Lahana Sarmasının Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 20 Ocak 2023
  • 428 okunma

Lahana sarmasının yanına giden yiyecekler arasında mercimek çorbası ve cacık gibi farklı seçenekler mevcut. Bu seçenekler arasından uygun olanları tercih edebilirsin. Misafir sayısı, misafirlerin ağırlığı gibi detaylar hangi tercihleri yapacağın noktasında önemli bir rol oynar. Özellikle davet sofralarında birden fazla çeşit ikram edebilirsin.

Lahana sarmasının yanına iyi giden yiyeceklerin her biri ayrı bir lezzete sahip. Sarmadan aldığınız tadı bambaşka bir boyuta taşıyan bu lezzetlerin tadına doyman mümkün olmayabilir. Eğer akşama ne pişirsem endişesiyle sarmanın yanına bir seçenek arıyorsan sana sunduğumuz tavsiyelerden birini seçmen yeterli olur. Ama sen de en az üç çeşit diyorsan hemen hazırlıklara koyulmanda fayda var.

1. Mercimek Çorbası

mercimek çorbası

Mevsim ne olursa olsun yemeğe başlamadan önce mide sağlığın için mercimek çorbası tüketmelisin. Mercimek çorbasının farklı şekilde hazırlanma biçimleri var. Kimisi bu enfes lezzeti, soğanı hafif yağda kavurduktan sonra üzerine patates, havuç gibi malzemeler ekleyerek hazırlıyor. Kimisi ise mercimek dışında bir malzeme katmıyor. Sen de damak tadına en uygun şekilde çorbanı hazırlayabilirsin.

Mercimek çorbasını çeşitli baharatlarla servis edebilirsin. Yağda kavurduğun kırmızı toz ya da pul biberi ise çorbanın üzerine gezdirebilirsin. Çorbanın kıvamı da tamamen sana kalmış. Koyu ya da duru bir kıvamda misafirlerini bu özel lezzetle buluşturabilirsin.

2. Mücver

mücver

Mücver, sofraların sevilen ve en pratik lezzetleri arasında yer alır. Bu lezzeti ister fırında ister tavada kızartarak hazırlayabilirsin. Diyetteysen en makul hazırlama şekli fırındadır. En yaygın olarak kabak mücveri yapılsa da pırasa ve patates de deneyebilirsin. Yapman gereken kabakları rendelemek, suyunu sıkmak ardından yumurta ve un eklemek. Arzuya göre yeşil soğan, baharat, sarımsak da kullanılabilir. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra kızdırılmış yağa kaşık kaşık dökerek kızartabilirsin.

3. Cacık

cacık

Lahana sarmasının yanına giden yiyecekler arasında cacık da yer alır. Yoğurdun içerisine nane, salatalık, çörek otu gibi malzemeler eklenerek hazırlanan cacık, özellikle yaz aylarının vazgeçilmezidir. Bu özel lezzete sarımsak da eklenebilir. Kaselerde ve ayrı bir kaşıkla cacığı servis edebilirsin. Cacığı kimisi koyu kimisi daha duru bir kıvamda sever. Bence cacık ne çok koyu ne de çok duru olmalı. İkisinin arasını bulmanda fayda var.

4. Et Sote

et sote

Lahana sarmasının içerisinde kıyma yoksa et sote tercih edebilirsin. Et sote özellikle ağır misafirlerin varsa son derece iyi bir tercih. Etini yağda kavurduktan sonra üzerine soğan, biber ve domates gibi malzemeler eklemelisin. Arzuya göre biraz da su katabilirsin. Kısık ateşte ağır ağır birbirine harmanlanan malzemeler, ortaya son derece özel bir lezzet çıkarır. Dilersen bu yemeğin içerisine farklı baharatlar ve acı katabilirsin. Acı dengesini sağlamak için biberlerin de acı olup olmadığını kontrol etmelisin.

5. Salata

salata

Salata, tüm yemekler için olmazsa olmaz bir seçenek. Salata seçenekleri de bir hayli fazla. İster çoban salatası ister tavuklu salata... Seçim tamamen sana ait. Kendi zevkine ve sofradaki diğer kişilerin tercihine uygun biçimde bir salata türü belirleyebilirsin. Bana sorarsan en iyisi tavuklu salata.

6. Karışık Sarma ve Dolma

karışık sarma ve dolma

Lahana sarması genellikle karışık bir dolma tabağında karşınıza gelir. Biber dolması, kuru patlıcan dolması, kabak dolması ve sarma gibi çeşitleri aynı anda servis edebilirsin. Bu sayede herkes sevdiği dolma çeşidiyle buluşma şansını yakalar. Aynı zamanda pazı dolması gibi pek bilinmeyen lezzetleri  de tercih edebilirsin.

Lahana sarmasının yanına giden yemeklerden sonra kabak tatlısı, kadayıf gibi tatlıları da servis edebilirsin.

Sıkça Sorulan Sorular

Lahana sarmasının yanına mücver, et sote, cacık gibi yiyecekler yapılabilir.

Lahana sarmasının içine kıyma, pirinç, soğan ve salça gibi malzemeler koyulur.

Lahana sarmasına karabiber, nane, pul biber gibi baharatlar atılabilir.

İlgili Yazılar