Glamping Turizmi Nedir? Glamping Çadırı Özellikleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 6 Eylül 2021
  • 489 okunma

Yaz mevsiminin son demlerinde sevdiklerinizle beraber aktivite planlamak istiyor fakat bunu nerede ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, belki bu yazıyı okuduktan sonra tercihiniz glamping yerleri olacak… Son dönemde glamping, doğa içerisindeki lüksü ve konforu, çevreye saygıyla bir araya getiren ve kamp standartlarını arşa çıkartan tatil konsepti olmasıyla tatil seçeneklerinde ilk sıralarda yer alıyor. Glamping turizminin öncelikle dünya çapında popüler olmasıyla macera severler ya da doğa tatili meraklıları için olağanüstü tatil rotaları yeniden şekillenmeye başlamıştır. Hem her türlü ihtiyacınızı karşılayan hem de doğayla iç içe olan çadır, karavan ya da ağaç evde herkesten uzakta izole olabileceğiniz tatili hayal edin… Evet, kulağa çok hoş geliyor… İşte glamping turizmi nedir, çadırının özellikleri nelerdir ve diğer kamp türlerinden ne farkı vardır sorularının cevabı, glamping hakkında her şey…

Öncelikle Kamp Çeşitlerinden Başlayalım

Öncelikle Kamp Çeşitlerinden Başlayalım

Günümüzde yerli ve yabancı tüm turistlerin tatilden beklentileri kaliteli hizmet almak, farklı deneyimler yaşamak ve tabii ki mutlu olmaktır. Bu talepler tüm işletmelerin ilgi çekici ve farklı ürünler ve hizmetler sunmaya yönlendirmektedir. Bu kapsamda ‘camping’ veya ‘kamp yapma’ olarak adlandırılan açık hava rekreasyon ürünü gezginlere farklı deneyimler yaşatmak, kaliteli hizmet vermek ve tatmin seviyesini yüksek tutmak için zengin hale getirilerek farklı ürüne dönüştürülmüş ve ‘glamping’ olarak adlandırılmıştır. Glamping, ‘glamorous’ yani göz alıcı ve büyüleyici ve ‘camping’ yani kamp yapma sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yani kısaca lüks kamp yapma aktivitesidir. Ancak glamping faaliyetini derinlemesine anlamak için diğer kamp türlerine de göz atmamız epey sağlıklı olacaktır.

Macera Kampçılığı (Adventure Camping):

Macera ve bisiklet yarışları gibi yarışmalar ve temel kamp donanımının kullanılmasıyla basitçe gerçekleştirilen kampçılıktır.

Glamping:

Lüks kampçılık olarak nitelendirilebilecek bu aktiviteye yönelik ilgi günden güne artmaktadır. Tatilciler, kamp alanı bulma derdi yaşamadan, herhangi bir çadır taşımadan, tuvalet gibi hizmetlerden mahrum kalmadan ve ekstra hizmetler alarak doğada yapılan kampçılıktır.

Tarihsel Kampçılık (Historical Camping):

Kişilerin geçmişte yaşanmış spesifik zamana özgü araç ve gereçler ve o dönemde uygulanan yöntemleri kullanmasıyla ortaya çıkan kampçılıktır.

Kış Kampçılığı (Winter Camping):

Kış mevsimi süresince yapılan kampçılıktır.

İş Kampçılığı (Work Camping):

Ülkemizde pek sık görülmese de Amerikan iş dünyasında hızla büyümektedir. Çoğu zaman, iş kampçıları kendi rekreasyonel ekipmanlarıyla belirli aktiviteler gerçekleştirirler. Bunun karşılığında ise kamp alanlarına hiç ücret ödemez ya da ekstra ücret alabilirler.

Kamp çeşitlerini öğrendiğimize göre artık glamping turizminin detaylarına geçebiliriz. İşte 6 soruyla glamping turizmi…

Ayrıca Foça'da En İyi 8 Kamp Alanı Tavsiyesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1- Glamping Turizmi Nedir?

-1- Glamping Turizmi Nedir?

Son zamanlarda, lüks otellerin konforunu doğayla bir araya getiren konaklama türü dünyaya yayılmıştır: Glamping turizmi. Çok yeni ortaya çıkan bu kamp türü, bir çeşit ‘butik kamp’ olarak tanımlanabilir. Doğada zaman geçirmek isteyen fakat konforundan da vazgeçmek istemeyen tüm tatilciler için glamping, bulunmaz nimettir desek abartmış olmayız. Lüks kavramını 5 yıldızlı otellerle sınırlandırmak istemeyen tüm gezginlerin istekleri doğrultusunda ortaya çıkan glamping turizmi, şimdilerde en popüler tatil rotaları arasında yer alır.

2- Glamping Turizmi ile Çadır Kampı Arasındaki Fark Nedir?

-2- Glamping Turizmi ile Çadır Kampı Arasındaki Fark Nedir?

Kampçılığı, glamping turizminden ayıran en önemli özellik glamping mekânlarında çok daha lüks imkânların sunulmasıdır. Bazı glamping çadırlarında ısınma araçlarından jakuziye kadar kampçılığa göre oldukça lüks sayılan ekipmanlar bulunur. Üstelik safari çadırları, ağaç evler, mağaralar, balon çadırlar, ulaşım işlevini kaybetmiş eski vagonlar, otobüsler, uçaklar ve helikopterler, karavanlar ve yüzen evlen glamping turizminin konsepti içerisinde bulunan konaklama mekânlarının sadece pek azını oluşturur. Peki konaklama mekânına göre epey farklılık gösteren glamping konseptini klasik kampçılıktan ayıran farklar nelerdir?

  • Tuvalet ve Duş:

Özellikle ücretsiz kamp yerlerinde tuvalet ve duş imkânı bulmak oldukça zordur. Ancak glamping çadırlarının içinde işlevsel banyo, hatta çadırın yeteri kadar alanı varsa küvet bile bulunabilir.

  • Isı Yalıtımı:

Çadırlarda sıcaklığı kontrol altında tutmanın birkaç yolu bulunur. Çadırın kapağı açılabilir ya da kapatılabilir, daha kalın ya da hafif uyku tulumu kullanılabilir veya kıyafetler daha kalın ya da hafif seçilebilir. Ancak glamping seyahatiniz sırasında böyle problemleriniz olmaz çünkü pek çok konaklama mekânında ısıtma üniteleri ve klima bulunur.

  • Eşya Saklama Alanları:

Kamp yaparken yanınızdaki eşyalarınızı saklayacak yer zorluğu yaşayabilirsiniz, hatta arabanıza koymanız bile gerekebilir. Glampinge gittiğinizde ise, konakladığınız mekânda yiyeceklerinizi rahatça saklayabilirsiniz. Konaklama mekânlarında eşyalarınız için gardıroplar ve buzdolabı bulunmaktadır.

3- Glamping Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

-3- Glamping Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Glamping kavramı, 13 yıl önce ilk kez Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Özellikle Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde bulunan ve coğrafi konumları gereğince pek talep görmeyen konaklama mekânı sahipleri, bu olumsuzluğu müşteri çekmek için ideal fırsat olarak değerlendirip yenilikçi konaklama konseptiyle dikkat çekmeyi başardılar. Ancak glampingin kökenleri esasında geçtiğimiz yüzyılın başlarına dayanır. 18 ve 19. Yüzyılda zengin kâşifler, belli hayvan tiplerini incelemek adına Amerika ve Avrupa’dan Afrika’ya seyahatlerinde genellikle aylarını, hatta yıllarını evlerinden uzakta geçirmek zorunda kalırlarmış. O dönemde, yurt dışındaki uzun seyahatlerinin sebep olduğu rahatsızlıkları daha konforlu duruma getirebilmek için lüks brandalarda yapılan çadırları ise sık sık kullanırlarmış. İşte bu geleneğe glampingin köklerini oluşturuyor desek yeridir.

4- Glampingin Avantajları Nelerdir?

-4- Glampingin Avantajları Nelerdir?

Göz alıcı ve kamp kelimelerinin birlikteliğinden doğan glampingin, tatilcilerin geleneksel kamp niteliklerine oranla çadırı kurma ve kaldırma konusunda strese girmeden konaklayabilecekleri kamp türü olduğunu söylemiştik. Kampçılığın popüler hale gelmesiyle birlikte gelen rahatlık ve konfor arayışı, çadır ve otel konseptinin birleştirilmesi ve farklı fiyat aralıkları ile pek çok yeni özel alanın yaratılmasını sağlamıştır. Peki glamping turizminin avantajları neler olabilir?

  • Konfor:

Glampingin asıl olayı, maksimum müşteri konforu sağlanması için otel imkânlarının sunulmasıyla kişilerin günlük sıkıntıları ve koşuşturmalarından uzaklaşmasına izin vermesidir. Pek çok glamping konaklama mekânı perde, odun sobası, lamba, rahat yataklar ve kilim gibi olanaklar içeren zarif tasarıma sahiptir.

  • Olağanüstü Doğa:

Seyahat biçimleri zaman içerisinde pek çok değişiklik yaşamıştır. Şimdilerde kimse doğadan uzak ve kalabalıklar içinde gürültülü tatili tercih etmiyor. İster buzlarla kaplı yerlerde isterseniz de deniz kenarında uyanmayı hayal edin, glamping alanlarında doğanın tüm büyüleyiciliğine şahit olabilirsiniz.

  • Çevre Dostu:

Glamping tesislerinin işletmecilerinin pek çoğu, eko-turizm anlayışını ve çevreye saygıyı glamping kavramının temeline koymuştur. Dolayısıyla çoğu tatil çeşidine göre glamping epey doğa dostu olmasıyla tanınmaktadır.

5- Glamping Turizmi Pahalı Mıdır?

-5- Glamping Turizmi Pahalı Mıdır?

Aslında glamping turizmi konaklamaları için tam aksini, yani oldukça hesaplı olduğunu söylemek mümkündür. Tabii bu ne kadar sık aralıklarla glamping yapacağınıza göre de değişmektedir. Örneğin, en uygun fiyatlı tatil türünün kampçılık olduğuna inanılır. Senede 3-4 defa el değmemiş alanlarda kamp yapıyorsanız glamping, geleneksel kamp türüne göre daha hesaplı olacaktır. Çünkü kampçılığın maliyeti ihtiyaç duyulan donanımla doğru orantılıdır. Kamp deneyimini daha konforlu kılmak için pişirme araçları, büyük soğutucu ve ısıtıcı gibi bazı ek malzemelere yatırım yapmanız gerekir. Ancak glamping turizm bölgelerinde ihtiyaç duyacağınız tüm eşyalar yer aldığı için ekstra masraf yapmaya gerek duyulmayacaktır.

Ayrıca Karaburun'da En İyi 7 Kamp Alanı Tavsiyesi adlı yazımıza göz atın!

6- Glamping Turizmi Çocuklu Aileler İçin Elverişli Midir?

-6- Glamping Turizmi Çocuklu Aileler İçin Elverişli Midir?

Doğayla iç içe yer alan glamping tesisleri, çocuklu aileler için biçilmiş kaftan desek yeridir. Ufak çocukların rahatça koşup oynayacağı alanları, rahat yatakları ve mutfaklarıyla glamping çadırlarında tatil yapmak, diğer tatil çeşitlerine göre epey uygun ve eğlenceli alternatifler arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Glambing turizmi sevenlerin en çok tercih ettiği noktalar arasında Shaba (Kenya), Torres Vedral (Portekiz), Malaga (İspanya), Tanzanya, Masai Mara (Kenya), Fujikawaguchiko (Japonya), Anegada (İngiliz Virjin Adaları), Marfa (Teksas), Sassari (İtalya), Valais (İsviçre), Missoula (Montana), Occitane (Fransa), Khao Sok National Park (Tayland) bulunur.

Beraber kaliteli ve romantik zaman geçirmeye ihtiyacı olan çiftler için glamping tesisleri epey cazip seçenekler arasındadır. Bulundukları konum itibariyle glamping alanlarında balayı yapmak, yeni evli çiftler için dünyada sadece iki kişi olma hissini yaşatır diyebiliriz.

İlgili Yazılar