyla gözden kayboldu. Neyse ki sadece biraz baş dönmesi ve mide bulantısı ile kurtuldu. Ancak ‘Açlık Oyunları’ serisinin onu devirdiği tek zaman bu değildi. Eğitim sırasında duvara çarptı ve dalağına zarar verdiğine dair söylentiler alevlendi. Tabii bunun yanlış olduğu ortaya çıktı ama emin olmak için MR çektirmesi gerekiyordu.

5. Syriana

Syriana

George Clooney, 2005 tarihli jeopolitik gerilim filmi ‘Syriana’ ile izleyicileri koltuklarının ucuna getirdi ve kendisini dayanılmaz acıya, sonrasında da hastaneye yatırdı. Film için işkence sahnesi çekerken Clooney başından ciddi şekilde yaralandı. Acı çektiğini bilmesine rağmen, doktorlar haftalarca yarasının ne olduğunu tam olarak teşhis edemedi. Bu acı verici durum tedavi edilmeden bırakıldı. Ta ki Lisa Kudrow’un nörolog olan kardeşi, Clooney’nin aslında omurilik sıvısı sızdırdığını keşfedene kadar… Ünlü aktör nihayet uygun tedaviyi alabildi ancak söylentilere göre acısı o kadar yoğundu ki Clooney intiharı bile düşündü.

6. Acil Teslimat

Acil Teslimat

Joseph Gordon-Levitt ‘Batman’ filminde, zaman yolculuğu yapan suikastçi filminde ve ‘G.I. Joe’ filminde yer aldı. Yani ‘Acil Teslimat’ta bisiklet kuryesini oynarken ölüme yakın yaralanmaya maruz kalması epey mantıklı gibi… Sonuçta aktör, hareket eden arabalar arasında saatte 30 kilometreye kadar hız yaptı. Bu kulağa çok hızlı gelmeyebilir ancak bisikletle korumasız şekilde taksinin arka camına çarpmak kesinlikle acıtacaktır. Çekim sırasında taksi, güvenlik konilerinin üzerinden geçerek ve çekimin içine girerek Gordon-Levitt’in yolunu kesti, onu arabanın arka camından içeri gönderdi ve kolunu kötü şekilde kesti. Yönetmen David Koepp aktörün öldüğünden korktu, neyse ki Gordon-Levitt koluna 31 dikiş atılmasıyla kurtuldu.

7. Tanrının Zırhı 2: Kondor Operasyonu

Tanrının Zırhı 2: Kondor Operasyonu

Jackie Chan’in sette bitmeyen yaralanmalarının kapsamlı dökümüne göre aktör vücudundaki hemen hemen her kemiği kırmış, bağları yırtılmış, kötü şekilde yanmış ve birkaç kez omurgasına zarar vermiştir. Ama daha bitmedi! ‘Tanrının Zırhı 2’nin setinde o kadar kötü yaralandı ki beyin ameliyatı olmak zorunda kaldı. Chan daha sonra verdiği röportajda ‘Kafamda hala metal plaka var ve çarpmanın yarattığı girintiyi hissedebiliyorum.’ dedi. Yaptığı bazı şeylerle karşılaştırıldığında Tanrının Zırhı 2’deki akrobatik hareketleri daha uysaldı. Yokuştan ağaca atlarken ıskaladı ve yere düştü. Kafasını kayaya çarpınca kafatasının bir parçasını beynine gönderdi. Bu olay 90’ların başında olmasına rağmen aktör şaşırtıcı şekilde neredeyse tüm akrobatik hareketlerini gerçekleştirerek daha pek çok film yapmaya devam etti.

8. Rocky 4

Rocky 4

Hollywood aksiyon kahramanı olmak zor ve tehlikeli iştir ancak bunu bize değil, Sylvester Stallone’a sorun… Gişe rekorları kıran aksiyon gerilim filmografisi onu çok fazla kez gerçek hayatta tehlikeye soktu. Aktör ‘Cehennem Melekleri’ filmlerinden iki tanesini çektikten sonra ameliyat oldu ve ‘İlk Kan’da Rambo olarak zıplama sahnesi sırasında birden fazla kaburga kemiğini kırdı. Bununla birlikte, Stallone’un en korkunç ve yaşamı tehdit eden sette yaralanmasıyla karşılaştırıldığında bunlar sadece et yaralarıdır. Stallone, 1985 yapımı Rocky 4’ü çekerken kötü adam Ivan Drago’yu oynayan Dolph Lundgren ile gerçekten fikir tartışması yapmakta ısrar etti. Lundgren gerçek hayatta kötü değildi ancak mecbur kaldı. Stallone’da o kadar sert vurdu ki aktörün kalbi şişti ve hastaneye yatmasına neden oldu.

9. Aeon Flux: Gelecek Fluxta

Aeon Flux: Gelecek Fluxta

En iyi haliyle bile, gece geç saatlerde MTV kültünün favorisi Aeon Flux, sürrealist çizgi film olarak hiçbir zaman pek anlamlı olmadı ve ayrıca rapor edilen bütçesini 10 milyon dolarlık farkla geri kazanamadığı için gişe hüsranı oldu. Seyirciler Charlize Theron’u sanatı için acı çekti ancak aktris de çok acı çekti: Aslında, filmin akrobatik gösterilerinden biri onu ciddi şekilde yaraladı. Çekimlerin başında ters takla atarken Theron omurgasında bir diski fıtıklaştırdı ve neredeyse omuriliğine zarar veriyordu. Ünlü yıldızın talihsizliği, çekimleri durdurdu ve 6 haftalık fizik tedavi sürecini beraberinde getirdi.

Ayrıca Zeka Dolu Senaryolarıyla En İyi 28 Casus Filmi listemize de bakabilirsiniz.

10. Soysuzlar Çetesi

Soysuzlar Çetesi

Quentin Tarantino ile çalışmak pek çok yıldız için hayaldir ve Diane Kruger tabi ki istisna değildir. Kruger röportajında şunları söylemiştir: ‘Bence Quentin’in kadın karakterleri çok zeki ve şiddetli. İmkânsız derecede çekiciler, aynı zamanda çivi kadar sağlamlar. Bu tür rolü oynamak ise büyük zevk.’ Bunu akılda tutarak Tarantino’nun onu nasıl tam anlamıyla boğduğunu ve ölüm sahnesi sırasında daha gerçekçi tepkiler alabilmek için hava akışını nasıl kestiğini anlatan hikâyeye bakalım…

Bu artık oyunculuk bile değil, neredeyse sadece birinin hayatını pervasızca yok saymak. Elbette orada bekleyen dublör vardı ama psikolojik yaralanma, nörolojik yaralanma ve hatta gecikmiş ölüme neden olabilen baskı miktarını kim tam olarak kestirebilirdi ki? Uzmanlara göre bunların hepsi on saniyeden daha az boğulma tehlikesi sonucu oluşabilir. Özgeçmişinizde Tarantino filmi olması iyidir ancak nörolojik yaralanma sonucu hayatınızın geri kalanında gözünüzün düşük olması tamamen iyi değildir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Battal Gazi ve Malkoçoğlu gibi zorlu sahneler içeren filmlere oyunculuğuyla imza atan aktör, dublör kullanmayı hep reddetmiştir. Hatta bu ısrarı kimi zaman ölümden dönmesine neden olmuştur.

Çoğunlukla şov dünyasında kullanılan plastik makyaj aracılığıyla oyuncuların yüzünde ya da vücudunda hiç bulunmayan yaraları, parçalanmaları ve kesikleri var gibi göstermek mümkündür. Ayrıca maske, yüz değişimi, yaşlandırma gibi efektleri vermek için de uygulanabilir.

İlgili Yazılar