Pırasa Yemeğinin Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 3 Şubat 2023
  • 360 okunma

Pırasa yemeğinin yanına giden yiyecekler arasından seçim yapabilirsiniz. Mükellef bir sofra için tüm seçenekleri bir arada hazırlama şansınız da vardır. Pırasa son derece sağlıklı ve lezzetli olmasına rağmen çoğu kişinin burun kıvırdığı bir lezzettir. Az sulu bir pırasa yemeğini biraz yoğurtla keyifle tüketebilir ve bir öğününüzü sağlıklı bir yemekle geçirebilirsiniz.

Pırasa yemeğinin yanına giden yiyecekler arasında en güzel alternatif bana sorarsanız makarnadır. Bunun yanı sıra bulgur pilavı, kıymalı börek gibi alternatifler de vardır. Ancak bunlardan önce güzel bir pırasa yemeği nasıl yapılır, bunu bilmelisiniz. İyi bir pırasa yemeği için mutlaka havuç ve az miktar pirinç kullanılmalıdır. Havuç, pırasa ve pirinç, salça ile kavrulduktan sonra az miktar su eklenmelidir. Kısık ateşte tüm malzemeler yumuşayana kadar yemeği pişirebilir ve ardından servis edebilirsiniz.

1. Bulgur Pilavı

1-Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı, pırasanın yanına yakışan yemeklerden biridir. Bulgur pilavı her yörede farklı biçimlerde yapılır. Sade olarak pilavı hazırlayanlar olduğu gibi patates, salça, soğan gibi malzemeler kullananlar da vardır. Pırasa hali hazırda salçalı olduğu için bulgur pilavını sade yapmayı tercih edebilirsiniz.

2. Normal Ya da Fırın Makarna

2-Normal Ya da Fırın Makarna

Normal ya da fırın makarna, pırasa yemeğinin yanına yakışan en güzel seçeneklerden biridir. Makarnayı sade, peynirli ya da kıymalı olarak hazırlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yoğurtlu olarak hazırlamak da iyi bir seçim olabilir. Vaktiniz bolsa fırın makarna yapabilirsiniz. Fırın makarnada beşamel sosu hazırlamanız ardından tepsiye döktüğünüz makarnaların üzerine eklemeniz gerekir.

Beşamel sosun üzerine ise bolca kaşar rendelemeli ve ardından fırına atmalısınız. Pırasa yemeğinin yanına giden yiyecekler arasında ön plana çıkan makarnayı farklı soslarla da tüketebilirsiniz. Fırında makarna, pırasa yemeği gibi ana yemeklerin arkasına mutlaka hoşaf ikram etmelisiniz.

3. Kıymalı Börek

3-Kıymalı Börek

Kıymalı börek, pırasa yemeğinin yanına çok yakışır. Hazır yufka kullanarak son derece kolay bir şekilde kıymalı börek yapabilirsiniz. Kıyma harcını soğan, maydanoz ve çeşitli baharatlarla hazırlayabilirsiniz. Zevkinize göre sadece kıyma da kullanabilirsiniz. Kıymayı yağda kavurmalı ve içerisine soğan eklemelisiniz. Ardından börekleri istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

4. Erişte

4-Erişte

Erişte bazı yörelerde sıklıkla tüketilen bir yemektir. Erişte yağda kavrulduktan sonra üzerine su eklenerek pişirilebilir. Bunun yerine suda haşlandıktan sonra pişen erişteleri süzebilir ardından yağda kavurabilirsiniz. Eriştenin üzerine rondodan geçirdiğiniz cevizleri ekleyebilirsiniz. Bunun yerine peynirli olarak da erişte yapabilirsiniz.

5. Yoğurt Çorbası

5-Yoğurt Çorbası

Yoğurt çorbası, pırasa yemeği öncesi iyi bir başlangıçtır. Yoğurt çorbasının farklı biçimlerde hazırlanma imkanı vardır. İlk önce bir tencerede kişi sayısına uygun miktarda suyu kaynatmalısınız Kaynayan suya pirinçleri koymalısınız. Ardından ayrı bir kapta hazırladığınız yumurta, un ve yoğurt karışımını, yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak suya eklemelisiniz. Yoğurdun kesilmemesi için devamlı karıştırmanız çok önemlidir.

6. Çiğ Börek

6-Çiğ Börek

Çiğ börek, Anadolu mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Çiğ börek yapımı oldukça basittir. Kıymalı olan bu böreği patates ve ıspanak gibi malzemelerle de hazırlayabilirsiniz. Çiğ böreğin püf noktası yağın iyice kızmasıdır. Aksi takdirde kıyma, çiğ kalabilir. Eğer kıyma konusunda hassassanız kıymayı önceden kavurarak hamurun arasına koyabilirsiniz.

7. Yoğurt

7-Yoğurt

Yoğurt, pırasa yemeğinin yanına giden yiyeceklerden biridir. Yoğurt yerine cacık da tercih edebilirsiniz. Zevkinize göre yoğurda sarımsak, nane, çörek otu ekleyebilirsiniz. Süzme ya da normal yoğurt seçeneklerinden hangisini seçeceğiniz ise kendi zevkinize kalmış.

Sıkça Sorulan Sorular

Pırasa yemeğinin içine pirinç ve havuç koymalısınız.

Pırasa yemeği yaklaşık 25 dakikada pişer.

Pırasa yemeğine piştikten sonra limon sıkılır.

İlgili Yazılar

Ispanağın Yanına Ne Gider?

  • 3 Şubat 2023

Balığın Yanına Ne Gider?

  • 3 Şubat 2023