Biber Dolmasının Yanına Ne İyi Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 11 Ekim 2022
  • 402 okunma

Biber dolmasının yanına iyi giden yiyecekler arasında çok sayıda alternatif bulmak mümkün. Bu noktada biraz da damak tadınızı baz almanız gerekir. Aynı zamanda her zaman iyi bir ikili oluşturan ve birçok kişinin bir arada yemeyi tercih ettiği yiyecekleri de bilmeden olmaz. Söz konusu dolma olduğunda ise çok klasik seçenekler olduğu gibi daha önce hiç denemediğiniz seçenekler de olabilir. Biber dolmasının yanına iyi giden yiyecekler arasında her damak tadına hitap eden alternatifler vardır. Yemek öncesinde, sonrasında ya da yanında iyi giden yiyecekler damaklarınızda unutamayacağınız bir iz bırakır.

1. Cacık

Cacık

Cacık, dolmanın favori yol arkadaşıdır. Yoğurt, nane, salatalık gibi malzemelerle hazırlanan cacığın içerisine farklı yörelerde farklı malzemeler katılabilir. Bazı yörelerde cacık, nohut ve çörek otu gibi malzemelerle hazırlanır. Bunun yanı sıra hafiften bir zeytinyağı gezdirerek de cacığı hazırlayabilirsiniz. Yoğurt seçiminizi süzme yoğurttan yana yapabilirsiniz. Ev yapımı doğal yoğurtlar da iyi bir seçim olabilir. Semiz otu, dereotu gibi farklı yeşilliklerle de lezzetli bir cacık hazırlamak mümkündür.

2. Mücver

mücver

Mücver, pratik tariflerden biridir. Mücver yapmak için kabak, havuç, patates gibi malzemeleri kullanabilirsiniz. Diğer malzemeler ise un, yumurta, yeşil soğandır. Arzuya göre yeşil soğan kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Damak tadınıza uygun baharatları da mücverin içerisine ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı kızgın yağda altlı üstlü olacak şekilde kızartabilir ya da fırında daha hafif bir tat elde edebilirsiniz.

3. Şehriye Çorbası

şehriye çorbası

Şehriye çorbası dolmadan önce içmek için iyi bir seçimdir. Arpa ya da tel şehriye ile hazırlanan şehriye çorbasının içerisine tavuk suyu ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda farklı baharatları da şehriye çorbasına ekleme şansınız vardır. Çorbanın üzerine biraz limon eklemeyi de düşünebilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığınız varsa limon eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

4. Salçalı Makarna

salçalı makarna

Salçalı makarna yediden yetmişe herkesin sevdiği yemeklerden biridir. Haşlanan makarnanın suyunu süzdükten sonra içerisine salça eklediğiniz tencerede kavurabilirsiniz. Zevkinize göre biber ya da domates salçası kullanabilirsiniz. Arzuya göre kaşar rendesi, yoğurt, baharat gibi farklı malzemeler de ekleme şansınız vardır. Tam bir lezzet elde etmek için makarnayı çok pişirmeden suyunu süzmeniz bence daha iyi olur.

5. Üzüm Hoşafı

üzüm hoşafı

Üzüm hoşafı çorbanızı içip dolmanızı yedikten sonra üzerine iyi gidecek bir içecektir. Üzüm hoşafının yerine kayısı hoşafı, vişne kompostosu gibi alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Üzüm hoşafı su, şeker ve kuru üzümlerin kaynatılmasıyla elde edilir. Kaynadıktan sonra hazır hale gelen hoşafı birkaç saat buzdolabında bekleterek tüketebilirsiniz. Bu sayede hem serinleyebilir hem de özel bir lezzetle buluşursunuz.

6. Domates Çorbası

domates çorbası

Domates çorbası başlangıç için özel bir seçenektir. Domates çorbası farklı biçimlerde hazırlanabilir. İlk alternatifiniz klasik usulde tereyağında unu kavurmak ardından domates rendesini ve suyunu eklemektir. Bir diğer alternatifiniz ise çorbaya krema eklemek olabilir. Domates çorbasının içerisine kıtır ekmek parçaları ekleyebilir ya da kaşar rendeleyebilirsiniz.

7. Fırında Patates

fırında patates

Fırında patates, dolmanın yanına yakışacak yiyeceklerden biridir. Patatesi tavukla beraber fırınlayabilirsiniz. Bunun yerine sadece patates de kullanma şansınız vardır. Beşamel soslu patates oldukça lezzetlidir. Bunun yerine baharat karışımına patatesleri bulayarak çıtır patates dilimlerini biber dolmayla yiyebilirsiniz. Ispanak, kabak, biber gibi malzemeleri de patatesin yanına doğrayarak fırında pişirebilirsiniz.

Yukarıda size sunduğumuz seçenekler arasından damak tadınıza en fazla hitap edeni tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra vaktinizin bolluğuna ya da darlığına göre de seçiminizi yapma şansınız vardır. Biber dolmasının yanına iyi giden yiyecekler arasından seçiminizi yaparak akşam yemeğinizi hemen hazırlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Biber dolmasının yanında cacık, şehriye çorbası, fırında patates gibi yemekler yiyebilirsiniz.

Biber dolmasının yanında domates çorbası iyi bir seçimdir.

Biber dolmasından sonra üzüm hoşafı içebilirsiniz.

İlgili Yazılar