Martı Scooter Nerelerde Var?

  • Tugba yazdı.
  • 19 Ocak 2023
  • 202 okunma

Martı scooter olan yerlerin başında İstanbul geliyor. Ankara, Gaziantep, Eskişehir, Antalya, Ordu ve Yalova gibi pek çok şehirde bu hizmetten yararlanmak mümkün. Martı, şehir içinde scooterla ulaşımı mümkün kılan uygulamanın ve firmanın adı. Firmanın kurucusu, özellikle girişimcilikle ilgili sosyal medya paylaşımlarını yakından takip edenlerin sık sık gördüğü Oğuz Alper Öktem. Kendisi Sena Öktem'le beraber 2019 yılından bu serüveni başlatıyor. Artıları ve eksileri olan bu sistem, birçok şehirde yaygın biçimde kullanılıyor.

Martı scooter olan yerler arasında İzmir, Bursa ve Sakarya da yer alıyor. Firma hizmetlerini farklı şehirleri de kapsayacak şekilde genişletmeye devam ediyor. Aynı zamanda sunulan araç çeşitliliği de artıyor. Scooterların yanı sıra mobilet ve moped gibi farklı araçlar da mevcut. Sistem, uygulama üzerinden yürütülüyor ve belirli kurallar kapsamında işliyor. Kurallara uymayanlar ceza ödemek zorunda kalıyor.

Martı Scooter Nasıl Bulunur?

2023/01/post-1673495052-3638-marti-1.webp

Martı scooter bulmak için önce Martı uygulamasını akıllı telefonuna ya da tabletine indirmen gerek. Uygulamayı indirdikten sonra konum bilgilerine erişmesine izin vermelisin. Ardından sana en yakın noktadaki Martı'yı bulabilirsin. Martı'yı alabilmen için QR kodu cihaza okutman gerekli.

Martı uygulaması ödemeleri kredi kartı üzerinden alıyor. Bu nedenle aktif olarak kullandığın bir kredi kartını sisteme tanımlamalısın. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra scooterınla yola koyulabilirsin. Ancak en önemli nokta dikkatli bir şekilde bu aracı kullanman. Bu araçlar, tek kişilik ve kesinlikle iki kişi birlikte binilmemesi gerek. Aynı zamanda arabalara ve diğer taşıtlara karşı da dikkatli olmalısın.

Kimler Martı Kullanabilir?

Kimler Martı Kullanabilir?

Martı kullanabilecek kişiler için asgari 15 yaş şartı bulunur. 15 yaşından büyük, akıllı telefon sahibi, banka ya da kredi kartı olan herkes bu araçları kullanabilir. Martı scooter olan yerlerde bu araçların kullanımı için sürücü ehliyeti zorunlu değildir. Araçları kullanmak isteyen kişilerin telefona uygulama yüklemesi gerekir. Uygulamada çıkan yönergelere göre üyelik işlemlerini tamamlamalısın.

Uygulamada gerekli üyelik adımlarını tamamladıktan sonra harita üzerinden en yakın scooterı bulabilirsin. Bu scooter için önceden rezerve yaptırman da mümkün. Ancak scooterların belirli bir alanda kullanımının mümkün olduğunu bilmelisin. Bu bilgiyi edinmeden yola çıkarsan kullanım alanı dışında scooter kapanır.

Martı Nereye Park Edilir?

2023/01/post-1673495053-1407-marti-3.webp

Martı'nın park edileceği yerler sınırlıdır. Şehrin için belirlenen kullanım alanı dışında aracı park etmen mümkün değildir. Harita üzerinden hangi alanlarda park yapabileceğini görebilirsin. Kullanım alanı dışında olduğunda scooter alarmı çalmaya başlıyor. Aynı zamanda telefonuna da bildirim geliyor.

Harita üzerinde kırmızı ile gösterilen yerlerde park imkânı bulunmuyor. Gri renkte olan alanlar ise kullanım alanı dışında kaldığı için park yapmaya uygun değil. Bu alanların dışında kalan yerlere aracı park edebilirsin.

Park yerini belirledikten sonra aracı bağlamalı ve kilit kısmını kapalı konuma getirmelisin. Ardından uygulama üzerinden fotoğraf çekmen ve işlemi bitirmen gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra ödeme adımına geçmelisin. Ödeme yapılmadığı takdirde söz konusu scooter hala senin sorumluluğunda görünür Bu nedenle ödemenin sorunsuz tamamlandığından emin olmalısın.

Martı Scooter Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Martı Scooter Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Martı scooter kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında pek çok ayrıntı mevcut. Öncelikle aracın sorunsuz çalıştığından emin olmak için kontrol sağlamalısın. Önemli olan bir diğer husus da cep telefonu. Sistem zaten şarjın %10'un altındaysa kullanıma izin vermiyor. Ancak her ihtimale karşı şarjın tam dolu olarak yola çıkmalısın. Çünkü bütün işlemler telefon üzerinden yürütülüyor. Martı scooter olan yerler her ne kadar fazla olsa da asıl önemli olan güvenli bir sürüş, bunu asla unutmamalısın.

Sıkça Sorulan Sorular

Martı scooterı uygulamada bulunan haritayı kullanarak takip edebilirsin.

Martı cazasını ödemeyenlerin borçları sistem üzerinde birikir. Öte yandan eğer önceden borç varsa yeni araç alımına izin verilmez.

İlgili Yazılar