En İyi 8 Erkek Klasik Saat Markası

  • Tugba yazdı.
  • 12 Eylül 2022
  • 203 okunma

Erkekler, aksesuar konusunda kadınlar kadar çok seçeneğe sahip değildir. Bu nedenle ellerindeki az sayıda seçeneği en iyi şekilde kullanmak isterler. Onlar için yegane alternatiflerden biri olan saat, klasik ve spor tarzlara sahip olarak üretilir. Gün boyu takım elbiseyle ya da business casual dediğimiz bir tarzda giyinen erkekler için ideal olan klasik bir model seçmektir. Klasik modeller arasında birbirinden farklı markaların çok özel koleksiyonlarına rastlamak mümkündür. Sizler için en iyi 10 saat markasını seçerek tarzınızı oluşturmanıza yardımcı olmaya karar verdik. Bu çok özel markalar arasından seçiminizi yaparak ofiste ve bulunduğunuz her yerde tarzınızla fark yaratabilirsiniz.

Sizin için seçtiğimiz markalar arasında yüksek bütçe gerektiren seçenekler de var. Aynı zamanda ortalama bir bütçeyle sahip olacağınız alternatifler de yok değil. Sevgilisi ya da eşi için bir hediye almayı planlayan kadınlar da birbirinden güzel modeller arasından daha kolay bir biçimde seçim yapmak için yazımızı okuyabilir.

1. Alpina

alpina

Alpina'nın oldukça köklü bir geçmişi vardır. 1883 yılında kurulan marka, kendine has kırmızı üçgen imzasını tüm ürünlerde kullanır. İsviçre kökenli bu marka, 130 yılı aşkın geçmişi boyunca birçok yeniliğe imza atmıştır. 1938'de ürettiği Alpina 4 bugünkü İsviçre spor saat konseptinin öncüsüdür. Markanın ayrıca çok sayıda patentini aldığı ürünü de mevcuttur. Marka geçmiş yıllarda seri üretilen, ucuz ürünlerin ortaya çıkmasıyla varlığını sürdürmekte zorlansa da asla kendi standartlarından vazgeçmemiştir. Ucuz ürün üretmeyi reddeden Alpina, 2000'li yıllarda piyasadaki gücünü geri kazanmıştır.

Alpina kendi üretim tesislerinde geliştirdiği mekanizma özellikleri ile de bir hayli popülerdir. AL-980 tourbillion ve AL-718 dünya zamanlayıcısı markanın geliştirdiği sistemlerdir. Land, Air, Sea ve Smartwatches markanın koleksiyonunda yer alan serilerdir. Hem klasik hem de spor saatleri markanın zengin koleksiyonunda bulabilirsiniz. Kadınlar üzülmesin. Markanın kadınlar için Comtesse adını verdiği bir serisi var.

2. Audemars Piguet

audemars-piguet

Audemars Piguet Valee de Joux bölgesinde doğup gelişen bir markadır. 18. yüzyılın sonlarına doğru Vallee de Joux'da çiftçilik yaparak geçimini sağlayan köylüler, evlerinin bir odasında bu işi yapmaya başlayarak zamanla yüksek kaliteli atölyelere sahip oldular. Aile içi üretim şeklinde gelişen bu zaanat, bugün kullanılan birçok saat mekanizmasının doğuşuna da zemin hazırlamıştır.

Markanın kurucuları Jules Louis Audemars ve Edward Auguste Piguet için her şey küçük bir atölyede mekanizma üretimi ile başlasa da zamanla komple saat üretimine geçtiler. Code 11.59., Royal Oak, Royal Oak Offshore markanın seçkin koleksiyonunda yer alan serilerdir. Klasik bir tarz için Royal Oak ya da Code 11.59 serisinden seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle Code 11.59 serisi özgün bir stil yaratmak isteyenler için idealdir.

3. A.Lange-Söhne

A-Lange-Söhne

A.Lange&Söhne Almanya kökenli bir marka ve oldukça lüks saatler üretmekte. Hatta bu öylesine bir lüks ki krallar ve kraliçeler bile markanın kullanıcıları arasında. Zarif ve şık tasarımı, kaliteli mekanizması markanın ürünlerini diğerlerinden ayırır. Köklü bir geçmişe sahip olan A-Lange-Söhne 1845 yılında kurulmuş. Bu tarihlerde moda olan cep saatlerinin üretimiyle işe başlayan Ferdinand Adolph Lange'nin bilgi birikimi yeni nesil saatlerin üretimine de öncü olmuştur. 1992 yılında saatlerde kullanılan tarih göstergesinin patentini almakla işe başlayan marka, sonraki zamanlarda da birçok yeniliğe öncülük etmiştir. Markanın koleksiyonunda Zeitwerk, Lange 1, 1815, Richard Lange gibi seriler yer alır. Aynı zamanda yıldönümüne özel Lange 1 modelleri de bir hayli ilgi çekicidir.

4. Arnold-Son

Arnold-Son

Markanın adını John Arnold'dan alır. John Arnold, 18. yüzyılda deniz kronometreleri üzerine çalışmalar yapmıştır. Geleneksel üretim biçimi üzerinden şekillenen bir marka olan Arnold-Son, zamanla oldukça popüler bir konuma gelmiştir. İsviçre'de bulunan La Chaux-De Fonds üretim merkezinde tüm saatlerini üreten marka oldukça ikonik tasarımlar ortaya çıkarır. İskeletleştirilmiş bir yapıya sahip olan Nebula, ayın evrelerini en büyük haliyle yansıtan HM Perpetual Moon ya da Globetrotter gibi zengin koleksiyonlar özgün tarzlardan hoşlanan erkeklere hitap eder. Marka tasarımında pırlantalar da kullanır. Aynı zamanda sanatsal tasvirler de markanın ürünlerinde kendine yer bulur.

5. Baume-Mercier

baume-mercier

Baume-Mercier en eski saat firmalarından biri. Lüksü ulaşılabilir kılmayı hedefleyen marka, kullanıcıya hiçbir zahmet vermeyen saatler üretmekte. Markanın saatleri en az yedi yıl boyunca aralıksız kullanılabilir ve herhangi bir bakım gerektirmez. Baume-Mercier ürünleri geniş bir renk ve boyut skalasına sahiptir. Çıkarılabilir sabitleme sistemi sayesinde kayışlar değiştirilebilir. Marka size Riviera, Clifton, Clasima,Baume, Hampton, Classima serilerini sunar. İç mekanizmada; beyaz, mavi, siyah, bordo ve yeşil gibi farklı renkler kullanılır. Deri kayışlarda da kahverengi, mavi, siyah ve grinin hakimiyetinden söz edilebilir.

6. Bell&Ross

Bell-Ross

Bell&Ross saat tasarımcıları ve havacılık kontrol paneli uzmanları tarafından geliştirilen bir marka. Markanın kuruluşu, bu ekibin profesyonel kullanıma uygun saatler tasarlama arzusu ile gerçekleşir. Bunu yaparken İsviçre saatçilik geleneğinden de ilham alınır. Bell&Ross saatleri dört temel ilke üzerinde şekillendirilir. Bunlar; okunabilirlik, işlevsel tasarım, güvenilirlik ve hassasiyet olarak sıralanabilir. Bu detaylar, üstün teknik özellikler ve zamansız bir tasarım ortaya çıkarır. Saniyelerin bile önemli olduğu mesleklere yönelik ürünler tasarlayan Bell&Ross bu nedenle güvenilirliği son derece fazla önemser. Pilotlar, dalgıçlar ya da bomba imha uzmanları gibi meslek grupları arasında markanın ürünleri oldukça popülerdir.

7. Blancpain

Blancpain

Blancpain en lüks markaların çıkış adresi Vallee de Joux'ta doğan bir marka. Mühendisler, saat ustaları ve zanaatkarlar geleneksel bir uzmanlıkla ürünleri meydana getirir. Geleneksel yöntemleri teknoloji ile harmanlayan marka yeni nesil ve kullanışlı malzemelerle ürünlerini tasarlar. Silikondan yapılmış yaylar, titanyum alaşımlar, seramik, liquidmetal gibi özel bileşenler sayesinde her zaman bir öncekinden daha üstün modeller ortaya çıkar. Fifty Fathoms, Air Command, Villeret, Metiers d'Art koleksiyonda yer alan birbirinden özel serilerdendir.

8. Breitling

Breitling

Markanın kurucusu Leon Breitling, 1800'lü yıllarda zamanı yöneten saatler yaratma hayaliyle yola çıkar. Açtığı atölyede ikonik yapıdaki saatleri hem tasarlar hem de üretir. Leon Breitling ile başlayan bu yolculuk, birçok patentli yenilik ile devam eder. 1800'lü yıllarda hiç yapılmayan buluşlara imza atan markanın en özel icatlarından biri saniyenin beşte ikisi hassasiyetinde olan kronograf. 10 yıl boyunca bu kronograftan yüz binlerce satmayı başaran markanın yenilikleri bununla da sınırlı değil. Saat üzerinde ayrı bir buton geliştirerek kurma kolundan bağımsız işlem yapabilme ayrıcalığı da markanın buluşlarından biridir. Breitling ailesi kuşaktan kuşağa bilgi birikimlerini aktararak her zaman yeniliklere öncülük etmiştir. Superocean, Navitimer, Chronomat, Top Time, Avenger, Classic Avi ve Premier gibi seri seçenekleri sunan marka lüksü seven kişilere hitap eder.

Yukarıda yer alan markaların bazıları oldukça yüksek rakamlardan satışa sunulur. Bunun nedeni kullanılan malzeme, tasarım ve markanın popülerliği gibi detaylardır. İsviçre'de yıllar önce kurulan ve halen üretimine devam edilen markalara ait ürünler kalitesini her anlamda yansıtır. Bazı modellere el işçiliğiyle çok ince detaylar eklenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alpina, A.Lange Söhne, Arnold Son, Baume Mercier gibi markalar en iyiler arasında yer alır.

İsviçre ve Almanya en iyi erkek saatlerin üretiminde öncüdür.

İlgili Yazılar