Astrolojide Evler ve Burçlarla Birlikte Anlamları

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 27 Şubat 2021
  • 469 okunma

Gök cisimlerinin ve evrende astronomik hareket ve olayların incelenmesini konu alan bir ilim olan astroloji, konularına dahil ettiği gezegenler ve birbirlerine oluşturdukları açıları, fiziki gözlem doğrultusunda kaynaklarında yer vermektedirler. Gezegenlerin ve yıldızlar kümesinin gökyüzü haritası olarak nitelendirildiği boyut için yapılan incelemeler doğrultusunda, insanoğlunun yaşamına etki eden enerjilerin de astrologlar tarafından insanlığa aktarımı söz konusu olmuştur. Bugün astroloji konumuzu biraz daha detaylandırarak sıklıkla duyduğumuz astrolojide evler ne anlama gelir? Bu evlerin temsil ettiği bölümler nelerdir? Bunları yazımızda sizlerle paylaşmayı düşündük. Astroloji ilmine ilgi duyan herkes için faydalı bir yazı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Astrolojide Ev Ne Demektir?

Astrolojide Ev Ne Demektir?

Zodyak kuşağında yer alan 12 burç gibi astrolojide “Ev” diye tabir ettiğimiz gökyüzü olaylarını açıklayan bölümler yer almaktadır. Bu evlerin hareket açısı, doğu noktasından gelişir ve saat yönünün aksi bir konumda sıralı bir halde izlenir. Astrolojide yer alan ve asıl burcumuzu oluşturan Güneş Burcu’nun dışında bir de doğum haritası sonucuna bakılarak hesaplanmış yükselen burç varlığından söz edebiliriz. Yükselen burç, “Ay”, “Gün”, “Sene” gibi belirleyici faktörlerin yanı sıra hesaplanması için doğum yeri ve saatini de sisteme dahil etmiş olan burcumuzdur. Bu yönüyle ilk öğrendiğimiz esas burcumuzdan farklı olabilmektedir. Yükselen burcunu temsilen oluşmuş olan bu evler de yükselen burç üzerindeki açıların etkilerini yansıtan evler olarak temsil edilmektedir. Bazen yükselen burç yerine ev kelimesi kullanılarak da kısaltmalı bir ifade cümlelerde yer edebilmektedir. Sıralanış yönüyle, Zodyak kuşağında yer alan 12 burç ile aynı sırayı takip eden her bir evin, temsil ettiği ayrı özellikleri vardır.

Astrolojide elementler ve burçlar hakkındaki yazımızı linkte tıklayarak okuyabilirsiniz.

1. Ev - Koç Burcu

Yöneticisi Mars olan, ben merkezciliği ifade eden, fiziksel etkileri ve karakter konularını içine alan bir ev diyebiliriz 1. ev için. Yükseleni Koç olan bu ev, kişisel egoları da temsil eder. Kişiler, dışa yansıyan fiziksel görünümünü, kendi düşünce ve duygularını ne şekilde insanlara aktardığını, gezegen ve 1. evindeki açıları üzerinden hisseder ve yaşantısına yansıtır.

2. Ev - Boğa Burcu

Yöneticisi Venüs olan Yükselen Boğa burcunun temsil ettiği 2. ev, maddi kaynakları, kazancı hayata çekme, ekonomik seçimleri belirleme konusunda 2. evin yönlendirmesine maruz kalacağı etkilerle kişinin hareket alanına etki eder. Ayrıca toprağın bereketinden faydalanma etkilerini de yansıtır.

3. Ev - İkizler Burcu

Yönetici gezegeni Venüs olan İkizler burcunun temsil ettiği 3. ev, “aile”, “iletişim” ve “zeka” gibi anahtar sözcüklerle ifade edilir. İletişimde rol oynayan etkilerin enerjisini hissettiren 3. ev, sosyal çevreyi düzenleyici, hayat planı üzerinde gidişatın etkisi, aile ve yakın çevreyle olan ilişkilerde rol oynar.

Burçlar ve genel özellikleri konulu yazımızı linkte bulabilirsiniz..

4. Ev - Yengeç Burcu

4. Ev diye tabir ettiğimiz yükseleni Yengeç burcuna karşılık gelen konum, “aile”, “yakın çevre”, “eğitim” ve “mesleki alanları” içine alan enerjilerini yansıtır. Yönetici gezegeni Ay olan 4. Ev, çevreyle ilişkilerimizin nasıl şekilleneceği hususunda etki gücüne sahiptir.

5. Ev - Aslan Burcu

Aslan burcunu temsil eden 5. ev, yaratıcı özelliklerin öne çıkmasında etkisini gösterir. Güneş’in yöneticiliğinde zihinsel ve bedensel becerinin oluşmasında gerekli gücün varlığını ya da azalışını kişiler 5. ev üzerinden hissedebilirler. Ayrıca çocuklarla iletişim konusu ve sportif alanda becerileri de 5. ev temsil etmektedir.

6. Ev - Başak Burcu

Yönetici gezegeni Merkür olan Başak burcunu temsil eden 6. ev, “iş hayatı” ve “sağlık” konularında öne çıkar. Başak burcuna has etkileri gündelik hayatta yansıtan bir evdir. Sağlık üzerinde iyi veya kötü bir gelişmenin bu ev üzerinden incelenmesi söz konusu olabilmektedir.

7. Ev - Terazi Burcu

Yönetici gezegeni Venüs ve burcu Terazi’yi temsil eden 7. evin anahtar kelimeleri de, “iş birliği” ve “uyum”dur. “Eş seçimi”, “evlilik uyumu” ve “iş ortaklığı” gibi durumlara karşı, kişilerin hayatında oluşabilecek etkileri 7. ev yansıtmaktadır.

Gezegenlerin astrolojideki anlamları için linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

8. Ev - Akrep Burcu

Akrep burcunu temsil eden ve yönetici gezegenleri, Mars ve Plüton olan 8. ev bizim “sezgisel dünyamızı”, “yaşamı ve ölümü”, “miras işlerini” temsil eder. Ayrıca 8. ev, ilişki halinde olan “çiftlerin evliliğine dair durumları”, “cinselliği”, “psikolojik yapıyı” da konularına alır.

9. Ev - Yay Burcu

Yönetici gezegeni Jüpiter olan ve doğal burcu Yay olan  9. ev ise, “eğitim”, “kültür”, “yabancı ülkeler”, “yurt dışı bağlantıları” ve “hayata karşı duruşumuzu”, bakış açımızı da ele almaktadır. Pozitif enerjiye açık olup olmadığımız ve kararlarda nasıl etkilendiğimiz 9. ev konuları arasındadır.

10. Ev - Oğlak Burcu

Yönetici gezegeni Satürn olan 10. evin doğal burcu Oğlak burcudur. Bu evi temsil eden sözcükler, “kariyer”, “sosyal mevki” ve “şöhret”tir. İş hayatında yükselişi, toplumda isim yapma ve çabalarını, hedeflere ulaşma ve liderlik yanlarında kişilerin yaşayacağı etkiler 10. ev yoluyla takip edilir.

11. Ev - Kova Burcu

Uranüs ve Satürn’ün yönetici gezegeni olan Kova burcu, 11. evin doğal burcu sayılmaktadır. 11. ev bize, çevre ilişkilerinde katılımcılık veya geri çekilme konularında bilgi vermektedir. Arkadaş ve yeni bir çevre yaratma gücü, bireysel veya toplu amaçlar, özgürlük ve hümanizm bu evin temsil ettiği konulardandır.

2021 yılında meydana gelecek olaylarla ilgili astrolojik tahminleri merak ediyorsanız, linkteki yazımız tam size göre!

12. Ev - Balık Burcu

Yönetici gezegeni, Neptün ve Uranüs olan, burç olarak Balık burcuna karşılık gelen 12. evin anahtar kelimeleri, “sezgi”, “hayal gücü”, “bilinçsel uyanış ve empati”dir. 12. ev kişilerin kendi iç dünyasına inip, neden-sonuç bağı kurmasını, gizli oyunları ve düşmanlık konularını da içerisine alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Astrolojide bir burcun etki altında olduğu ev, temsil ettiği konular yönünden etki bırakmaktadır. Örneğin, 1. evin Akrep burcunda olması, 1. ev yani Koç burcunun da doğal burcu olduğu konuların, Akrep burcunun gündeminde etki yaratacağı gibi bir duruma karşılık gelir. Mars etkisiyle görülebilen, çekicilik,gizem, şüphe, düşüncelerin peşinden gitmek gibi etkiler de olabilmektedir.

Her evin temsil ettiği konular farklı olmaktadır. Gezegenlerden yansıyan enerjilerin etkisini iletme konusunda evler, enerjiyi taşıma ve aktarma anlamında dalgalanmalar yaşayabilir ve bunun yansıyan etkilerini insanlara hissettirebilirler.

İlgili Yazılar