Soba ve Kuzine İle Yapılabilecek Nostaljik Fikirler

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 19 Aralık 2020
  • 445 okunma

Bir neslin hayatının bir parçası olan soba ve kuzinelerde yapılan yemekler, etrafında oturulup bir yandan ısınırken diğer yandan yapılan muhabbetlerin tadını bugün hiçbir şey maalesef veremiyor. Bugün birçok insan evlerine soba ya da kuzine alarak tekrar eski günlerde yapılan bu alışkanlıkları sürdürmeye devam etmek istiyor. Peki soba ve kuzine ile yapılan artık nostalji olarak saydığımız alışkanlıklarımız nelermiş bir bakalım.

1- Soba veya kuzine üzerinde kestane

Soba veya kuzine üzerinde kestane

Kış aylarının vazgeçilmez besini olan kestaneleri sobanın ya da kuzinenin üzerine koyup pişirdiğinizde aldığınız tadı asla ocakta ya da fırında yaptığınız kestane veremez. Eskiden ev içerisinde tek sıcak olan oda, sobanın bulunduğu oda olduğu için herkes burada oturur ve bir an önce kestanelerin pişmesini beklenirdi. Piştikten sonra yine hep beraber o odada TV izleyerek çaylar yudumlanır, sıcacık kestaneler yenirdi. Siz3*de sobanız ya da kuzineniz varsa böyle sıcacık ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Ama unutmamak gerek kestaneler iyi çizilmelidir yoksa patlayarak etrafa kaçan kestaneleri aramak zorunda kalırsınız.

2- Kuzinede közlenmiş patatesin lezzetine düşmek

Kuzinede közlenmiş patatesin lezzetine düşmek

Kuzinelerde yer alan fırın kısmına patates koyarak közlediğiniz de hiçbir zaman tatmadığınız bir lezzetle karşılaşırsınız. Özellikle bazı bölgeler de yetişen küçücük olan yayla patatesleri kuzinelerde bambaşka bir tada bürünür. Kuzine fırınından sıcacık çıkan patateslerin kabukları soyulurken eller yansa da tuza banıp yiyince yanan ellerin sızısı unutulur.  

3- Portakal kabuğu ya da mandalina kabuğuyla mis gibi ortam

Portakal kabuğu ya da mandalina kabuğuyla mis gibi ortam

Soba ya da kuzine üzerine portakal ya da mandalina kabuğu koyarak hem odanızın güzel kokmasına sebep olurken hem de çocukluğunuza dair güzel, samimi hatıralarınız aklınıza gelecektir. Hele bir de dışarıda kar yağıyorsa yaratılan nostaljik havanın tadı bambaşka olur.

4- Acıkınca ekmek kızartmak

Acıkınca ekmek kızartmak

Soba ve kuzine üzerinde ekmek kızartmasının tadını şimdi kullanılan ekmek kızartma makineleri bile veremiyor. Kuzine üzerinde ekmeği kızarttıktan sonra bir de üzerine tereyağı sürdüğünüzde o eski, güzel hatıralar tekrar canlanır.  

5- Kuzine üzerinde çay

Kuzine üzerinde çay

Köylerde kuzine yanarken üzerinde ısınan çayın lezzetini hiçbir yerde yakalayamazsınız. Kışın dışarıda kar yağarken tüm ailenin kuzinenin etrafında toplanıp çay içerken yaptığı muhabbete doyulmaz.  

6- Çamaşır askısına asılan çamaşırlarla eve deterjan kokusunun sarması

Çamaşır askısına asılan çamaşırlarla eve deterjan kokusunun sarması

Çoğu sobanın borusuna takılan çamaşır askısında hemen kuruması gereken kıyafetler asılır ve sobanın yanan ateşi sayesinde hemencecik kurur. Askıya asılan çamaşırlarla artık orası ufak bir çamaşırlık görüntüsüne kavuşur.

Evde kendiniz yapabileceğiniz çamaşır deterjanı ve çamaşır yumuşatıcısı tariflerini linklerdeki yazılarımızda görebilirsiniz :)

7- Sobanın arkasına köşe yapmak

Sobanın arkasına köşe yapmak

Özellikle çocukken sobanın arkasında minderleri koyup yatarak tv izlemek ve ders çalışmak kadar zevkli bir şey olmamıştır. Tabi ders çalışırken sıcak nedeniyle mayışılmasa çok daha iyi olur. Eğer bir sobanız varsa yine böyle bir köşe hazırlayarak TV izleyip sıcacık çayınızı yudumlayabilirsiniz. Hayatınızın akışını değiştirecek film önerilerimize bakmanınız öneririz.. Hazırladığınız bu köşede aynı zamanda ailece sözlü oyunlar ya da ailece kutu oyunları oynayıp, çok daha keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

8- Fırın gözünde pişen börek

Fırın gözünde pişen börek

Kuzinenin fırın gözünde pişen börekle parmaklar yenir. Bu fırının verdiği lezzeti şu ana kadar hiçbir şey veremedi.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuzine ya da sobada çok daha lezzetli yemekler yapabilir, çamaşır askılığı takarak çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz. Ayrıca odanızın güzel kokması için portakal ya da mandalina kabuklarını da koyabilirsiniz.

Soba ve kuzine üzerine mandalina ve portakal kabuğu dışında elma kabuğu, limon kabuğu da koyabilirsiniz. Bunlar odanıza doğal ve güzel kokular yayar.

İlgili Yazılar