Karnabaharın Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 28 Şubat 2023
  • 1.473 okunma

Karnabaharın yanına giden yemekler arasında biraz daha orijinal seçeneklere yer vermekte fayda var. Orijnal ve çok fazla kişinin bilmediği lezzetler sayesinde misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz. Ama öncesinde karnabahar nasıl pişireceğinize karar vermelisiniz. Karnabaharın yemeğini, salatasını, kızartmasını yapabilirsiniz. Yemek için öncelikle soğanları doğramalı, üzerine salçayı ve karnabaharları eklemelisiniz. Ardından suyunu da ekleyerek pişmesini bekleyebilirsiniz. Kızartma için karnabaharları doğrayarak una ardından yumurtaya bulamalısınız. Karnabarları haşladıktan sonra içerisine zeytinyağı, limon suyu, kapya biber, soğan ve dere otu ekleyerek salatasını yapabilirsiniz.

1. Yeşil Mercimek Çorbası

Yeşil Mercimek Çorbası

Yeşil mercimek çorbası oldukça besleyici olan yemeklerden biridir. Bu yemeği hazırlamak için mercimeklerin üzerini geçecek kadar su eklemeli ve haşlamaya bırakmalısınız. Ardından ayrı bir tencerede soğan ve sarımsak kavurmalı, içerisine salça eklemelisiniz. Salça biraz kavrulduktan sonra suyunu süzdüğünüz yeşil mercimekleri eklemelisiniz. Tüm malzemeleri bir kez karıştırdıktan sonra üzerine sıcak su eklemelisiniz. Çorbanız 15 dakika içerisinde hazır olur.

2. Fesleğen Soslu Makarna

Fesleğen Soslu Makarna

Fesleğen soslu makarna sevilen yemeklerden biri. Dilerseniz hazır fesleğen soslarını tercih edebilirsiniz. Ancak kendi yapacağınız sos her zaman daha lezzetlidir. Fesleğen sosu, petso sos olarak da adlandırılır. İçerisine taze fesleğen, parmesan peyniri, çam fıstığı, limon suyu, zeytinyağı ve sarımsak eklenir. Tüm malzemeleri rondoda püre haline getirerek sosunuzu hazırlayabilirsiniz.

3. Beef Stroganoff

Beef Stroganoff

Beef stroganoff davet sofraları için özel bir seçenek ve ismi bile oldukça havalı. Bu yemeği hazırlamak için şerit şeklinde kesilmiş dana etine ihtiyaç var. Bunun yanı sıra kuru soğan, sarımsak, hardal, mantar, krema, un gibi malzemeler de gerekli. Karnabaharın yanına giden yemeklerden biri olan beef stroganoff ile hem misafirlerinizi farklı bir tat ile tanıştırabilir hem de onlar için gösterdiğiniz özeni belli edebilirsiniz.

4. Sebzeli Lazanya

Sebzeli Lazanya

Sebzeli lazanya için birçok malzemeye ihtiyaç var. Aynı zamanda bu yemeği hazırlamak da uzun sürebilir. Lezzetli bir lazanya için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk önce beşamel sosu hazırlayın ve soğumaya bırakın.
  • Kuru soğan ve domatesler yemeklik olacak şekilde doğranmalıdır.
  • Kabaklar kızgın yağda kızartılmalıdır.
  • Soğanları kavurmalı, üzerine havuç ve domates eklemelisiniz. Ardından fesleğen ve salça eklemelisiniz.
  • Fırın kabını yağladıktan sonra bir kat lazanya üzerine beşamel sos eklemelisiniz.
  • Sosun üstüne kabaklar koyulmalıdır. Ardından bir kat daha lazanya ve üzerine beşamel sos eklenmelidir.
  • Son olarak havuç-ıspanak karışımı ve tekrar lazanya yaprağı koyulmalıdır. En son kattaki lazanyanın üzerine beşamel sos sürülmeli ve 15 dakika fırında pişirilmelidir. 15-20 dakika tamamlandıktan sonra kaşar rendesi ekleyerek 6-7 dakika süreyle pişirebilirsiniz.

5. Ranch Sos

Ranch Sos

Karnabahar kızartması yapanlar, ranch sosa mutlaka sofrada yer vermelidir. Böylece karnabaharları sosa batırarak yiyebilirsiniz. Ranch sosun içerisine; yoğurt, mayonez, süt, limon suyu, dere otu, sarımsak eklenir. Yapmanız gereken aslında tüm malzemeleri karıştırmaktır. Ancak koyulaşması için limon suyunu süte ekleyerek biraz beklemenizde fayda vardır.

6. Meyane Pilavı

Meyane Pilavı

Meyane pilavı özellikle karnabahar yemeği ile iyi gider. Meyane pilavı aslında bulgur pilavının bir çeşidi. İçerisine soğan, biber ve domates eklenir. Böylece son derece hoş bir lezzet elde edilir.

7. Fırında Makarna

Fırında Makarna

Fırında makarna hem karnabahar yemeğinin hem de kızartmasının yanında iyi gider. Fırında makarna diğer makarnalardan farklı bir yapıya sahiptir. Ancak dilerseniz normal makarna da kullanabilirsiniz. Beşamel sos, kaşar rendesi; fırında makarnaya eklenecek malzemeler arasında yer alır. Karnabaharın yanına giden yemekler arasına fırında makarnayı da ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Karnabahar kızartmasının yanına yoğurt, ranch sos, cacık gibi farklı seçenekler hazırlayabilirsiniz.

Karnabaharı haşlamak için ilk önce suyun kaynaması beklenir. Kaynadıktan sonra on dakika daha haşlanır.

Karnabahar haşlarken kokusunu almak için suya az bir miktar tuz ve sirke ekleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar