Dünyanın En Büyük Eğlence Parkları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 3 Kasım 2021
  • 663 okunma

İster çocuk olsun ister yetişkin eğlenmek hayatın tadı tuzu… Dünyanın çeşitli ülkelerinde hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik olarak tasarlanıp yapılmış olan eğlence parkları pek çok ailenin hayallerini süsler. Oyunlar, yerel gösteriler, eğlence araçları, tema alanları, su parkları, konaklama alanları, hızlı trenleri, kamp olanakları vs. Eğlence çeşitleri saymakla bitmez. Hem farklı kültürlere tanık olmak hem de keyifli hata sihirli deneyimler yaşamak isteyenler için muhteşem mekânlar…

İnsanın yaşı kaç olursa olsun, hayatında 1 kez bile olsa eğlence parkı deneyimini yaşaması lazım bize göre. Eğlence parklarındaki serüven ve yaşanacak heyecanın yeri başka heyecanlarla doldurulamaz.

İşte bu düşünceden yola çıkarak dünyanın en ünlü ve en büyük eğlence parklarını, tema parklarını inceledik. Bu yazımızda dünyanın en büyük eğlence parkları hakkında bilgiler bulacaksınız.

1. Gröna Lund (Stockholm, İsveç)

 Gröna Lund

Gröna Lund, 1883 yılında açılmış, en eski tema/eğlence parklarından biridir. James Schultheiss tarafından kurulan park Djurgården Adası’nda bulunur. Emsallerine oranla küçük sayılabilir. Park alanı yaklaşık 10 dönümdür. Aşk Tüneli ve Yedi Lunapark Treni gibi cazibe merkezleri başta olmak üzere 30’u aşkın bölüm yer almaktadır. Nisan-Eylül ayları arasında sezon yapan ve daha çok yaz aylarında popüler olan tema parkında heyecan dolu deneyimler yaşamak, konserlere katılmak mümkün olabiliyor. Park aynı zamanda İsveç kültürünü de yakından tanıma olanağı sağlıyor. Gröna Lund Parkının ziyaretçi sayısı rekoru 1980 yılında kırılmış; park alanı içinde verilen Bob Marley konserine 32 bin kişi katılmıştır.

2. Tivoli Bahçeleri (Kopenhag, Danimarka)

Tivoli Bahçeleri

Danimarka’nın ulusal hazinelerinden biri sayılmakta olan Tivoli Bahçeleri tema parkı olarak, 1843 yılında kurulmuş ve meşhur masal yazarı Andersen’e ve dünyaca ünlü Walt Disney’e de esin kaynağı olmuştur. Dünyanın en eski üçüncü eğlence parkıdır ve 80 dönüm arazi üzerine kuruludur. Park genel olarak yeşil alanlar, ortak restoran alanları ve tema merkezlerinden ibarettir. Gece ışıklarıyla beraber oluşan masalsı atmosfer misafirlerine, ailece yaşanabilecek eşsiz deneyimler sunmaktadır. Park alanı içerisinde 1914 yılında yapılan Ahşap Lunapark Treni (Rutschebanen) parkın en meşhur tema alanıdır. 2017 yılında 4,6 milyon ziyaretçi sayısıyla en çok ziyaret edilen parklar arasında 5. sırada yer almıştır.

3. Isla Mágica/Sihirli Ada (Sevilla, İspanya)

Isla Mágica/Sihirli Ada

Sevilla'da bulunan tema parkı 1997 yılından beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Bölgeye gelen turistlerin tercih ettiği eğlence mekânlarının da başında geliyor. Park bünyesinde 6 tema alanı ve Agua Mágica 2 adında su alanı var. Dünya üzerindeki örneklerinden farklı olarak kent merkezinde kuruludur. Yapay plajı, dalga havuzu, kaydırakları, aileler ve çocuklar için ayrı havuzlar ve yapay nehri bulunmaktadır. 2017 yılında parkın eğlence alanlarına çelik halatla çevrili havuz, çocuk oyun alanı ve oturma alanları da eklenmiştir. Isla Mágica’nın toplam alanı yaklaşık 89 dönümdür.

4. Tokyo Disneyland ve Tokyo DisneySEA (Tokyo, Japonya)

Tokyo Disneyland

1983 yılında kurulan Tokyo Disneyland, ABD Disney parklarının etkilerini Japon kültürüyle birleştiren unsurlara sahiptir. Parkın diğerlerinden en önemli farkı ise teknoloji temalarının yoğunluğudur. Pooh's Hunny Hunt, Dreaming Up gibi etkinlikleri bunun tipik örnekleri ve en ilgi çekenleridir. Tokyo Disney, klasik Disney mekânlarını da bünyesinde bulundurmakta ve Tokyo DisneySEA tema parkıyla dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Hatta dünyadaki diğer Disney tema parklarında benzerleri olmayan cazibe merkezleri vardır. Tokyo Disneyland’ın toplam alanı 116 dönüm olarak biliniyor.

5. Wurstelprater (Viyana, Avusturya)

Wurstelprater

Park’ın tarihi dönemin imparatoru 2. Joseph'in 1766 yılında halkın park alanına girmesine izin verdiği zamanlara uzanmaktadır. Wurstelprater o tarihe dek imparatorluğun avlanma yeri olarak kullanılmış daha sonra atıştırmalık büfeler, ürün tezgâhları, bowling alanları açılmaya başlanmış ve böylece Wurstelprater doğmuştur. En ünlü cazibe merkezi, Wiener Riesenrad tekerleğidir. Atlıkarınca, hız trenleri, atış poligonları, hayalet trenleri, Madame Tussauds balmumu müzesi gibi onlarca cazibe merkezi bulunmaktadır. Parkta yürüyüş alanlarının yanı sıra, geleneksel Viyana restoranları ve hediyelik eşya satan yerler de bulunmaktadır. Parkın en ilgi çeken ve en çok ziyaret edilen alanı adeta parkın maskotu haline gelen Çinli adamın 9 metre uzunluğundaki heykeli Calafati’dir. Parkın toplam alanı yaklaşık 116 dönüm olarak bilinmektedir.

6. Portaventura Parkı (Barselona, İspanya)

 Portaventura Parkı

Avrupa'nın en büyük tema parklarından biri olan Portaventura dört yıldızlı otelleri, dev su parkı, 6 bölüme ayrılan tema alanlarıyla bilinmektedir. Bu 6 bölüm Polinezya, Çin, Akdeniz, Vahşi Batı, Meksika, Susam Sokağı olarak tasarlanmıştır. 1995 yılında açılan eğlence parkı, 128 dönüm arazi üzerinde kurulmuş olan Portaventura Parkı, aynı zamanda çeşitli itibar ve başarı ödüllerinin de sahibidir.

7. Universal Studios (Japonya)

Universal Studios (Japonya)

Japonya’daki Universal Studios, Japonya'da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Florida ve California'da bulunan emsalleriyle aşağı yukarı aynı düzenlemeler olsa da Japonlara has etkinlikler ve gösteriler de barındırıyor. 2001 yılında açılan eğlence parkının açıldığı yıl gelen ziyaretçi sayısı 11 milyonu geçmiştir. O tarihlerden itibaren de yıllık 8 milyon potansiyel ziyaretçiye sahip olduğu biliniyor. Sadece Asyalı değil batılı turistler ve göçmenlerce de rağbet edilmektedir. Universal Studios parkı 130 dönüm alana sahiptir. Parkın dokuz ayrı bölümü ve içerisinde farklı cazibe merkezleri bulunmaktadır. 2014 yılında World of Harry Potter adıyla 10. alan da açılmıştır. Super Nintendo World adı verilen 11. alan ise 2021 yılı içinde faaliyete geçmiştir.

8. Disneyland Paris (Paris, Fransa)

Disneyland Paris

1992 tarihinde açılmıştır ve Tokyo Disney Resort'tan sonra Amerika dışında açılan ikinci Disney parkıdır. Avrupa'nın en çok misafir ağırlayan eğlence parklarından biridir. İki büyük alana ayrılmıştır: Disneyland Park ve Walt Disney… Çocuklar ve yetişkinler için muhteşem deneyimler sunuyor. İki tema parkının yanı sıra otelleri, tatil köyleri, alışveriş merkezi, restoranları, golf sahası, eğlence mekanları, rekreasyon alanları ve çocuklara yönelik alanları da bünyesinde barındırıyor. Disneyland Paris açıldığı yıl itibarıyla 25 yıl içinde 320 milyon ziyaretçi sayısıyla Avrupa'nın en çok ziyaret edilen tema parkı olmuştur ve 140 dönümlük alan üzerinde yer almaktadır.

9. Efteling (Kaatsheuvel, Hollanda)

Efteling

1952 yılında açılan park oyun alanları ve peri masallarını andıran ormanlık alanları ile doğal parktan büyük tema parkına dönmüştür. Eski halk hikâyelerini yansıtan yürüyüşleri ve gösterileriyle gerçekten cazibe merkezidir. Yaklaşık 178 dönüm arazisiyle Avrupa’da en çok ziyaret edilen tema parklarındandır. 6 adet lunapark treni bulunmaktadır. Kültürel, eğlenceli ve nostaljik temalarıyla her yaştan misafire hitap edebilmektedir. Parkın yıllık ziyaretçi sayısı 5 milyonun üzerindedir.

10. Europa Park (Rust, Almanya)

Europa Park (Rust, Almanya)

Europa-Park, Almanya'nın en büyük; Avrupa'nın ikinci en popüler tema parkı olarak bilinmektedir. Parkta, 13 adet lunapark treni var. Europa-Park arazisi çok büyük sıradağlara ve ilgi çekici alanlara sahiptir. 209 dönüme yayılan park alanında günde yaklaşık 60 bin misafir ağırlayabilmektedir. 2019 yılında Europa Park, 5.75 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştır. İlk kez 1975 yılında açılan parkta zaman içerisinde eklenenlerle beraber 6 otel, sinema, kamp alanı, su parkı ve müze de bulunuyor.

11. Six Flags - Altı Bayrak (Teksas, ABD)

Six Flags - Altı Bayrak (Teksas, ABD)

Dünyanın en uzun, en dik ve en hızlı ahşap treni bu parkta bulunmaktadır.  Aynı zamanda Six Flags, Kuzey Amerika'da tema parkları, eğlence parkları, su parkları ve aile eğlence merkezleri dâhil olmak üzere 27 tesis işletmektedir ve sadece 2019 yılında Six Flags parklarının yaklaşık 33 milyon ziyaretçi aldığı biliniyor. Teksas’ta bulunan eğlence parkı ilk olarak 1961 yılında açılmıştır ve 212 dönüm arazi üzerine kuruludur.

12. Universal Studios Orlando (Florida, ABD)

Universal Studios

1990 yılında kurulan eğlence parkı iki tema parkından ibaret; Universal Studios, Adventure Islands! Harry Potter'ın büyülü dünyasından Universal Macera Adaları’na kadar pek çok heyecanlı aktivite sürpriziyle ziyaretçilerini büyülüyor. 4 adet hızlı treni, Su temalı parkı, gece hayatı eğlence kompleksi ve otelleriyle cazibe merkezi olmuş durumda. Universal Studios Orlando, 2017 yılında 21 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak dünyanın en çok ziyaret edilen tatil beldelerinden biri olmuştur. Yıl boyunca açık olan eğlence parkı 541 dönüm büyüklüğe sahiptir

13. Alton Towers (Staffordshire, İngiltere)

Alton Towers (Staffordshire, İngiltere)

Zamanında özel mülk olan Alton Towers, 1860 yılında fon toplamak üzere halka açılmış, 20. Yüzyıl sonlarına doğru, tema parkına dönüştürülmüştür. 1980 yılından sonra park alanı içerisinde eğlence alanları kurulmuştur. Arazisi 910 dönüm olan park, İngiltere’nin en büyük eğlence parkıdır ve 2019 yılında tema parkına dönüştürülmüştür. Park aynı yıl, 2 milyon 130 bin kişiye ev sahipliği yaparak ülkede en çok ziyaret edilen 2. tema parkı olmuştur. Eğlence parkı bünyesinde Congo River Rapids, Nemesis, Galactica gibi pek çok cazibe merkezi yer alır. 10 adet hız treni de işletilen parkta konaklama olanağı sunan tesisler de bulunmaktadır. En çok ilgi çeken alanlar içerisinde Alton Towers Su Parkı başta gelir. Tema merkezleri Mart ayı sonundan Kasım ayı başlarına kadar açıktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tema park ya da diğer deyişle eğlence parkı, belirli temalara dayanan, geniş araziler üzerinde açık ve/veya kapalı alanlarda, farklı eğlence tesisleri bulunan eğlence merkezidir. Kalabalık insan gruplarına ve farklı isteklere ve eğilimlere hitap eden çok sayıda tema alanlarına ve çeşitli etkinliklere yer verilir.

Eski adı ‘Vialand’ olan Türkiye’de yapılan ilk kapsamlı tema parktır. Park alanı 600 bin m²’dir. Sadece tema park değil, gösteri merkezi ve alışveriş merkezi olarak da hizmet vermektedir.

İlgili Yazılar