Dünyada ve Türkiye'de Yasaklanan Köpek Irkları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 12 Ocak 2021
  • 6.881 okunma

Ülkemizde insanların besleyebileceği köpek ırkları yasalar ile belirlenmiştir. Bu köpek ırklarının yurda girmesi, bir sahibe verilmesi, herhangi bir reklam konusu olması, takas işlemine koyulması, çiftleştirilmesi veya birine hediye verilmesi yasaklanmıştır. Bunun için Çevre ve Orman Bakanlığı 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çıkarmıştır. Bu kanunun on dördüncü maddesi ise yasak koyulan köpek ırkları ile ilgidir. Yasa çıkmadan bu cins köpeklere sahip olanlar için ise, köpeklerinin kayıt işlemlerini yaptırmaları istenmiştir. Bazı şartlar koyarak bu kişilerin köpeklerini beslemesine devam etmesine karar verilmiştir. Bu tarz köpeklerin sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde de beslenmesi yasaklanmıştır. Kas ve çene yapısının çok kuvvetli olması sebebiyle bu cins insanlar için tehlike oluşturma ihtimali yüksek görülmektedir. Ancak şu unutulmamalıdır kötü köpek yoktur, kötü eğitmen vardır.

Yazımızda tehlikeli görülen ve dünyanın çeşitli yerlerinde yasaklanan köpek ırkları listesini hazırladık.

1- Pitbull Terrier

Pitbull Terrier

Adını duyduğumuzda bile doğrulduğumuz köpek türü olması onun popüler olmasından kaynaklanır. Ülkemizde ve dünyanın çok fazla ülkesinde yasaklanmıştır. Eğitimlerinde dominant karaktere sahip olabilirler. İnatçı yapıları bulunmaktadır. Ancak sanılanın aksine, doğru eğitimle uysal köpekler arasında yer alabilmektedir. Ayrıca doğru eğitim sonrasında çocuklarla arasının çok iyi olduğu kanıtlanmıştır. Pitbull Terrier cinsinin kötü şöhrete sahip olmasının ana sebebi, art niyetli kişiler tarafından beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Çok güçlü çene yapısı ve bilgisiz eğitmenlerin köpekleri eğitmesi sonucunda yasaklı köpekler arasına girmiştir.

Ayrıca en güçlü 10 köpek ırkı ve karakteristik özellikleri detaylarını inceleyebilirsiniz.

2- Japanese Tosa

Japanese Tosa

Tüysüz bir görünümleri vardır. Bunun yanında gaddar olabilirler. Zekaları gelişmiştir. Atik ve dayanıklı bir yapıdadırlar. Ailemizin bir üyesi olmak için uygun değildirler. Öncü bir kişilikleri vardır. Bu yüzden evimize alışmış olsalar da itaat etmek tabiatlarında olmadığı için sizin değil kendi isteklerini yaparlar. Başına buyruk davranışları vardır. Kendisi Japon dövüş köpeği olarak nam salmıştır. Diğer hayvanlara karşı dost canlısı değildirler. Türkiye ile beraber Norveç, Danimarka, Yeni Zelanda ve Malezya gibi ülkelerde bakılması yasaklanmış köpek türlerindendir.

3- Brezilya Mastiff

Brezilya Mastiff

Yasaklanan bu ırkın da güçlü bir çene yapısı bulunur. Kemiklerinin kas oranı da oldukça yüksektir. Ne evimizde bakmak için ne de bahçeli bir yerde bakımını yapmak için uygun değildirler. Daha geniş alanlarda yaşamak için doğaları elverişlidir. İnsanlara ve diğer hayvanlara da kuşku doludurlar. Onları tehdit unsuru olarak görebilirler.

4- Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

Türkiye’de yasaklanan bir ırk olmamasına rağmen Singapur ve Bermuda gibi ülkelerde bakılmasına yasak koyulmuştur. Kuvvetli görünümleri ve adeleli vücut yapıları ile dikkat çekerler. İnsanlara karşı saldırgan davranmazlar. Ancak görünüş olarak sizi korkutabilirler. Bir apartman dairesinde yaşıyor iseniz bakmak için tercih edebileceğiniz bir tür değildir. Horlama sesleri, salya akıtmaları ve yoğun tüy dökme durumlarından dolayı ev içerisinde yaşamaya müsait değildirler. Yabancılara temkinli yaklaşır iken sahiplerini benimserler. Onların emirlerine itaat ederler. Diğer hayvanlar ile araları iyi değildir. Bu yüzden bir başka hayvan ile yalnız bırakmamak gerekir.

5- Dogo Argentino

Dogo Argentino

Bu cins köpekler ülkemizde ve birçok yerde bakılması yasak köpekler listesindedir. Yeni insan veya hayvanlar ile tanışmaktan haz etmezler. Şüphe ile yaklaşırlar. Yakınlarını koruma güdüsü oldukça fazladır. Böyle bir durumda kendilerini siper ederler. Saldırgan bir tutum izlerler. Ayrıca zeki köpekler içerisindedir. Doğru eğitimle birlikte, Dogo Argentino en iyi dostunuz olabilir.

Merak edilen en zeki köpek cinsleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

6- Presa Canario

Presa Canario

Türkiye’de henüz beslenmemesi için bir yasak konulmasa da bazı ülkelerde çoktan bu listede yerini almıştır. Karakter itibariyle huysuzdurlar. Evcil bir hayvan olmaya tabiatları müsait değildir. Eğitimlere cevap vermek şöyle dursun başlarına buyruk hareket ederler. İtaate yanaşmazlar. Bu cins Amerika polislerince suçluları yakalamakta kullanılır. Cinsleri, Mastiff ve Pitpull kırmasıdır.

7- Amerikan Bulldog

Amerikan Bulldog

Bu cins köpekler insanlar ile hemen kaynaşamazlar. Yabancılara karşı çok temkinli davranırlar. Ancak kendi ailesinden olan kişilere karşıda da bir o kadar yakınlık kurarlar. Baskın bir karakterleri vardır. Kendi istekleri olsun isterler. Ancak doğduğundan beri tanıştığı hayvanlar ile iyi iletişim kurabilirler. Kaslı vücut yapıları bulunur. Koruma içgüdüleri oldukça sağlamdır. Ailelerine siper olurlar. Türkiye’de bakılması yasak köpekler arasında olmamasına rağmen Danimarka ve Singapur’da büyütülmesi yasaklanmıştır.

8- Bandog

Bandog

Malesef bazı ülkelerde köpek dövüşme organizasyonlarında sıkça adı duyulan köpek ırkıdır. Kilo olarak oldukça ağırdırlar. Kaslı bir görüntüleri vardır. Sahiplerini severler, onlara bağlılık duyarlar. Memnun etmek için çaba sarf ederler. Bir tehlike ile karşılaştıkları zaman bundan çekinmez ve olayın içine hemen kendilerini atarlar. Havlayan değil ısıran cinsten köpeklerdendir. Eğitimlerine ise son derece önem verilmeli ve emin ellerde büyütülmelidir. Sahibinin bilgili ve bu konuda deneyim sahibi olması gerekir. İçgüdüleri ile hareket eden bu köpeğin sahibinin onunla bağ kurarak hisselerini anlaması gerekir. Eğer bu şekilde eğitimleri sağlam verilir diğer evcil hayvanlar ile beraber yaşamlarını sürdürürler ise daha uysal olmaları muhtemeldir.

Ayrıca Türkiye'de nesli tükenmekte olan hayvanlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

9- Wolfdog

Wolfdog

Irkının kökeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik yapısı ile çok fazla oynanmıştır. Bu yüzden yasak olan köpek listesine adını yazdırmıştır. Atalarından biri vahşi bir kurttan gelmesi sebebi ile kas oranlarını yüksektir. Kanlarında vahşilik olması nedeniyle öldürücü güçte ve saldırganlıkta olabilirler. Kuvvetli bir görünümleri vardır. Kurt ve köpeklik arasında mekik dokuyan bu hayvanın hareketleri tahmin edilemez. Ne zaman sinirleneceğini kestirmek mümkün değildir. Bu yüzden bireylerin son derece tedbirli olması gerekir. Henüz bu ırk Türkiye’de yasaklanmamıştır.

Listemizde yer alan köpeklerin hepsinin, doğru eğitim verildiği takdirde dost canlısı olabildiği örnekler mevcuttur. Unutulmamalıdır ki köpekler saldırgan olarak dünyaya gelmezler. Onları yetiştiren insanlar malesef saldırganlaştırmakta ve vahşileştirmektedir. Ayrıca bilinçsiz birçok köpek sahibi, yasak olduğu halde estetik kaygı neticesinde köpeklerine kulak ve kuyruk operasyonları yaptırmakta ve onlara ekstra acı vermektedir. 

Sıkça Sorulan Sorular

En güçlü köpek ırkları arasında; Kangal, Pittbul Terrier, Mastiif türleri, Dogo Argentino, Presa Canario, Tosa, Alman Kurdu yer almaktadır.

İlgili Yazılar