Bebekler İçin En iyi 10 Emzik Çeşidi ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 12 Aralık 2020
  • 1.089 okunma

Bugün emzik kullanımı konusunda uzmanlar tarafından farklı görüşler belirtiliyor. Bu yüzden ebeveynler oldukça kararsız kalıyor. Ancak yapılması gereken en doğru hareket bebeğinize uyacak sağlıklı bir emzik seçmektir. Sağlıklı ve doğru emziği seçerseniz bebekleriniz için hiçbir sorun olmaz.

Bebekler emme güdüsüyle doğarlar. Bu yüzden yeni doğan bebeğinize hemen emzik vermemelisiniz. Anne sütüyle beslemelisiniz. Eğer anne sütüne alıştırmadan önce emzik kullanımına geçerseniz bebek anneyi emmeyi reddeder. Emzik kullanımını anne sütünü aldıktan sonra yapmalısınız. Bebekleriniz için doğal emme içgüdüsüne en yakın biberon çeşitlerini başka bir yazımızda incelemiştik. Eğer incelemek isterseniz bebekler için en iyi mama sandalyeleri, en iyi park yataklar, en iyi bebek arabaları ve sesli bebek telsizi yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Bebekler için emme güdüsü, onları huzurlu olmasını sağlayarak rahatlatır. Böylece bebek rahat uyuyabilir. Uyurken ağlayarak ya da huzursuz bir şekilde uyandıklarında ağızlarına atacakları emzik, onlarda güven hissi yaratır ve tekrar uykuya kolayca dalabilirler. Böylece uyku düzeni sağlanabilir. Bunun yanında anne sütü alamayan bebekler için emzik, mamanın hazırlanış sürecinde onların huysuzlanmasını azaltabilir.

Emzik Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğiniz için doğru emziği seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Seçeceğiniz emzik, bebeğiniz 1 yaşından büyükse ortodontik olması gerekir. Ortodontik emzik, emziğin bebeğinizin ağız yapısına uygun olan, diş etlerine ve dişlere yapılan baskıyı eşit olarak dağıtan, dilin doğru pozisyonda kalmasına olanak tanıyan ve damağa yapılan baskıyı azaltan bir yapıda olmalıdır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken husus, emziğin kalkanında delikler olmalısır. Çünkü, delikli olan kalkanlar bebeğinizin salyalarının kalkan altında birikmesine ve cildinin tahriş olmasına engel olur. Eğer delikli olmazsa bebeklerinizin burun deliklerini kapatabilir ve bu durum oldukça tehlikelidir.

Alacağınız emzik kokusuz ve tatsız olmalıdır. Ayrıca yapıldığı maddeye de dikkat edilmelidir. Kaliteli ham maddelerden üretilmiş olmalı, kolayca ve yüksek derecede sterilize edilebilmelidir.

Son olarak da bebeğinize emzik alırken yaş aralığına dikkat ederek almalısınız.

Bir emziğin kullanılma ömrü 3 ay olsa da bu bebeğin emziği kullanmasına göre değişebilir.

Kaç Çeşit Emzik Türü Vardır?

Emzikler kauçuk, silikonlu, damaklı ve damaksız emzik olarak dörde ayrılır. Çoğunlukla silikonlu olan emzikler damaklı ve damaksız şekilde üretilmektedir.

Kauçuk emzikler adı üzeri kauçuktan üretilmiş olan ve özellikle yeni diş çıkaran ve bu dönemde ısırmaya yatkın olan bebekler için tercih edilebilir emzik çeşididir. Bu emziği kaynar suda yıkamanız yeterlidir.

Silikon emzikler, tatsız, kokusuz, yumuşak ve pürüzsüz emzik modelleridir. Bu emzik de kaynar su ile sterilize edilir.

Damaksız emziklerin ucu anne memesine benzediği için genellikle 1 yaşın altındaki bebekler için tercih edilir.

Damaklı emzikler de 1 yaş üzeri bebekler için tercih edilir. 1 yaş üzerindeki bebeklere damaksız emzik kullanılmamasının sebebi bebeğin damağına baskı yapabilir ve ağız ve diş yapısını bozabilir. Bu sebeple onlar için en uygunu damaklı emziklerdir.

En İyi Emzikler

Ebeveynlerin en çok tercih ettiği emzik çeşitleri arasında en kaliteli ve en sağlıklı olanları araştırdık ve karışık bir şekilde listeledik.

1- Philips Avent Ultra Soft Emzik

Philips Avent Ultra Soft Emzik

Kız ve erkek bebekler için 0 – 6 ay ve 6 – 18 ay şeklinde üretilen bu emzik modeli ebeveynlerin en çok tercih ettiği emziklerdendir. Yuvarlatılmış kaplaması ile bebeğinizin yanaklarında oluşabilecek baskıyı azaltır ve rahat etmesini sağlar. Ciltteki izleri ve cilt tahrişini azaltan yumuşak ve esnek kaplaması ve ekstra hava delikleriyle bebeğinizin cildinin nefes almasını sağlar. Emziği kendi taşıma kabına koyarak mikrodalgada sterilize edilir. Ortodontik ve BPA içermez.

2- Mam Ortodontik Silikon Emzik

Mam Ortodontik Silikon Emzik

Mam bu silikonlu emziği 0 – 6 ve 6 – 16 ay şeklinde sunuyor. Mam ipeksi silikon emziğin simetrik oluşu bebeğinizin ağzında rahatlık sağlayarak çene ve diş gelişimini sağlar. Yumuşak ve esnek yapılı oluşuyla bebeklerinizin cildine ve ağız içine zarar vermez. Hava delikleri de mevcuttur. BPA ve BPS maddeleri içermez.

3- Oioi Emzik

Oioi Emzik

Anne memesine yakın benzerliği sayesinde bebeğiniz emziğe alışsa da anne memesini reddetmez. Bu emziğin en güzel yanı bebeğiniz büyüse de değiştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca bebeklerin parmak emme alışkanlığının ortadan kalkmasına yardımcı olur. Emziğin gövdesi diş ve damak kaşıyıcı olarak kullanılabilir. Bir başka en güzel yanı da emziğin tek parça silikon yapısı, birleşme noktalarında biriken bakteri problemini ortadan kaldırır. BPA, PVC ve fatalat içermez. Silikondur ve lateks içermez.

4- Chicco Physio Compact Silikon Emzik

Chicco Physio Compact Silikon Emzik

Bu emzik Chicco tarafından fizyolojik nefes almayı ve bebeğinizin ağzının doğal gelişimini desteklemek için tasarlanmıştır. Tamamen yumuşak olup hem gün hem de gece boyu kullanım için oldukça iyidir. Bu emzik, silikon ve kauçuk olarak 2 farklı şekilde üretilmiştir. Emzik tabanı anne göğsüne benzer. Ergonomik yapısı ve havalandırma delikleri sayesinde bebeğiniz sağlıklı bir şekilde emzik kullanır ve salya birikiminden kaynaklanan tahrişler engellenir.

5- Bibs Colour Emzik

Bibs Colour Emzik

Danimarka’nın köklü markası olan Bibs, bu emzikleri 0 – 6 ile 6 – 18 ay olarak iki farklı şekilde üretmiştir. %100 doğal kauçuk ucu ile hava akışı sağlayan delikleri ve cilt tahrişini önlemek için geliştirilen hafif eğimli yapısı ile eşsiz bir üründür. Ayrıca anne memesine benzeyen yapısı sayesinde bebekler kolaylıkla kabul eder. BPA, PVC ve phthalates gibi zararlı maddeleri içermez ve dünyaca geçerli EN 1400 standardına göre üretilmiştir. Emiş sırasında hava akışı sağlarken hafif yapısıyla bebeklerinizi yormaz.

6- Nuk Happy Days Silikon Damaklı Emzik

Nuk Happy Days Silikon Damaklı Emzik

Nuk Happy Days Silikon Damaklı Emzik, 0-6 ay, 6-18 ay ve 18-36 ay olarak 3 farklı şekilde üretilmiştir. Emziğin ucu, anne göğsünün emzirme esnasında aldığı şekle göre tasarlanmıştır. Ortodontik şekli ile bebeğinizin ağız gelişimini daha iyi destekler ve yanlış emzik kullanımına bağlı oluşabilen diş çarpıklığının önüne geçer. Özel hava kanalları sayesinde emzik, yumuşak ve ortodontik şeklini daima korur. Ayrıca Nuk emzikler anne ile bebeğin arasında girmez ve bebek anneyi emmeye devam eder. Emzik saklama kutusu olarak kullanılabilen kutuyu mikrodalgaya koyarak sterilizatörü olarak da kullanabilirsiniz. BPA içermez.

7- Suavinex Evolution Silikon Ortodontik Emzik

Suavinex Evolution Silikon Ortodontik Emzik

Suavinex’in bu emzik serisini 0-6 ay ve 6+ ay olarak üretiyor. Ortodontik esnek emzikler, bebeğinizin damak, diş ve çene gelişimine yardımcı olur. Ortodontik düz olan kısım aşağıda bebek diline temas edecek, yuvarlak kısım yukarıda kalıp damağa oturacak şekilde bebek ağzına yerleştirilir. Silikonla üretildiği için kokusuz ve tatsızdır. BPA içermez. Şekli emzirme sırasında annenin göğüs ucuna benzer. Emerken bebeğinize doğal beslenme hissi verir.

8- Dr Browns Prevent Kanallı Emzik

Dr Browns Prevent Kanallı Emzik

Dr Brown's Prevent Kanallı Emzik 6-12 ay ve 12+ ay olarak iki şekilde tasarlanmıştır. Özel tasarım hava kanalı ile emme gücünü ve damak basıncını azaltmaya yardımcı olur. Böylece basıncı azaltılmış olur ve yumuşak emzik ucu bebeğinizin ağız içine yayılarak yüksek emiş konforu sağlar. BPA içermez.

9- Wee Baby Emzik

Wee Baby Emzik

Wee Baby markası emziklerini 0-6 ay, 6-18 ay ve 18+ şeklinde 3 şekilde ayırarak tasarlamıştır. Kalkanın iki yanda yer alan hava delikleri sayesinde bebeklerinizin cildi tahriş olmaz. Bebeğinizin damak yapısına zarar vermemesi için uçları damla şeklindedir. Damak yapısını ve diş gelişimini destekleyen tasarımıyla bebekleriniz için oldukça sağlıklı bir emziktir. Silikondur ve BPA içermez.

10- Bebedor Desenli Silikon Emzik

Bebedor Desenli Silikon Emzik

Bebedor da emziklerini 0-6 ay, 6-18 ay ve 18+ şeklinde tasarlamıştır. Saf medikal silikon ve tümüyle hijyenik hammaddelerden üretilen bu emzikler doğal, sağlıklı ve emniyetlidir. Sterilize edilebilir, kaynatılabilir. BPA içermez.

Sıkça Sorulan Sorular

Kauçuk ve silikonlu olmak üzere iki çeşit olup damaklı ve damaksız şekilde ayrıldığı için 4 çeşit emzik türü var diyebiliriz.

Emzikler genel olarak 0-6 ay, 6-18 ay şeklinde ayrılsa da farklı şekilde ayrılan veya her aya uyan, hiç değiştirilme gereği duyulmayan emzikler de üretilmektedir.

En çok tercih edilen emzik markalarının başında Philips, Mam, Chicco gelir.

İlgili Yazılar