Dünyanın En Büyük Su Parkları - Eğlenceye Farklı Boyut Kazandıran 8 Aqua Park

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 18 Kasım 2021
  • 739 okunma

Sıcak yaz günlerinde tüm ailenizi yanınıza alarak su parklarına gitmekten daha eğlenceli aktivite düşünemiyoruz. Ülkemizde de yazlık bölgelerin vazgeçilmezi haline gelen su parklarının en büyüklerinden bazıları Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Çin’dedir. Ancak elbette dünyanın her yerinde bulunabilirler. Uluslararası rapora göre, dünyanın en çok ziyaret edilen 20 su parkının 2017 yılında 30 milyondan fazla ziyaretçi aldığını ve bu ziyaretçilerin yarısının yalnızca 8 su parkını tercih etmiştir.

Yazımızda dünyanın en büyük su parklarını ve bu parkların uygun olduğu yaş aralıklarından bahsedeceğiz. Kimi su parkları daha tecrübeli yüzücülere açık olan aksiyon dolu özellikler gösterirken diğerleri ailelerdeki küçük gezginler için daha rahat ortamlar sunmaktadır. İşte dünyanın en büyük su parkları…

8. Aquaventure Atlantis Su Parkı, Dubai

Aquaventure Atlantis Su Parkı, Dubai

Alan: 17 Hektar

Dubai’deki Aquaventure Atlantis, ünlü Palm Cumeyra adasının dış çemberinde yer alır. Bu nefes kesici su parkı 30’dan fazla oyuncak ve güneşi içinize çekmek için ideal olan geniş ve özel plaj sunar. Öne çıkan özelliklerden bazıları, balıklarla dolu kocaman akvaryum içerisine inen yarı saydam ve aile boyu ekstra geniş kaydıraklarıdır.

En küçük ziyaretçileri için sundukları Splasher’ın Çocuk Oyun Alanı ise mükemmel eğlence kaynağıdır. Ailelerin en küçük çocuklarından yetişkinlerine kadar herkes bu parkta doyasıya eğlenebilir.

7. Siam Park, Tenerife, İspanya

Siam Park, Tenerife, İspanya

Alan: 18 Hektar

Kanarya Adaları’ndaki İspanyol adası Tenerife’teki Siam Park, eğlence için bu destinasyonu tercih eden olağanüstü 1.209.000 kişiyle 2017 senesinde dünya çapında en çok ziyaret edilen su parkları listesinde 16. sıraya yükselmiştir.

Tayland teması uygulanarak tasarlanan bu heyecan verici su parkı yalnızca 2017’de değil, defalarca en popüler su parkları arasında yer almıştır. Parkın ilgi çekici özellikleri arasında ‘rahatlama’, ‘aile’ ve ‘adrenalin’ sunan kategorilerde olması bulunur. Bu özellikleriyle Siam Park hem küçük çocuklu hem de daha büyük çocukları olan aileler için çok yönlü eğlence merkezidir.

6. Therme Erding, Almanya

Therme Erding, Almanya

Alan: 19 Hektar

Therme Erding sadece Almanya en önemli su parkı değil, aynı zamanda devasa spa kompleksidir. 3 farklı zorluk kategorisine ayrılan 27 kaydırağını deneyimlemek, yeşilliklerle dolu orman ortamından dalga havuzuna atlamak ya da 16 yaş sınırı bulunan spa alanı ve saunalarında gençleştiğinizi hissetmek…

Tüm bunları yapmak merkezin 19 hektarlık alanında mümkündür. Hatta Therme Erding’in ziyaretçilerini hem uzaya hem de tropik yağmur ormanlarına fırlatabilen havalı sanal gerçeklik kaydırağı bile vardır! Buraya gençler ve daima genç kalanlarla seyahat etmek çok eğlenceli olabilir…

5. Thermas dos Laranjais, Brezilya

Thermas dos Laranjais, Brezilya

Alan: 26 Hektar

Brezilya'da bulunan Thermas dos Larajais, 2017 senesinde 2.007.000 ziyaretçisi ile Güney Amerika kıtasındaki en büyük ve en etkileyici su parkı olmakla kalmayıp dünya çapında da en çok ziyaret edilen 3. su parkı olmuştur. 50’den fazla cazibe merkezi ve 30 metreye kadar uzanan kaydıraklarıyla bu su parkı gerçekten sizi etkileyecek.

Adrenalin tutkunları için çalkantılı kaydıraklarından bu kadar hareket fazla diyenler için daha sakin oyun alanlarına kadar su parkının barındırdığı çeşitlilik, onu her yaştan ziyaretçi için ideal hale getiriyor.

4. Nuh'un Gemisi Su Parkı, Amerika Birleşik Devletleri

Nuh'un Gemisi Su Parkı, Amerika Birleşik Devletleri

Alan: 28 Hektar

Nuh’un Gemisi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük su parkıdır; ailelerin eğlenmesi için 50’den fazla kaydırak ve benzeri cazibe merkezine sahiptir. Yeterli cesarete sahip herkes, neredeyse dikey düşüş yaşatan Scorpion’s Tale ya da botla kayılan Black Anaconda heyecanını yaşadığında çok mutlu olacaktır. Ayrıca daha az maceracı olan ruhlar için rahatlatıcı Adventure River veya Tadpole Bay’de tüp deneyimi Nuh’un Gemisi’nde yaşanabilir. Farklı kategorileri ve kaydırakları bu parkın ailelerin bütün üyeleri için uygun olmasını sağlar.

3. Sunway Lagoon, Malezya

Sunway Lagoon, Malezya

Alan: 36 Hektar

Güneydoğu Asya’nın en büyük su parkı olan Sunway Lagoon, başkent Kuala Lumpur’un hemen güneybatısında konumlanan şehir Subang Jaya’da yer alır. Sunway Lagoon 2017 senesinde 1,3 milyon insanın parkın kapılarını aşındırmasıyla dünya çapında en çok ziyaret edilen su parkları listesinde 13. sıraya yükselmiştir.

Bu kocaman park kaydıraklar, su oyun alanları, bir nevi dalga sörfü olan bodyboarding alanı ve plaj voleybolu ayrılan alanı, hatta ıslatılabileceğiniz 5D sineması ile dikkat çeker. Malezya’nın en büyük su parkı okul öncesi çocuklardan gençlere kadar her yaştan ziyaretçi için uygundur.

2. Aquaventure Atlantis Su Parkı, Bahamalar

Aquaventure Atlantis Su Parkı, Bahamalar

Alan: 57 Hektar

Aquaventure Atlantis’in Bahamalar şubesi, Karayipler’deki en büyük su parkıdır ve 2017 senesinde dünyanın en çok ziyaret edilen 5. su parkı olmuştur. Bu muhteşem su parkının kaydıraklarından bahsedecek olursak Aquaventure Atlantis Bahamalar kompleksi en muhteşem cazibe merkezlerinden çoğuna sahiptir: Örneğin Maya tapınağı kaydırağı, Abyss ve Yılan kaydırakları gerçekten tüyler ürperticidir. Fakat eğer gençlerle seyahat ediyorsanız bu park daha uygun olabilecek seçimler arasındadır çünkü ilgi çekici yerlerin çoğu küçük çocuklar için son derece tehlikeli olabilir.

1. Chimelong Su Parkı, Çin

Chimelong Su Parkı, Çin

Alan: 182 Hektar

Evet yanlış görmediniz, tam 182 hektar alana yayılan Chimelong bugüne kadar yapılmış en büyük su parkıdır. Üstelik bu eğlence alanının tamamını tanımlayacak kadar üstün yeteneği sıralamaya sayfalar yetmez!

Chimelong Su Parkı, en büyük dalga havuzuna ve en uzun ‘tembel’ nehre sahiptir. Tembel nehir, derinliği 120 cm’yi geçmeyen suyun 0,5 m/sn ile 1,5 m/sn aralığındaki hızla devamlı olarak itilmesiyle oluşturulan sistemdir. 2017 senesinde 2.690.000 kişinin ziyaret ettiği bu eğlence merkezinin dünyada en çok ziyaret edilen su parkları arasında olmasına şaşırmamak gerek! Ayrıca sığ havuzlu genişçe çocuk oyun alanları bulunduğu için ailelerin en küçük bireylerini buraya götürmekten çekinmeye gerek yoktur.

BONUS: Ülkemizin En Büyük Su Parkı - Aqua Fantasy - Selçuk, İzmir

Aqua Fantasy

Ülkemizin güneydeki tatil beldelerinde bulunan oteller genel olarak su kaydırağı hizmeti sunar. Ancak Aqua Fantasy bundan çok daha fazlasıdır. Bu eğlence merkezi için otelin su parkı demek yerine, oteli için su parkının oteli demek daha doğru olacaktır. Aqua Fantasy o kadar büyüktür ki gün içerisinde 5000 ziyaretçiyi aynı anda misafir edebilir ki bu özelliği onu ülkemizin en büyük su parkı yapıyor. Aynı zamanda ilk kapsamlı su parkı olma özelliği de taşıyan Aqua Fantasy’nin her yaş grubu için farklı düzeylerde heyecan sunan kaydıkları ise birbirinden ilginçtir.

Örneğin Super Combo olarak adlandırılan oyuncak, 4 farklı kaydırağı bir araya getiriyor ve eğlencenizi dörde katlıyor. Siz daha ne olduğunuzu anlamadan 80 kilometre hıza ulaştığınız X-treme, ismini kayarken atılan çığlıklardan alan Screamer, kaydıraktan aşağı süzülüp sonra yeniden göğe ulaşabileceğiniz Boomerango ve birlikte gittiğiniz arkadaşlarınızla rekabet edebileceğiniz Proracer merkezin kaydıraklarından sadece bazılarıdır. Elbette bu su parkında eğlence anlayışı yalnızca kaydıraklardan ibaret değildir, havuzları da oldukça ilginçtir. Dalga havuzu ve macera nehrinde doyasıya eğlenebilir veya mavi göl, yetişkin havuzu ve kumsuz plajda huzura doyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Su kaydırakları heyecanlı ve eğlencelidir ancak tehlike her zaman var olduğu için gerekli önlemlerin alınmaması durumunda kazalar meydana gelebilir. Haliyle su parklarının sayısı arttıkça yaralanma oranları da artmaktadır. Bu sebeple güvenilir olmayan tesislerde bu aktivitenin yapılması sakıncalıdır.

Malezya’nın Escape Eğlence Parkı’nın parçası olan 1140 metre yükseklikten başlayan kaydırak dünyanın en yüksek su kaydırağıdır. Başlangıçtan bitiş noktasına ulaşmak tam 4 dakika sürmektedir.

İlgili Yazılar