Bowling En İyi Nasıl Oynanır?

  • Tugba yazdı.
  • 31 Aralık 2022
  • 1.072 okunma

En iyi şekilde bowling oynamak için hemen yazımızı okumaya başlamalısın. Her yerde ve herkesin oynadığı bu oyun aslında göründüğü kadar basit değil. Belirli taktikleri ve yöntemleri kullandığın takdirde en iyi şekilde bu oyunu oynayabilir ve tüm lobutları tek hamlede devirebilirsin.

Bowling oynamak için tutuş, atış gibi pek çok detaya dikkat etmen gerekir. Belirli taktikleri bildiğin takdirde tüm maçların galibi sen olabilirsin. Ama bu taktikleri rakiplerine öğretmemen daha iyi olur.

Bowling Topuna Ne Ad Verilir?

bowling topuna ne ad verilir

Bowling topuna verilen ad özelliklerine göre değişir. Zaten hali hazırda İngilizce bir kelime olan bowlingin yanına ball ifadesi eklenir. Bu sayede İngilizcede bowling topu manasına gelen ifade ortaya çıkar. Bunun yanı sıra strike topu ve spare topu gibi tanımlar da kullanılır. Biraz da topun özelliklerinden bahsetmekte fayda var. Reçine, kauçuk, plastik ve üretan malzemelerin karışımıyla elde edilen top, oldukça ağır. Ağırlıkları 2,7 ve 7,2 kg arasında değişen topları tutarken biraz dikkatli olmak gerek. Top üzerinde üç tane delik yer alır.

Bowling Topu Parmaklara Nasıl Takılır?

bowling topu parmaklara nasıl takılır

Bowling topunun parmaklara takılması konusunda gerekli dikkati göstermek önemlidir. Parmaklarını hatalı yerleştirdiğin takdirde canın acıyabilir. Orta, yüzük ve baş parmağını kullanarak en iyi atışları yapabilirsin. Üstteki iki deliğe orta ve yüzük parmağını yerleştir. Alttakine ise baş parmağını taktığın takdirde rahatça atış yapabilirsin.

Parmaklar kadar tutuş şekli de önemli. Çok sıkı tutmadan arada hafif boşluk bırakarak topu tutmalısın. Bu sırada bileğinin bükülmemesine de dikkat etmelisin. Tutuş sırasında diğer elinle topu destekleyerek işini kolaylaştırabilirsin. Bowling oynamak için bu detaylara dikkat etmeyi ihmal etme.

Bowling Püf Noktaları

bowling püf noktaları

Bowling püf noktaları arasında postür yani duruş da var. Top elindeyken dik durmalısın. Vücudun tam doksan derecelik bir açıya sahip olmalı. Böylece hem elini rahatça kullanabilir hem de kolayca sayı alabilirsin. Atış sırasında biraz öne eğilmelisin. Dizlerini hafif bir şekilde kırman yeterli.

Önemli konulardan biri de atış yaparken lobutlara bakmamak. Bakman gereken yer topun gidiş yolu. Orta çizgide belirli bir noktaya odaklanarak işe başlayabilirsin. Biraz daha kendini geliştirdikçe sağ ve sol yol bitimlerini gözüne kestirmelisin. Bu sayede topun doğru hedefe gitmesini sağlarsın.

Oklar, hedefe odaklanmak konusunda sana yardımcı olur. Okları takip ederek topu nasıl atacağını belirleyebilirsin. Okları takip eden bir atış, sayı almanı sağlar.

Bowling Atış Taktikleri

bowling atış taktikleri

Bowling atış taktiklerinde başarıyı önemli ölçüde belirleyen atış şeklindir. Önce elini ileri geri hareket ettirerek ulaşabileceğin en son noktada topu bırakmalısın. Hedefine odaklanmalı ve dengeni kaybetmemek için ayaklarına değil oklara bakmalısın. Dengeni sağlamak için boş olan elini yana doğru açabilirsin.

Kendini geliştirdikçe farklı atışlar deneyebilirsin. Falsolu atış, profesyonellerin kullandığı bir taktiktir. Bu atış türünde baş parmağa çok iş düşer. Baş parmağı saat 11 yönüne doğru tutarak topa falso verebilirsin. Bu atış türünü öğrenmek için bir profesyonelden yardım almanda fayda var.

Profesyonel bir oyuncu olmak için puanlama sistemini bilmende de fayda var. İlk atışında tüm lobutları devirenler strike yapar. Strike sana sonraki atışların için artı 10 puan kazandırır. İkinci atışında lobutların tamamını devirmen spare olarak adlandırılır. Bunun anlamı bir sonraki atışına on puan eklenmesidir. Son olarak split ifadesini anlatalım. İki veya daha çok lobut ayakta kaldıysa bu durum split olarak ifade edilir. Ancak ayakta kalan lobutların aralarının boş olması gerekir. En iyi şekilde bowling oynamak için tüm detayları öğrendin. Bu taktikleri ilk fırsatta deneyebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Bowling oynarken baş, orta ve yüzük parmaklarını kullanmalısın.

Bowlingte tüm lobutların devrilmesi strike olarak adlandırılır.

Bowling topu; reçine, kauçuk, plastik gibi malzemelerden oluşur.

İlgili Yazılar