Tavuk Çorbasının Yanına Ne Gider?

  • Tugba yazdı.
  • 2 Mart 2023
  • 409 okunma

Tavuk çorbasının yanına giden yemekler arasında bulunan alternatifler değerlendirilmeli ve son derece lezzetli sofralar kurulmalıdır. Tavuk çorbası yapmak için ihtiyacınız olan haşlanmış buttur. Bunun yanı sıra şehriye, zeytinyağı, yoğurt, un, yumurta sarısı gibi malzemeler de gerekir. Çorbayı yaparken önce tavukları haşlamalısınız. Ardından terbiye malzemeleri olan yoğurt, un ve yumurtayı ayrı bir kapta çırpmalısınız.

Haşlanan tavuğun suyundan terbiye malzemelerinin içerisine ekleyebilirsiniz. Bu noktada suyu iyice karıştırmaya ve pürüzsüz bir kıvam elde etmeye dikkat etmelisiniz. Çorba hazırlama aşamasında ilk önce sıvı yağda şehriyeleri kavurmalısınız. Sarımsak, su, parçalanmış tavuklar da eklenerek çorbanızı kaynamaya bırakabilirsiniz. Son olarak terbiyesini eklemelisiniz. Tavuk çorbasının üzerine kırmızı biberi yağda kavurarak ekleyebilirsiniz.

1. Patates Mantısı

Patates Mantısı

Patates mantısı hafif ve lezzetli bir tariftir. Bu tarifte kişi sayısına göre patates miktarını ayarlayabilirsiniz. 4 ila 6 kişi için 5-6 adet patates yeterlidir. Patatesleri haşladıktan sonra ezerek içerisine tuz, karabiber, maydanoz, pul biber ekleyebilirsiniz. Ezilen patateslere küçük çanak şekli vermelisiniz. Ardından patateslerin içerisine yoğurt, sarımsak ve tuz karışımından oluşan sosu eklemelisiniz. Üzerine ise salçalı su karışımı ekleyerek dökebilirsiniz.

2. Kuru Fasulye

Kuru Fasulye

Tavuk çorbasının yanına giden yiyeceklerden biri de kuru fasulyedir. Kuru fasulyeyi bir gece önceden ıslatarak daha lezzetli bir kıvam elde edebilirsiniz. Düdüklü tencerede bu yemeği hazırlarsanız daha hızlı pişer. Önce yağda soğanları kavurmalı ardından salça ve fasulyeleri eklemelisiniz. Dilerseniz et, sucuk ya da pastırma kullanabilirsiniz. Kuru fasulyenin yanında pilava da mutlaka yer vermelisiniz. Tavuk çorbasının yanına giden yemekler arasına kuru fasulyeyi de dâhil edebilirsiniz.

3. Enginar

ENGİNAR

Enginar hafif ve lezzetli bir sebze olması nedeniyle sevilen bir yemektir. Enginarı geniş bir tencereye dizerek içerisine haşlanmış havuç, bezelye, patates gibi malzemeleri ekleyebilir ve ardından pişirme aşamasına geçebilirsiniz. Pişirme safhasında limon suyu ve şeker de ilave edebilirsiniz. Pişirme aşamasında enginarların kaynayana kadar orta sonra kısık ateşte durmasında fayda vardır. Enginarların pişmesi yaklaşık 25 dakika sürer.

4. Bezelye Yemeği

BEZELYE YEMEĞİ

Bezelye yemeği sevilen yemeklerden biridir. Özellikle yaz aylarında taze bezelyelerle çok lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Bezelyenin içine havuç, soğan, patates gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Önce soğanları kavurduktan sonra salçayı ve diğer malzemeleri ekleyerek su katabilirsiniz. Bezelye yemeği de yanına pilav ister.

5. Fırında Sebze Graten

FIRINDA SEBZE GRATEN

Fırında sebze graten, beşamel sosuyla sebzeyi buluşturan enfes bir tariftir. Bu tarifi hazırlarken karnabahar, brokoli, patates, havuç ve bezelye gibi sebzeler tercih edebilirsiniz. Sebzeleri haşladıktan sonra üzerine beşamel sos eklemeli ve ardından kaşar rendelemelisiniz. Sebzeli grateni kaşarlar kızarana kadar pişirmelisiniz. Biraz ılıyınca servis yapabilirsiniz.

6. Erişte Salatası

ERİŞTE SALATASI

Erişte salatası, tavuk çorbasıyla beraber güzel gidebilecek ve damaklarda iz bırakacak bir lezzet. İlk olarak erişteleri haşlamalı ardından içerisine kapya biber, turşu gibi malzemeler eklemelisiniz. Erişte salatasını yoğurtlu olacak şekilde de hazırlayabilirsiniz. Yoğurtlu hazırladıysanız üzerine yağda kavurduğunuz pul biberi de dökebilirsiniz.

7. Patlıcanlı Börek

PATLICANLI BÖREK

Patlıcanlı börek için ilk önce soğanı yağda kavurmalısınız. Ardından ince bir şekilde dilimlenmiş biberleri eklemelisiniz. Domates, salça ve patlıcanları da ekledikten sonra yumuşayana kadar pişirmelisiniz. Böreği yaparken hazır yufka kullanabilirsiniz.  Hazır yufkayı üçgen şeklinde parçalara ayırarak iç harcı eklemelisiniz. Yufkanın içerisine su, sıvı yağ, üzüm sirkesi ve un karışımı sürebilirsiniz.

Tavuk çorbasının yanına giden yemekler arasından hemen damak tadınıza uygun olanları belirleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Karabiber, pul biber ve nane gibi baharatlar kullanabilirsiniz.

Tavuk çorbasına but, yoğurt, un ve yumurta sarısı gibi malzemeler eklenir.

İlgili Yazılar