2021-2022 Sezonunda Yeni Başlayan TV Dizileri, Konuları ve Oyuncuları

  • Minik Tospik yazdı.
  • 23 Ekim 2021
  • 419 okunma

Okullar açıldı, havalar soğumaya başladı, eski diziler yeni sezonlarıyla geri döndü derken yeni döneme artık neredeyse hepimiz hazırız. Rutin hayatlarımıza tamamen dönmek üzereyken bu sene bize televizyon ekranlarından eşlik edecek karakterlerin ve hikâyelerin de arttığını söylemek mümkün. Hepsini heyecanla bekliyoruz ve izleyeceğiz tabii ancak hangi karakterlerde kimleri izleyeceğimizi öğrenmek için dizilerin başladığı güne kadar beklememize gerek yok. 2021-2022 sezonunda yeni başlayan televizyon dizilerini, konularını ve oyuncularını sizler için derledik…

1. Alparslan: Büyük Selçuklu

Alparslan: Büyük Selçuklu

Biten sezonda final yapan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin devamı niteliğinde olan Alparslan: Büyük Selçuklu’nun başrolleri Barış Arduç ve Fahriye Evcen’dir. ‘Melikşah’ dönemiyle ekranlara gelen Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin devamında ise uygulanan farklı teknikle hikâye geçmişe doğru akacak. Yani dizi, ‘Malazgirt Fatihi’ olarak tanınan devletin ikinci lideri Alparslan'ın hayatını konu alacak. Yayın tarihinin 4 Ekim 2021 olduğu söylenen dizide Evcen ‘Akça Hatun’ karakterine, Arduç ise ‘Alparslan’ karakterine hayat verecek.

2. Aziz

Aziz

Murat Yıldırım ve Damla Sönmez'in başrolünde yer alacağı Aziz dizisinde hikâye 1930’ların Antakya’sında geçecek. Eda Tezcan’ın senaryosunu kaleme aldığı dizide Murat Yıldırım, Aziz Payidar adlı karaktere hayat verecek. Hikâyede Fransız Teğmenin ölümüne sebep olan Aziz, Sönmez tarafından canlandırılacak olan büyük aşkı Dilruba’yı da arkasında bırakarak baba ocağını terk edecek. Aradan yıllar geçip olay unutulduğunda memleketine geri dönen Aziz için yepyeni hayatın kapısı açılacak. Projenin Ekim 2021’de yayınlanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

3. Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı

Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı

Kaptan-ı derya Barbaros Hayreddin Paşa'nın hayatını anlatan dizi, Midilli'den çıkan dört kardeşin tehlikelere göğüs gererek yükselmelerini ve denizlerin fatihi olmalarını işliyor. Barbaros Hayreddin Paşa’yı Ulaş Tuna, kardeşleri Oruç Reis, İshak Reis ve İlyas Reis’i ise sırasıyla Engin Altan Düzyatan, Yetkin Dikinciler ve Caner Topçu canlandırıyor.

4. Benim Hayatım

Benim Hayatım

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin yönetmeni Onur Tan'ın yönetmenliğini üstleneceği dizi baba-kız dramını konu alacak. Nilsu Berfin Aktaş’ın başrolü canlandıracağı dizide Genco Özak ve Savaş Özdemir gibi pek çok isim yer alacak. Çekimlerine henüz başlanan dizinin yayın tarihi ise belli değil.

5. Destan

Destan

Türklerin İslamiyet'i kabul etmeden önceki dönemini yansıtacak olan dizide, savaşçı genç kız Akkız (Ebru Şahin) obasıyla birlikte güçlüklerle boğuşurken hancının oğlu Batuga’ya (Edip Tepeli) âşık olacak ve ikili arasında devam eden hikâye, aşkın en saf fakat hayatın en çarpıcı anlarına tanıklık edecek. Eski Türk kültürünün izleri ve kültürü yansıtacak olan dizinin yönetmen koltuğuna Emir Khalilzadeh oturacak.

6. El Kızı

El Kızı

Yönetmenliğini Feride Kaytan’ın üstlendiği El Kızı'nın senaryosunu ise Hilal Yıldız kaleme alıyor. El Kızı çocuk yaşında öksüz kalan Ezo adlı genç kızın, annesinin kaderini yaşamasını ve intikamını işleyecek. Ezo'nun acılarla dolu hikayesini seyirciyle buluşturacak olan dizide Sevda Erginci, Fikret Kuşkan, Perihan Savaş, İsmail Ege Şaşmaz gibi başarılı isimler rol alacak.

7. Elbet Bir Gün

Elbet Bir Gün

Anadolu'nun küçük kasabasında yerine yenisi yapılmak üzere yıkılan küçük evin yıkımı sonrasında korkunç gerçek ortaya çıkar: Evde beş ceset vardır. Ailelerinden ve birbirlerinden ayrı olan iki kız kardeş ise, olayı haberlerde görünce çocukluklarının geçtiği evi tanırlar ve asıl yıkım ondan sonra başlar. Bu kötü olayın ardından iki kardeşin yeniden bir araya gelmesiyle geçmişe dair hesaplaşmalar başlaması ise an meselesidir. Dizinin oyuncu kadrosunda Şebnem Bozoklu, Sinem Ünsal ve Burak Yamantürk gibi isimler yer alıyor.

8. Evlilik Hakkında Her Şey

Evlilik Hakkında Her Şey

Dizi, Cevher ailesinin birbirinden zıt kutuplar kadar farklı dört kadının ortak geçmişlerini ve farklılıklarını işliyor. Evliliklerin tüm aşamalarını dört kadın kahraman üstünden işleyen dizide üç kızın annesi Çolpan (Sumru Yavrucuk) boşanmış, en büyük kızı Azra (Gökçe Bahadır) uzun yıllardır evli, en küçük kızı Güneş (Tülin Ece) evlilik arifesinde ve ortanca kızı Sanem (Gökçe Eyüboğlu) ise evlilik kavramını tamamıyla reddeden karakterleri yansıtır. Müvekkillerin hikayelerinin de olaya dahil olmasıyla dizi aile, aşk, sadakat ve boşanma kavramlarının kirli düzenini gözler önüne seriyor.

9. İçimizden Biri

İçimizden Biri

Hayat, ayrı dünyaların insanları olan İrlandalı Katolik papazın oğlu Adam (Bora Akkaş) ile geleneklerine bağlı Müslüman-Türk ailenin kızı Havva’yı (Özge Yağız) birbirinden çok uzak iki yörüngeye yerleştirdiyse de kader onları buluşturur. İrlanda ekonomik krizdeyken Osmanlı padişahı onlara yardım ettiği için Adam’ın babası William, pek çok Drogedalı gibi Türkiye hayranıdır. Hatta yıllar önce tatil için geldiği Marmaris’e yerleşir. Burada büyüyen ve üniversitede araştırma görevlisi olan Adam, Havva’yı görür görmez âşık olur. Elbette Havva da Adam'a karşı boş değildir. Tabii önlerinde büyük engeller vardır...

10. İmkânsız

İmkânsız

Başrollerini Hazal Kaya ve Buğra Gülsoy’un paylaşacağı bilim-kurgu dizisi, Güney Kore dizisi Oasis'ten uyarlanıyor. Eşinin ölümcül hastalığıyla mücadelenin yanı sıra yoksulluğa mahkûm edilen insanlarla ilgilenen adama, yakın arkadaşından teklif gelir. Başta teklifi reddetmesine rağmen içyüzünü anlayınca kabul etmesi gerektiğine inanır. Hazırlıklara başlayan adam, mühendisler ve botanikçiyle beraber uzaya doğru hareket eder. Marsa ulaştığında ise arkadaşının kayıp olduğu haberini alacaktır. Esrarengiz ölümler ve tuhaf olaylarla karşı karşıya kalan adam arkadaşını aramaya koyulur ve olaylar gelişir.

11. Kanunsuz Topraklar

Kanunsuz Topraklar

1939’da kömür şehri Zonguldak’ın kasabasında madenci Davut (Uğur Güneş), ailesiyle mütevazi şekilde yaşamaktadır. Aşırı yağmurlu günde uyarıları dikkate almayan maden sahibi Paşazade Malik Bey (Murat Daltaban) yüzünden beklenen olur, maden çöker. Davut ise, bu düzene boyun eğmemeye kararlıdır. Bu sırada Malik Bey’in zengin maden patronu Ali Gelik (Necip Memili) ile evlendirmeyi düşündüğü kızı Gülfem (Esra Bilgiç) ise yavaş yavaş Davut’a âşık olacaktır.

12. Uzak Şehrin Masalı

Uzak Şehrin Masalı

Demirkan Konağı’nda o gece yaşanan deprem, Umay’ın (Aslıhan Güner) hayatındaki bütün taşları yerinden oynatır. Senelerdir kocası Affan’ın (Timur Acar) zulmüne çocukları uğruna boyun eğen Umay için bu gece, bardağı taşıran son damla olur ve çocuklarını da alıp evi terk eder. Doğup büyüdüğü Eskitepe’ye, uzun süredir kırgın olduğu ablası Sonay’a (Begüm Birgören) sığınır. Hayatlarına çekidüzen veren kardeşler, aile yadigarı mandırayı yeniden çalıştırmaya ve kimseye ihtiyaç duymadan yaşamaya karar verirler. Ancak karşılarına geçmişi karanlık, gizem dolu adam Kürşat (Barış Kılıç) çıkar. Yaralı ve kaçak olan Kürşat, başlangıçta iki kız kardeşi çok korkutsa da Umay’ı ve çocuklarını, Affan’ın zulmüne karşı yiğitçe korur. Mandırayı ayağa kaldırmalarına yardım eder. Ancak yol ayrımları ve geçmiş sırları asla bitmeyecekti…

13. Üç Kuruş

Üç Kuruş

Dizi, seri katil İrfan (Diren Polatoğulları) tarafından işlenen cinayetle başlar. İrfan kurbanını öldürdükten sonra üstüne 3 kuruş atar ve dizi adını bu simgeden alır. Ardından polis teşkilatının hareketli operasyonla hanın altında işleyen kumarhanenin sahibi Kartal'ı yakaladığı sahne ekranlara gelir. Dolayısıyla Kartal ve ailesinin yaşadığı mahallenin hikâyesinin dizide geniş yer tutacağı kesinleşir. Kartal ve İrfan arasındaki bağlantı noktasıysa dizinin merkezi olacaktır. Hazırlıkları devam eden dizinin kadrosunda Uraz Kaygılaroğlu, Nursel Köse, Aslıhan Malbora, Civan Canova, Nesrin Cavadzade gibi önemli isimler var.  

14. Yalancı

Yalancı

Cerrah Mehmet Emir (Salih Bademci), oğlunun öğretmeni Deniz (Burçin Terzioğlu) ile keyifli görünen akşam yemeği randevusuna çıkar. O gece yaşananları yalnızca ikisi bilir. Ancak her ikisi de sabah farklı duygulara ve farklı gerçeklere uyanır. Tabii bu sırada izleyicinin içine şüphe düşmeye başlar: İkisinden biri yalan söylüyordur.  Hangisi yalancı? Hangisi masum? Seyircileri adeta tenis maçı izler gibi iki taraf arasında gidip götüren hikâye kafaları epey karıştırır. Aynı geceyi yaşayan iki taraf ve o gecenin farklı iki versiyonu… Herkes inandığına inandırmaya çalışıyor; haliyle yalanın en gerçek göründüğü nokta burası!

15. Yalancılar ve Mumları

Yalancılar ve Mumları

Uluslararası alanda büyük beğeni toplayan BBC yapımı ‘Mistresses’ dizisinden uyarlanan hikâyede Elif (Ceren Moray), kocasını tekne kazasında kaybetmiş fakat hala bu kaybı kabullenememiştir. Telefonuna gelen gizli aramalar ise kocasının hayatta olduğuna inanmasına sebep oluyordur. Bu süreçte Elif'e en yakın arkadaşları Ceyda (Elçin Sangu), Meliha (Şafak Pekdemir) ve Şebnem (Burcu Gölgedar) her zaman destek olurlar. Ceyda bağlanmaktan hoşlanmaz ve özgürce yaşamayı yeğler. Meliha ise başarılı psikiyatristtir. Beyaz yakalı Şebnem'in ise kocasıyla arasında problemler vardır. Onları betimleyen basit cümlelerin ötesinde, bu dört kadının hayatlarındaki gerçekler ise zannettiklerinden çok başka olacaktır.

Konuyla ilgili Yayınladığı Dönemlere Damga Vuran IMDb Puanı En Yüksek Netflix Türk Dizileri listemize de bakabilirsiniz.

16. Yargı

Yargı

Dürüstlüğüyle nam salan, kurallara sonuna kadar bağlı başarılı savcı Ilgaz (Kaan Urgancıoğlu), mesleğinin en iyilerindendir. Babası komiser Metin’in ona öğrettiği etik değerleri tüm benliğiyle özümsemiştir ve doğrudan asla şaşmaz. Avukat Ceylin (Pınar Deniz) ise hukuk okuduğu esnada babasının haksızlığa uğraması sonucu hapse girmesine isyan etmiş, inandığı doğrular ve değerler uğruna sınırları her daim zorlayan, kural tanımayan ve hatta ‘ipten adam alır’ unvanıyla nam salan cevval avukattır. Bu iki keskin karakter Savcı Ilgaz ve Avukat Ceylin, cinayet dosyası nedeniyle karşı karşıya gelir ve hikâye başlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurtlar Vadisi dizisiyle beraber reyting anlamında büyük başarılar elde eden 2002 yapımı Asmalı Konak dizisi yayınlandığı dönemde rekor oranlarda 9 ve 10 üzeri reytingleri görüyordu.

YouTube üzerinden yayınlanan Türk dizileri arasında ilk bölümü 10 milyon izlenmeyi geçen pek çok film bulunmakla beraber, YouTube’da ilk bölümü en çok izlenen Türk dizisi 55 milyon izlenmeyle Muhteşem Yüzyıl olmuştur.

İlgili Yazılar