Mercimek Çorbasının Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 16 Ocak 2023
  • 471 okunma

Mercimek çorbasının yanında giden yiyecekler arasında çok sayıda seçenek mevcuttur. Önden sıcacık bir mercimek çorbası her zaman iyi bir seçimdir. Arkasından ne gelirse gelsin afiyetle tüketebilirsiniz. Mercimek çorbasının yapılışı her yerde farklı olabilir. Kimisi içine un katarken kimisi sadece mercimek katmayı tercih eder. Bazen bu özel lezzetin içerisine salça, patates ve havuç gibi malzemeler girer.

Mercimek çorbasının yanında giden yiyecekler arasında özellikle pirinç içeriği yüksek olanlara rastlamak mümkün. Dolmalar, sarmalar, tavuk yemekleri ya da mantı. Pek çok alternatif arasından uygun olanları bir arada da hazırlayabilirsiniz. Dumanı üstünde olan çorbanın lezzeti aslında tek başına bile yeter. Özellikle acilen bir şeyler yemeniz lazımsa mercimek çorbanızı ekmekle tüketebilirsiniz.

1. Şehriyeli Pirinç Pilavı

şehriyeli pirinç pilavı

Şehriyeli pirinç pilavı ana yemeklerin yanında sıklıkla tüketilir. Bu pilavı sadece mercimek çorbasıyla beraber de tüketebilirsiniz. Eğer misafiriniz gelecekse köfteyi, et yemeklerini de bu muhteşem yemeklerin yanında tercih edebilirsiniz. Şehriyeli pirinç pilavını hazırlamak için tereyağ tercih etmenizde fayda var. Tereyağda kavurduğunuz şehriyelerin üzerine yıkadığınız pirinçleri ekleyip bir süre daha kavurun. Üzerine suyunu ekledikten sonra az sulu kalana kadar pişirmeye devam edin. Az sulu kalınca ocağı kapatıp pilavı demlenmeye bırakın. Bu sayede tüm pirinçler tane tane dağılır.

2. Biber Dolması

biber dolması

Biber dolması özellikle yaz aylarının sevilen lezzetlerinden biridir. Mevsiminde toplanmış biberlerin, pirinç ve diğer malzemelerle doldurulması sonucu tadına doyulmayan bir lezzete ulaşabilirsiniz. İç malzemesini tamamen kendi inisiyatifinize göre belirleyebilirsiniz. Kimisi iç fıstık, üzüm gibi malzemeler tercih ederken kimisi için sarımsak ve acı baharatlar daha caziptir. Biberlerin ağzını kendi parçalarıyla ya da domatesle kapatabilirsiniz. Hazırladığınız dolmaların üzerine biraz yağ gezdirerek ve su ekleyerek pişirmelisiniz. Ama su biberlerin ağzına kadar gelmemeli. Yoksa pirinçler dağılabilir.

3. Hamsi Tava

hamsi tava

Mercimek çorbasının yanına giden yiyeceklerden biri de hamsi tavadır. Hamsi tava, kış aylarının sevilen balıklarından biri. Buğulaması, pilavı ve farklı yemekleri yapılan hamsinin tavası daha sık tercih edilir. Hamsileri temizledikten sonra mısır ununa bulayarak tavada kızartmalısınız. Önce bir tarafını sonra diğer tarafını kızarttığınız hamsileri, çorbanın arkasına hemen servis edebilirsiniz.

4. Mantı

mantı

Mantı, Türk mutfak kültüründe apayrı bir yere sahip. Kare şeklinde kesilen hamur parçacıklarının içerisine yerleştirilen kıyma piştiğinde harikalar yaratır. Kıymanın içerisine tuz ve çeşitli baharatlar ekleyebilirsiniz. Öte yandan soğan eklemeyi de tercih edebilirsiniz. Bu arada mantının farklı çeşitleri de var. Kayseri mantısı, patatesli mantı, tavuklu, saçaklı mantı gibi farklı seçenekler arasından damak tadınıza uygun seçim yapabilirsiniz. Bildiğimiz klasik mantıyı sarımsaklı yoğurtla ve üzerinde gezdirilmiş salçayla kısacası en lezzetli haliyle tüketebilirsiniz.

5. Lahana Sarması

lahana sarması

Lahana sarması, mercimek çorbasının arkasından tercih edilebilecek en güzel alternatiflerden biri. Lahanaları suda yumuşattıktan sonra uygun parçalara ayırarak sarmalısınız. Pirincin içerisine hangi malzemeleri koyacağınız ise tamamen size kalmış. Lahana sarmasına genellikle kıyma da ekleniyor. Pirinç, kıyma, sarımsak gibi malzemeleri karıştırarak güzel bir iç hazırlayabilirsiniz.

6. Fırında Tavuk

fırında tavuk

Fırında tavuk ya da diğer tavuk çeşitleri. Tavuğu fırında farklı biçimlerde hazırlayabilirsiniz. Harç malzemesini de farklı biçimlerde hazırlayabilirsiniz. Tavuğun fırında; patates, biber  gibi malzemelerle pişirilmesi mümkün. Dışına yumurta ve galeta unu bulayıp bu özel lezzete farklı bir tat katabilirsiniz. Bunun yanı sıra dış kısmı sadece yağlayarak sade bir tat da elde edebilirsiniz.

Mercimek çorbasının yanına giden yiyecekler arasına farklı çeşitler de ekleme şansınız vardır. Böylece mükellef ve herkesin aklında kalacak bir sofra oluşturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mercimek çorbasının yanında çeşitli et yemeklerini, dolma, sarma gibi lezzetleri hazırlayabilirsiniz.

Mercimek çorbasının içerisine et ya da tavuk suyu katarak lezzetli hale getirebilirsiniz.

Mercimek çorbasının içine un, soğan, patates, kereviz gibi malzemeler konulabilir.

İlgili Yazılar