2021 Bitmeden Vizyona Girecek Filmler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 18 Ekim 2021
  • 132 okunma

2020 hatta 2019 yıllarında çekimleri tamamlanan ancak pandemi dolayısıyla sinema salonlarının kapanması yüzünden yayınlanamayan yerli-yabancı onlarca film var. Ülkemizde ve yurt dışında pandemi darbesi alan pek çok sektör gibi sinema sektörü de payına düşeni aldı bu süreç içerisinde. Haziran ayından itibaren dünya genelinde pandemi kısıtlamalarının gevşetilmeye başlamasıyla beraber sinemacılar da yeniden kolları sıvadı ve işe koyuldu. Salgın nedeniyle ertelen filmler için ardı ardına ‘perde’ kararı alındı.

Bu yazı içeriğimiz için, 2021 henüz bitmeden vizyona girecek olan ertelenmiş ya da yeni pek çok filmi araştırdık. Filmlerin hangi tarihlerde gösterime gireceğini öğrendik. Önümüzdeki süreçte pandemiye bağlı olarak koşullar değişmezse listeleyeceğimiz bütün filmler belirtilen tarihlerde sinema perdesine yansıyacak.

Sinemaya gitmeyi özledik değil mi? O zaman herkese şimdiden iyi seyirler…

1. Müfreze (1 Ekim)

Müfreze (1 Ekim)

Film, küçük kız çocuğunu kurtarmaya çalışan askeri birliğin verdiği mücadeleyi anlatıyor. Terörist işgali altındaki köyde yaşayan çocuklar sudan zehirlenir ve valilik duruma el koyar. Tedavi süreci için köyde görevlendirilen Doktor Kemal, 7 kişilik komando birliği ile hareket eder. Hastaların arasındaki küçük kızın durumu çok ağırlaşır ve çocuğun kent merkezine götürülmesi için karar alınır. Fakat tam da o sıralarda terör örgütü saldırıya geçtiği için, şehre gitmeleri engellenir. Askeri birlik saatler süren çatışmada hem doktoru hem de kız çocuğunu canları pahasına korumak için mücadele ederler.

Yönetmen: Enes Bilal Taşçı

Oyuncular: Sera Tokdemir, İsmail Hakkı

Ayrıca Marvel Filmleri İzleme Sırası adlı yazımıza göz atın!

2. Milyonda Bir (8 Ekim)

Milyonda Bir (8 Ekim)

Derviş ruhlu modern genç kadın, kent yaşamına veda eder ve yollara düşer. Nereye gittiğini hesaplamadan çıktığı bu yolda antika arabasıyla yolculukta olan genç kentli adamla karşılaşır. Her ikisi de kendini arayış sürecini yaşamakta olan bu iki insan bir yandan içsel yolculuklarını gerçekleştirirken diğer yandan birbirlerinden ne beklediklerini anlamaya çalışırlar.

Yönetmen: Semra Dündar

Oyuncular: Bestemsu Özdemir, Melih Selçuk

3. The Last Duel / Son Düello (15 Ekim)

The Last Duel/Son Düello (15 Ekim)

Normandiya’da yaşayan şövalye Jean de Carrouges ile Norman dükü Jacques le Gris iki eski ve çok yakın arkadaştırlar. Carrogues savaştan döndüğünde artık her şeyi geri döndürülemez şekilde değiştiren korkunç durumların farkına varır. Eski dostu Le Gris kendisinin karısına tecavüz suçuyla yargılanmaktadır. Ancak karısı Margerite mahkemeyi ve hatta hiç kimseyi duruma inandıramaz. Carrogues karara itiraz etmek için Fransa Kralına başvurur. Bundan sonra mahkeme iki eski dostun düello yapmasına karar verir. Kim hayatta kalırsa o kişi Tanrı buyruğunu yerine getirmiş olacaktır. Carrogues hayatta kalırsa karısı haklı sayılacaktır ve sorun çözülecektir. Ancak hayatta kalan Le Gris olursa aklanmış olacak ve Carrouges’un karısı kazığa bağlanıp yakılacaktır.

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular Matt Damon, Adam Driver, Jodie Comer

4. Red Shoes and The Seven Dwarfs / Kırmızı Pabuçlar ve Yedi Cüceler (15 Ekim)

Red Shoes and The Seven Dwarfs/Kırmızı Pabuçlar ve Yedi Cüceler (15 Ekim)

Çocuk filmi olan Kırmızı Pabuçlar ve Yedi Cüceler’de cüceye dönüşen prenslerin hikâyesi anlatılıyor. Buradaki yedi cüceler aslında, kendilerine yapılan büyü yüzünden cüceye dönüşen prenslerdir ve eski hallerine dönmenin çaresini aramaktadırlar. Bunun için yapmaları gereken şeyse kırmızı ayakkabıları kaybolan genç kadının ayakkabılarını bulmaktır fakat bu göründüğü kadar kolay olmayacaktır cüceler için…

Yönetmen: Hong Sung-Ho

Oyuncular: Chloë Grace Moretz, Simon Kassianides

5. Dilberay (22 Ekim)

Dilberay (22 Ekim)

2019 yılında aramızdan ayrılan ses sanatçısı Dilber Ay’ın hayatını anlatıyor film. Yönetmeni Ketche olan film baştan beri merak konusu. İlk tanıtımı sosyal medya aracılığıyla yapılmış bulunan filmin başrolü yani Dilber Ay karakteri Büşra Pekin tarafından canlandırılıyor. Çocuk Dilber Ay’ı ise Zeliha Kendirci oynuyor. Film daha yayınlanmadan büyük ilgi görmüş durumda.

Yönetmen: Ketche (Hakan Kırvavaç)

Oyuncular: Büşra Pekin, Zeliha Kendirci

6. Ron's Gone Wrong / Robot Ron Bir Sorun Var (22 Ekim)

Ron's Gone Wrong/Robot Ron Bir Sorun Var (22 Ekim)

Ron's Gone Wrong adlı çocuk filminde robot Ron’un hikâyesi anlatılıyor. Yürüyebilen, konuşabilen hatta dijital olarak bağlanabilen robot Ron ile sosyalleşme sorunu yaşayan küçük çocuk Barney arsında yaşananların anlatıldığı film gerçek dostluğun ne olduğunu hepimize iç açıcı biçimde gösterecek.

Yönetmenler: Jean-Philippe Vine, Sarah Smith, Octavio Rodriguez

Oyuncular: Zach Galifianakis, Jack Dylan Grazer, Olivia Colman

7. Kesişme - İyi ki Varsın Eren (29 Ekim)

Kesişme-İyi ki Varsın Eren (29 Ekim)

Kesişme-İyi ki Varsın Eren filminde, Trabzon’un Maçka ilçesinde Mehmetçik ile teröristler arasında çıkan çatışma sırasında henüz hayatının baharında bile değilken hayata veda eden Eren Bülbül ile onu kurşunların hedefi olmaktan korumaya çalışırken kendi de şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in yaşadıkları elim olay anlatılıyor.

Yönetmen: Özer Feyzioğlu

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Rahman Başel

8. Eternals (5 Kasım)

Eternals (5 Kasım)

Kozmik varlıklar olan Celestiallar’ın milyarlarca yıl önce insanlar üzerinde yaptıkları deneylerle Eternallar’ı ve Deviantlar’ı yaratma öyküsünün anlatıldığı filmde aynı zamanda, süper güçlere sahip bu iki grubun hangisinin daha yüce ve güçlü olduğunu kanıtlamak adına tarih boyunca birbirleriyle yaptıkları mücadele konu ediliyor.

Yönetmen: Chloé Zhao

Oyuncular: Angelina Jolie, Kit Harington, Richard Madden, Salma Hayek

9. Dijital Esaret (26 Kasım)

Dijital Esaret (26 Kasım)

Dijital dünyada işledikleri suçlar yüzünden dijital cezaevine gönderilen bir grup genç insanın başlarına gelenler ve cezaevinde maruz kaldıkları durumlar anlatılıyor. Dijital dünyada yaptıkları her şeyi kontrol edebildiklerini düşünen gençler zamanla bu dünyanın tutsakları haline dönüşürler. İşin içinden çıkamadıkları noktada da ne olduğunu anlamadan kendilerini cezaevinde buluverirler. Fenomeni, hackerı, sanal kumarbazı, bağımlısı… Hepsi de özgürlüklerine kavuşmak için kendilerine verilen son şansı değerlendirmek istemektedir. Yakın zamanda kaybettiğimiz duayen sanatçı Rasim Öztekin’i sinema perdesinde son kez izleyecek olmak da heyecanla karışık hüzün veriyor insana…

Yönetmen: Birol Güven, Emre Kavuk

Oyuncular: Rasim Öztekin, Özgün Çoban

10. Benden Ne Olur (26 Kasım)

Benden Ne Olur (26 Kasım)

Aslı Kızmaz'ın aynı adlı romanında uyarlanan film, deli dolu genç kadının maceralarını anlatıyor. Filmin ana karakteri Sertab Bal, 28 yaşına gelmiş fakat çevresinin beklentilerini karşılayacak düzenli hayatı kuramamıştır. Kalıplara sığmayan, hayata dair sürekli fikir değiştiren ve hala kendini arayışı süren genç kadın başına gelen olayla kırılma noktası yaşar ve neler yapabileceğini herkese göstermeye karar verir.

Yönetmen: Murat Şenöy

Oyuncular: Hazal Kaya, Onur Tuna

11. Malazgirt 1071 (3 Aralık)

Malazgirt 1071 (3 Aralık)

Malazgirt 1071 filmi adından da anlaşılacağı gibi, Anadolu topraklarında Türklerin sahneye çıkmasını sağlayan Malazgirt Savaşı'nın öyküsünü anlatıyor. Malazgirt Savaşı bu film ile ilk kez sinemaya taşınıyor. Türkiye’de yapılan savaş filmlerine farklı bakış açısı kazandırmayı hedefleyen yapım bu yönüyle de oldukça iddialı. Önemli oyuncuların filmdeki varlığı da bu iddiayı destekler gibi.

Yönetmenler: Bilal Kalyoncu, Özgür Bakar

Oyuncular: Cengiz Coşkun, Vildan Atasever

12. West Side Story / Batı Yakasının Hikâyesi (10 Aralık)

West Side Story/Batı Yakasının Hikâyesi (10 Aralık)

1961 yapımı müzikal filmden uyarlanan film, iki genç arasında alevlenen yasak aşkı ve bu aşkı da kapsayan farklı etnik kökenlerden gelen iki çetenin gençleri arasındaki çetin mücadeleyi anlatıyor. Kült yapımlar arasına girmiş Natalie Wood ve Richard Beymer’ın başrollerini paylaştığı ilk versiyonun tadını verecek mi hep birlikte göreceğiz.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Rachel Zegler, Ansel Elgort, Ariana DeBose

13. The Matrix Resurrections / Matrix 4 (22 Aralık)

The Matrix Resurrections/Matrix 4 (22 Aralık)

İlki 1999 yılında gösterime giren serinin dördüncü filminde yönetmen koltuğunda Lana Wachowski oturuyor. Neo karakterini yine Keanu Reeves'in canlandırdığı film, Neo’nun insanlık ile makineler arasında barışı sağlamasından 60 yıl sonrası konu ediliyor. Keanu Reeves’in canlandırdığı Neo karakteri aynı görünümle dirilmiş veya bilgisayar programı olarak oluşturulmuş olarak geri dönecek.

Yönetmen: Lana Wachowski

Oyuncular: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss

Ayrıca Gelmiş Geçmiş En İyi Kung Fu Filmleri Listesi adlı yazımızı inceleyin!

14. The King’s Man / Başlangıç (24 Aralık)

The King’s Man/Başlangıç (24 Aralık)

Kingsman serisinin 3. filmi olan The King’s Man-Başlangıç filminde tarihin en gaddar diktatörleri ve suçluları milyonlarca kişiyi yok edebilecek savaşı planlamak üzere buluşurlar. Başroldeki genç kahraman Gary ise onları durdurmak zorundadır ve bunun için zamanı çok kısıtlıdır. Pandemi nedeniyle defalarca ertelenen fil umarız bu kez zamanında gösterime girer.

Yönetmen: Matthew Vaughn

Oyuncular: Ralph Fiennes, Gemma Arterton, Rhys Ifans

Sıkça Sorulan Sorular

Film 10 Eylül 2021 tarihinde gösterime girdi. Filmde; bankaların çeşitli nedenlerle tahsil etmediği borçları satın alan şirketin, her koşulda borçları tahsil etmeyi başaran iki çalışanı arasındaki rekabet anlatılıyor.

7 Ocak 2022 tarihinde gösterime girmesi beklenen film Neslican Tay’ın gerçek yaşam öyküsünü ve kanserle olan mücadelesini ve yaşama tutunma çabasını anlatıyor.

İlgili Yazılar