Sevgiliye Hediye Edilebilecek En Güzel Kitap Fikirleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 2 Ocak 2021
  • 3.293 okunma

Sevgiliniz için anlamlı bir hediye düşünüyorsanız kitap almanızı tavsiye ederiz. Tabi en önemlisi onun kitap okumayı seviyor olması gerek. Sevgilinizin okuduğu tarzları da bilmelisiniz. Ona göre doğru ve güzel bir tercih yapabilirsiniz. Biz sizlere kolaylık olması adına tercih edebileceğiniz kitaplar seçtik. Sabahattin Ali’den Jose Saramao’ya, Kürşat Başar’dan Haruki Murakami’ye, hatta şairlerimizden Nazım Hikmet’ten Turgut Uyar’a, Can Yücel’den Can Bonomo’ya, Orhan Veli’den Cemal Süreyya’ya farklı dönemlerin en güzel, en başarılı ve tabi birbirinden farklı tarzlarından oluşan bir liste hazırladık. Kesinlikle listede sevgilinize uyacak bir eser bulacaksınız. Hediye kitap üzerine yazılacak sözler için fikirlere de ihtiyacınız olacak, yazımıza göz atmayı unutmayın :)

Tabi ki tek orijinal hediye kitaplar değil, kendi hazırlayacağınız daha farklı bir şeyler de düşünebiliriz. Sevgilinize el yapımı hediye fikirleri için linkteki yazımıza göz gezdirebilirsiniz. Ayrıca eğer hediyeyi yılbaşı için düşünüyorsanız, sevgilinize alabileceğiniz yılbaşı hediye fikirlerini de linkte derledik, göz gezdiriniz :)

1- İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Kapak Arkası:

“İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu... İçimizdeki şeytan yok... İçimizdeki aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var..."

İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" anlatan bu eserde işlenen aşk içinizi ısıtacak cinsten. Sevgilinize alabileceğiniz güzel bir eserdir.

2- Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Kapak Arkası:

“Duygular nerede biter, açgözlülük nerede başlar?” Jane Austen’ın yirmi bir yaşında yazdığı Aşk ve Gurur 18. yüzyıl İngiltere’sinin taşralı-soylu çatışmasının atmosferinde, kalıp düşüncelerin aslında nasıl da tam tersine dönüşeceğinin romanıdır. Yazarın kendi yaşadıklarından da izler taşıdığı düşünülen kitapta, taşralı Elizabeth Bennett ve onun kalabalık ailesinin soylu ve zengin Charles Bingley’in, Bennet ailesinin yaşadığı yere yakın bir malikâneyi kiralamasıyla birlikte işler değişir. Charles Bingley’in yakın arkadaşı Fitzwilliam Darcy ile Elizabeth Bennett’in baloda dans etmelerinin ardından ikili arasındaki sürtüşme başlar. Denilebilir ki soyu ve zenginliğiyle gururlanan Darcy’nin soylu olmayan Elizabeth için duyduğu önyargı, Elizabeth’in ise Darcy’e karşı ahlaklı gururuyla Darcy’nin zenginliğine duyduğu önyargı romanın akışında hem karakterleri hem de okuru şaşırtacak seyriyle akıp gitmektedir."

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Sevgilinize hediye etmek istediğiniz kitaplar arasında bu eseri tercih edebilirsiniz.

3- Parfümün Dansı – Tom Robbins 

Kapak Arkası:

“Oyunculuk uçarılık değil, bilgeliktir' diyerek çılgınlık derecesinde 'oyuncul' romanlar yazan Tom Robbins, bu romanda hayatımızı var eden en temel kavramlar hakkında düşünmeye ve insanın doğayla ilişkisinin kopma sürecinin anlatıldığı düşsel / tarihsel bir yolculuğa çağırıyor bizi. Batı'dan Doğu'ya, oradan da Yeni Dünya'ya uzanan, ölümsüzlüğü kovalayan ve yüzyıllar süren bir yolculuktur bu. Batı, acı çekmeyi seven, mantığa, bireyciliğe ve üretime tapınanların diyarıdır. Doğu, aşka, boş zamana, münzeviliğe, bilinmezliğe hayatında yer veren insanların yaşadığı su ve parfüm diyarıdır. Yeni Dünya'da ise sadece 'başarı' ve hırs vardır. Yolculuğun en ilginç kişisi ise keçi ayaklı, zevk ve bereket tanrısı Pan'dır. Pan, insanların duyguları ile düşünceleri arasına duvar çekmeleri, yaşamak yerine, cennete kabul edilmek ve doğayı tahakküm altına almak için çalışmaları; dans, müzik ve aşkla ilgilenmek yerine, doğru ve yanlışla uğraşan Aristo, İsa ve Descartes'a inanmaları ile gücünü yitiren bir tanrıdır. Aynı zamanda Bay Mantıksız, Bay İçgüdü, Bay Hayvani Sır, Bay Çingene, Bay Korku, Bay Aydedeye Havlayan, Bay Şaşırtıp Kaçan, Bay Mastürbasyon, Bay İnatçı Güç, Bay Küstahlık, Bay Doğa En İyisini Bilir...dir."

Parfümün Dansı – Tom Robbins 

Sevgilinize alabileceğiniz bir başka harika eser de Parfümün Tarzı.

4- Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat – Şemsettin Sami

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat – Şemsettin Sami

İlk görüşte aşık olan kitabın baş karakterleri Talat ve Fitnat’ın trajik hikayesi anlatılıyor. Talat, Fitnat’ı görebilmek için kadın kılığına giriyor. Tabi aşkın yanında bu eserde dönemin kadın erkek ilişkileri, görmeden yapılan evliliklerin doğurduğu sorunlar da ele alıp işleniyor.

İmkansız ve üzücü bir aşk hikayesi olsa da eserde bu aşk bizlere etkili bir dille sunuluyor. Sevgiliniz için güzel bir hediye kitap tercihi olabilir.

5- Aynı Yıldızın Altında – John Green

Kapak Arkası:

“On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Grace’in birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır. Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubu’nda boy gösterince Hazel’ın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır…"

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Bazı aşk hikayelerinin temeli insanı derinden etkiler ve bu eserde işlenen aşk da sevgilinizi derinden etkileyecek.

6- Baltasar ile Blimunda – Jose Saramago

Kapak Arkası:

“18. yüzyılda, savaşların ve salgın hastalıkların sarstığı Portekiz’de geçen Baltasar ile Blimunda’da, Nobel ödüllü¨ yazar José Saramago, etkileyici bir aşkı anlatırken tarihsel gerçeklerle dokunmuş iki farklı hikâyeyi de romana ustalıkla katıyor: Bekledikleri veliahttın doğumunu kutlamak için manastır inşa ettiren kraliyet ailesi; insanın uçmasını sağlayacak ilk aleti, Passarola’yı yapmaya çalışan Peder Bartolomeu; ve iki âşık: sol kolunu savaşta kaybeden Baltasar ile sıradan insanların göremediklerini görebilen, annesi cadı diye engizisyon tarafından yakılan güzel Blimunda. İktidarın projesi olan Mafra Manastırı ile insan iradesinin projesi olan Passarola da romanın iki önemli kahramanı olarak öne çıkıyor."

Baltasar ile Blimunda – Jose Saramago

Jose Saramago… Herkesin Körlük kitabıyla tanıdığı ama o eseri kadar efsane kitapları olan bir yazar. Farklı yazı stiliyle ve konuları işleyiş biçimiyle bir efsane. Bu eseri sevgilinize hediye edebilirsiniz.

7- Piraye – Canan Tan

Kapak Arkası:

“...Kızıl saçlıymış Piraye. Kendimi, keşke ben de kızıl saçlı olsaydım, diye hayıflanırken yakaladım kaç kez... Okudukça, dizelerin arasına dalıp kendimden geçtikçe, tehlikeli bir biçimde özdeşleşiyordum Piraye'yle. Tiyatro sahnemde, bundan sonraki rolüm belliydi artık. Nazım Hikmet'in Piraye'si rolünü oynamak... Peki bana eşlik edecek oyuncu kim olacaktı? Bunu düşünmek bile anlamsızdı; karşımda Nazım vardı ya...“

Piraye – Canan Tan

Piraye, ağa, töre ve aşiret konularını işleyen dizilerine benzer yapıda bir romandır. Sevgiliniz için hediye edebileceğiniz bu güzel eser halen daha etkisini gösteriyor.

8- Başucumda Müzik – Kürşat Başar

Kapak Arkası:

“Eğer, hayatımızın bir an’ına gidip orada sonsuza dek kalacaksınız deseler yalnızca iki şeyden birini seçmek isterdim. Biri, o çocukluğun bahçesindeki ağacın dalına asılı salıncakta sallanırken… Öteki, bütün hayatım boyunca en çok sevdiğim adamla öpüştüğüm ilk gün… Herkes âşık olmanın ortak dilini bulup yazmaya çalışıyordu. Ama aslında bu kadar basitti işte: Birini öptüğünde salıncakta sallanır gibi hissediyorsan âşıksın.”

Başucumda Müzik – Kürşat Başar

Sevgiliniz için kitap almayı düşünüyorsanız başarılı bir isim olan Kürşat Başar’ın bu eserini alabilirsiniz.

9- Aşk ve Acı/ Frida Kahlo – Rauda Jamis

Kapak Arkası:

"Gecelerim, çarpan kocaman bir yürek gibi. Gecelerim aysız; pencereden süzülen gri ışığa gözünü kırpmadan bakıyor. Gecelerim aysız; pencereden süzülen gri ışığa gözünü kırpmadan bakıyor. Gecelerim ağlıyor, yastığım nemli ve soğuk. Gecelerim beni yokluğuna itiyor; seni arıyorum, yanımdaki dev bedenini, soluğunu, kokunu arıyorum. Neredesin? Bedenim, şu sakat külçe, senin sıcaklığında bir an kendini unutmak istiyor. Gecelerim paçavraya dönmüş bir yürek. Gecelerim beni aşkla tutuşturuyor, ama senin eksikliğini çektiğini biliyor ve bu gerçek karanlıkta bir bıçak gibi parlıyor. Gecelerim sana uçabilmek, seni uykunda sarmalayıp bana bana getirebilmek için kanatları olsun istiyor. Ama gecelerim her türlü deliliğin yasak olduğunu ve düzensizlik yarattığını biliyor."

Aşk ve Acı/ Frida Kahlo – Rauda Jamis

Sevgiliniz Frida Kahlo hayranıysa ona hediye edebileceğiniz harika bir eser.

10- Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu - Haruki Murakami

Kapak Arkası:

“Dünyanın sonu insanın yüreğinin içinde gelir.”

‘‘Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider. Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin.’’

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu - Haruki Murakami

Sevgiliniz aşk kitaplarından hoşlanmıyorsa son yıllarda dünyada ve ülkemizde popülerleşen Haruki Murakami’nin bu eserini hediye edebilirsiniz. Eser bilimkurgu masalsı bir tatta sizlere anlatılıyor.

11- Kelebek Adası – Sarah Jio

Kapak Arkası:

“Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz? Mavi kelebekleri her yerde göremezsiniz. Oldukça nadir görülürler. Sabah uyandığınızda, “Bugün mavi kelebekleri görmeye gidiyorum,” diyemezsiniz. Siz onları değil, onlar size bulur. Efsaneye göre bu kelebekler, değişimin habercisidir. Olur da gündoğumunda yolunuzu bir mavi kelebek keserse, bilin ki artık hayatınız eskisi gibi olmayacaktır. Ne hayatınız ne kaderiniz ne şansınız... Artık bildiklerinizi unutun. Belki bambaşka biri girer hayatınıza. Belki bambaşka bir yerde uyanırsınız. Ya da ilk kez adımınızı attığınız bir yerde kendinizi hiç olmadığınız kadar huzurlu ve evinizde hissedersiniz. Kaybolurken bulunursunuz. Geldiğinizi sanarken gittiğinizi görürsünüz. Hayata başka bakarsınız mavi bir kelebek kanat çırptığında, çünkü size başka bakıyordur artık hayat."

Kelebek Adası – Sarah Jio

Sarah Jio güzel eserleriyle dünyada ses getiren bir başka yazar. Sevgiliniz bu eseri okumamışsa ve bu yazarı çok beğeniyorsa hediye olarak tercih edebilirsiniz.

12- Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Kapak Arkası:

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu… Yaşamın ince detayları Lou’dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu… Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor."

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Sevgilinize hediye edeceğiniz bir başka kitap da Senden Önce Ben olabilir. Kitabı sevgiliniz okuduktan sonra filmini de izlemenizi tavsiye ederiz.

13- Ucunda Ölüm Var – Kemal Varol

Kapak Arkası:

“Ölüyorum. Bu kez sahiden ölüyorum. Gelecek misin yasıma? Boz Atlı Hızır gibi son nefesime yetişecek misin? Ucunda ölüm var Heves Ali’m, ucunda elbette ölüm var. Gelmeyeceksen, elini son kez omzuma koymayacak, alnımı öpüp yolculamayacaksan, bağışlanma dilemeyeceksen; adını aldığın Ali hakkına söyle bari: Sahiden sevdin mi beni? Kederli sözlerin, kurumuş gözlerin, tozlu yolların, saklanan mendillerin, içli kıpırdanmaların misafiri, cenazelerin duacısı, hikâyelerin sırdaşı… Dünya ölümlü, gün akşamlı… Son Ağıtçı, Heves Ali’yi arıyor. Evlerde, sokaklarda, dere boylarında, raylarda, uzayıp giden bozkırda… Heveeeessss diyerek susuyor. Bana hikâyeni anlat, ağıdını yakacağım. Ucunda Ölüm Var, yarım asır süren bir aşk hikâyesi. Yalpalayan, şehirden şehire gezinen, derman arayan, sayıklayan, hatırlayan, rüya çağıran ince bir ah!"

Ucunda Ölüm Var – Kemal Varol

Sevgilinize bir aşk hikayesiyle mutlu etmek istiyorsanız bu kitap tercih edebileceğiniz bir eser.

14- Ben Sana Mecburum – Attila İlhan

Kitap Arkası:

“Bizi en ince yerimizden yakalıyor hep; birimizi, bazılarımızı değil, hepimizi... Kendini anlatıyor ama, dizelerinde hepimiz kendimizi buluyoruz, üstelik onlarda sadece biz varız sanarak. Öznel sevdalarımızı, "bize ait olanı" duyuyoruz onun sesinde. Hepimiz onun şiirinin kahramanlarıyız; bir türlü layıkıyla söylemeyi beceremediğimizi üç kelimeye sığdırıveriyor o: "Ben sana mecburum!"

Ben Sana Mecburum – Attila İlhan

Sevgiliniz şiir okumayı çok seviyorsa Attila İlhan’ın kitabı güzel bir tercih.  

15- Lavinia – Özdemir Asaf

Kapak Arkası:

“Yoğun, dosdoğru aşk şiirleri: Lavinia Kendine özgü kısa, dokunaklı söyleyişiyle genç kuşak okurların her zaman ilgisini çeken Özdemir Asaf’tan aşkın tabiatına yaraşır, arzulu, dosdoğru, çelişkili, umutlu, gerçekçi, deli dolu, özlemli, romantik aşk şiirleri: Lavinia. Söz aramızda, İkimiz de herkes gibiyiz Çırılçıplak olduğumuz zaman."

Lavinia – Özdemir Asaf

Sevgiliniz için tercih edebileceğiniz bir başka şair de Özdemir Asaf olabilir. Lavinia adlı eserinde güzel aşk şiirleri var.

16- Sevda Sözleri – Cemal Süreyya

Kapak Arkası:

“Cemal Süreya, Cumhuriyet Dönemi şiirinin en özel "vitaminiydi". Lirik, erotik, politik gür bir ırmak."

Sevda Sözleri – Cemal Süreyya

Cemal Süreyya’nın Sevda Sözleri adındaki bu eseri onun bütün şiirlerini bir araya getiriyor. Sevgilinize hediye edilebilecek güzel bir şiir kitabı.

17- Büyük Saat – Turgut Uyar

Kapak Arkası:

Türk şiirinin en yalnız, en mutsuz, en umutsuz... bu yüzden de -mutlu değilse bile- en kalabalık, en umutlu şairinden kısa sürmüş uzun bir yolculuğun tüm konakları!... Öncü bir dil, sevgiyi bile acıtan bir duyarlık ve "bütün mümkünlerin kıyısı"nda yaşanan çaresizliğin son sığınağı:
"Uzanıp kendi yanaklarımdan öpüyorum"... ya da:
"Sizin alınız al inandım
Morunuz mor inandım
Tanrınız büyük amenna
Şiriniz adamakıllı şiir
Dumanı da caba
Ama sizin adınız ne
Benim dengemi bozmayınız"

Büyük Saat – Turgut Uyar

Turgut Uyar ’sız bir liste olmaz. Sevgiliniz Turgut Uyar’ın şiirlerini beğeniyorsa hediye olarak tercih edebilirsiniz.

18- Henüz Vakit Varken Gülüm – Nazım Hikmet

Kapak Arkası:

Henüz vakit varken, gülüm,
Paris yanıp yıkılmadan,
henüz vakit varken, gülüm,
yüreğim dalındayken henüz,
ben bir gece, şu Mayıs gecelerinden biri
Volter Rıhtımı’nda dayayıp seni duvara
öpmeliyim ağzından
sonra dönüp yüzümüzü Notrdam’a
çiçeğini seyretmeliyiz onun,
birden bana sarılmalısın, gülüm,
korkudan, hayretten, sevinçten
ve de sessiz sessiz ağlamalısın,
yıldızlar da çiselemeli
incecikten bir yağmurla karışarak.

Henüz Vakit Varken Gülüm – Nazım Hikmet

Türk edebiyatımızın en çok tartışılan ve en çok da beğenilen isimlerinden olan Nazım Hikmet’in bu eseri sevgiliye hediye edilebilecek en güzel şiir kitaplarındandır. 

19- Sakın Şaşırma – Orhan Veli

Kapak Arkası:

"Gemliğe doğru
Denizi göreceksin;
Sakın şaşırma."

Sakın Şaşırma – Orhan Veli

Orhan Veli Kanı edebiyatımızın farklı ama çok güzel şiirleri bulunan bir şair. Sevgiliniz için güzel bir hediye seçeneği.

20- Sonrası Kalır – Edip Cansever

Kapak Arkası:

"Şöyle ki:
Martılardan bir tanesi yalnız yaşıyormuşçasına boşlukta
Dünyanın en heyecanlı çizgilerini çizdi
Ve bulutlar doldurdu bu kıvrımları yavaştan
Ve benim yarattığım tanrılar ki, geldiler
Bir inip bir çıktılar çocuklar gibi
Çığlık çığlığa.."

Şair’in 58 yıl sonra ilk kez gün ışığına çıkan İkindi Üstü adlı kitabından dergilerde kalmış, unutulmuş bir dizi şiirine, bugüne kadar yayımlanmış en kapsamlı Edip Cansever külliyatı!.. ya da: İlk dizesinden son dizesine, "yalnız-yabancı-yerleşmeyen" bir yaşamak sevdalısının, tepeden tırnağa "aşk-tutku-umut" yüklü yolculuğunun tüm konakları...

Sonrası Kalır – Edip Cansever

Güzel bir hediye seçeneklerinden biri de Edip Cansever’in kaleminden çıkmış şiirlerinin toplandığı bir eser.

21- Sevgi Duvarı – Can Yücel

Sevgi Duvarı – Can Yücel

Sevgilinize bir şiir kitabı hediye etmek istiyorsanız Can Yücel şiirlerinin olduğu Sevgi Duvarı güzel bir seçenek.   

22- Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen – Ceyhun Yılmaz

Kitap Arkası:

"İlkini sevmeye mecburdum
Çok iyiliği oldu bana
Ve hayatımda hiçbir mecburiyeti onun kadar sevmedim
Sevdiğim ikinci kadınsın sen
İlkinin yerini alman mümkün değil
O öğretti bana sevmeyi
O öğretmese sevemezdim seni bile
İnan o tuttuğu için ellerimden
Yürümeyi öğrendim, koşabildim sana
Onun gözlerine benzediği için gözlerin
Alamadım gözlerimi senden
Sana aşığım, seni seviyorum
Sevdiğim ikinci kadınsın sen
Hayatım boyunca omzumda taşıyorum onu
Ve sen her sabahımdasın
Kıskanma
Alfabede bile senin adının baş harfi ondan sonra gelir
Kalbim şimdi senin
Onun kadar sev beni yeter
O doğurdu, sen öldürme"

Sevdiğim İkinci Kadınsın Sen – Ceyhun Yılmaz

Televizyon programcısı ve komedyen olarak tanıdığımız Ceyhun Yılmaz tarafından yazılmış bir şiir kitabını sevgilinize hediye olarak verebilirsiniz.

23- Şu Sevdalar Tevatürü – Can Bonomo

Kapak Arkası:

"Masum sayılırım sevmek suçsa
Annem vardı birkaç anımda ve hepsi bu
Edebiyatı sevdim ya da
Çok çabuk affettim Raskolnikov’u
Masum sayılırım affetmek suçsa
Affetmek masal kahramanlarını
Ve mutluluğu aramak yazarların düş kırıklarında
Ya da affetmek kendi kendimi
Zapt etmek erken kırklarımda"

Şu Sevdalar Tevatürü – Can Bonomo

Şarkılarından da tanıdığımız Can Bonomo'nun günümüzde eşşiz şiirlerini topladığı bir başka şiir kitabı. Sevgilinize hediye edebileceğiniz güzel bir eser.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız, belli ki kitaplarla aranız iyi. Hakiki dostlarımız kitapları anlattığımız yazımız da ilginizi çekecek gibi görünüyor, linkte bulabilirsiniz..

Sıkça Sorulan Sorular

Aşk’ın farklı anlatıldığı ya da farklı bir konuda sevgilinize kitap hediye etmek istiyorsanız günümüzde popüler olan Jose Saramago tarafından yazılan Baltasar ile Blimunda adlı eseri tercih edebilirsiniz. Ya da aşk konulu olmayan bilim kurgu tarzında Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu eserini tercih edebilirsiniz.

Sevgiliniz için şiir kitabı almayı düşünüyorsanız ülkemizde şiir konusunda çok usta ve başarılı isimler var. Bunlar arasında Edip Cansever’in şiirlerinin olduğu Sonrası Kalır, Orhan Veli’nin Sakın Şaşırma, Attila İlhan’dan Ben Sana Mecburum ve daha nice usta isimleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde güzel şiir kitapları çıkaran Can Bonomo ve Ceyhun Yılmaz da güzel şiirler yazıyorlar ve onların eserlerini de hediye olarak tercih edebilirsiniz.

İlgili Yazılar