Kabak Yemeğinin Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 22 Şubat 2023
  • 652 okunma

Kabak yemeğinin yanına giden yemekler ile sofralarınızı donatabilirsiniz. Kabak yemeği, özellikle yaz aylarında tercih edilen bir yemektir. Mevsiminde toplanan kabaklardan yapılan yemek, her zaman daha lezzetli olur. Kabak yemeğinin yanına giden yemekler arasından diyetinize göre de bir seçim yapabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz tüm yemeklerden az miktarda tüketerek de diyetinize sadık kalma şansınız vardır.

Kabak yemeğini yapmak için kullanmanız gereken malzemeler; soğan, domates, salça, yeşil biber olarak sıralanabilir. Arzuya göre yemeğin içerisine pirinç de ekleyebilirsiniz. Mevsim yazsa salça kullanmadan sadece domates rendesi ile yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Soğan ve biberi önden kavurabileceğiniz gibi tüm malzemeleri aynı anda kavurabilir ve ardından suyunu ekleyebilirsiniz.

1. Bulgur Pilavı

bulgur pilavı

Bulgur pilavı, kabak yemeği ile çok iyi gider. Bulgur pilavına erişte ekleyebilirsiniz. İlk önce erişteyi kavurabilir ardından bulguru ve suyu ekleyebilirsiniz. Bir diğer alternatifiniz ise salçalı ve soğanlı olacak şekilde bulgur pilavını hazırlamaktır. Bunun yanı sıra patates, havuç gibi malzemelerle sebzeli bulgur pilavı hazırlayabilirsiniz. Anlayacağınız alternatifiniz bir hayli fazla.

2. Erişte

erişte

Erişte, makarnaya alternatif olan lezzetli yemeklerden biri. Erişteyi makarna gibi pişirerek tereyağında kavurabilir; üzerine peynir, ceviz gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Bir diğer alternatif ise erişteyi yağda kavurduktan sonra pilav gibi pişirmektir. Sebzeli, salçalı, yoğurtlu olarak da erişteyi hazırlayabilirsiniz.

3. Zeytinyağlı Yaprak Sarması ve Dolma

Zeytinyağlı Yaprak Sarması ve Dolma

Zeytinyağlı yaprak sarması ve dolma ile kabak yemeğini beraber hazırlamak mümkün. Biber, patates, domates dolması ve yanında yaprak sarmasının yer aldığı bir tabak herkesin hoşuna gider. Yaprak sarması yerine lahana sarması da tercih edebilirsiniz. Sarmanın ve dolmanın iç harcına bir miktar kıyma ekleyebilir ya da kuş üzümü gibi tatlı malzemeler kullanabilirsiniz.

4. Makarna

makarna

Makarna, kabak yemeğinin yanına giden yemekler arasında bulunur. Makarna seçimini özgürce yapabilirsiniz. Spagetti, fiyonk, burgu gibi farklı makarna seçenekleri vardır. Bunun yanı sıra evde kendi kestiğiniz makarnaları da tercih edebilirsiniz. Çeşit çeşit makarna sosları, yoğurt, peynir gibi farklı malzemelerde kendiniz için en uygun lezzete ulaşabilirsiniz.

5. Börek

börek

Börek, kabak yemeği ile bir arada tüketilebilir. Sofrada hem sulu bir yemek hem de bir aperatif olmasını isteyenler, bu ikiliyi deneyebilir. Kıymalı, peynirli, patatesli börek seçenekleri arasından damak tadınıza hitap eden bir seçim yapabilirsiniz. Çiğ börek de son derece lezzetli bir seçenektir.

6. Fırında Tavuk

fırında tavuk

Fırında tavuk; but, kanat gibi parçalardan ya da bütün tavuktan hazırlanabilir. Tavuğun üzerine harç hazırlayabilir ya da sadece yağ sürerek kızarmasını sağlayabilirsiniz. Tavuğun yanına patates, biber, soğan gibi malzemeler koyabilirsiniz. Eğer bütün tavuk kullandıysanız içini pilavla doldurabilirsiniz.

7. Et Sote

et sote

Et sote en lezzetli yemekler arasında yer alır. Et sote içerisinde olmazsa olmaz malzemeler; soğan, domates rendesi ve biberdir. Eti güzelce kavurduktan sonra önce soğan ardından biber ve domates rendesini ekleyebilirsiniz. Bu sayede ortaya enfes bir tat çıkar. Et sotenin yanına pilav da hazırlayabilirsiniz.

8. Cacık

cacık

Cacık, yaz aylarında ferahlatıcı etkisiyle tercih edilir. Salatalık, nane gibi malzemelerle ve süzme yoğurtla lezzetli bir cacık hazırlayabilirsiniz. Cacığın sulu ya da koyu olması ise tamamen sizin seçiminize kalmış.

Kabak yemeğinin yanına giden yemekler arasında yer alan pek çok alternatif ile hem besleyici hem de lezzetli bir sofra kurabilirsiniz. Yukarıda sunduğumuz seçenekler, misafirlerinizi ağırlamak için de idealdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kabak yemeğinin yanına makarna salatası yapabilirsiniz.

Kabak yemeğinin içine pul biber ve karabiber eklenebilir.

Kabak yemeği 15 dakikada pişer.

İlgili Yazılar