En İyi Bebek Maması Hangisi? Markalar ve En İyi 10 Tavsiye

  • Semersiz Hamsi yazdı.
  • 16 Aralık 2020
  • 1.070 okunma

En iyi bebek maması arayanlara 10 markadan oluşan bir liste hazırladım. ''Bebeğime ne yedirsem, hangi bebek maması en iyisi?'' sorunuza cevap vermeye çalıştım :) Bebek mamalarına yönelik sıraladığım markalar ve özelliklerini inceleyerek siz de hangi mamayı kullanacağınıza karar verebilir, en iyi bebek maması markasını tespit edebilirsiniz. Hadi başlayalım!

EN İYİ BEBEK MAMASI HANGİSİ?

10 markadan oluşan en iyi bebek maması markaları listem şöyle:

1- Aptamil

2020/12/post-1608125317-2496-aptamil-bebek-mamasi.webp

Aptamil bebek maması içerisinde yer alan omega-3, omega-6, balık yağı, vitaminler ve mineraller sayesinde bebek sahibi aileler tarafından en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Genellikle anne sütünün verilememesi durumunda bebeğe verilmektedir. Bunun bir diğer nedeni ise anne sütü ile beslenemeyen bebeğin mama içerisinde yer alan prebiyotikten faydalanabilmesidir. Aptamil’in içerisinde yer alan prebiyotik lifler de bebek sahibi anne ve babaların bu ürünü tercih etmesini sağlamaktadır. Bu ürün aynı zamanda Avrupa Birliği Regülasyonu tarafından onaylanan bir prebiyotik karışımı mamadır. Bu marka aynı zamanda bünyesinde kendi araştırmacılarını barındırmaktadır.

Meraklı annelere hazırladığımız en iyi bebek oto koltuğu yazımıza da mutlaka bakınız :)

2- Bebelac

2020/12/post-1608125315-1456-bebelac-bebek-mamasi.webp

Bebelac bebek maması mama tüketecek olan bebeğin doğduğu ilk andan itibaren kullanabileceği bir markadır. Ancak doğum anından itibaren kullanılacak olan Bebelac ürünü Bebelac Gold olandır. Bebelac Gold içerisinde bulunan doğal besin maddelerinden dolayı da anne sütüne en yakın olan mama markalarından biri olarak kabul edilmektedir. İçerisinde aynı zamanda demir, omega-3, omega,6, prebiyotik, mineral, vitamin, folik asit, kalsiyum ve protein bulunmaktadır. İçeriğindeki maddelerden biri olan demir sayesinde bebek gelişimini çok iyi yönde etkiler. Bebeğin aynı zamanda sindirim konusunda problem yaşamaması için sindirime yardımcı olan içeriklere sahiptir. İçerisinde şeker bulunmamaktadır. Laktoz bulunur. Bebelac Nutrikonfor ise gaz sorunu yaşayan bebekler için tercih edilmelidir.

3- Similac

2020/12/post-1608125320-619-similac-bebek-mamasi.webp

Similac bebek mamaları içerisinde adından en çok söz ettiren markalardan biri olarak bilinmektedir. Bu mama markası yeni doğan bebekler için uygun olarak üretilmiştir. İçerisindeki maddeler ve vitaminler gereği yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarının karşılandığı firma tarafından belirtilmiştir. Bu ürün iki boyuta ayrılmaktadır. Biri 360 gram diğeri ise 850 gram olmak üzere toplam iki boydan oluşur. Mamanın içerisinde prebiyotik, B12, C, D, E, K vitaminleri, nükleoit bulunmaktadır. İçerisinde yer alan karışımın özel olduğu söylenmektedir.

Bebeğinizin pişik problemi mi var? Bebek pişiğine doğal çözümler yazımızı da okuyunuz.

4- Humana

2020/12/post-1608125320-0088-humana-bebek-mamasi.webp

Humana isimli bebek maması hem bir mama olarak hem de bir süt olarak ifade edilmiştir. İçerisinde bulunan Omega-3 vitaminleri, nükleotit ilaveler, Omega-6 vitamini ve ek takviyeler sayesinde bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde etkili olduğu belirtilmektedir. Bu mama ağırlıklı olarak anne sütü problemi yaşayan ebeveynlerde, anne sütü yetersiz olan kadınlarda ve çalışan ebeveynlerin bebeklerine yapmaları gereken beslenme düzeninde yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. İçerisinde şeker yoktur. İçerisinde laktoz bulundurur. 350 gramlık bir ağırlığa sahip olan bu mama yaklaşık olarak 24 ile 25 biberon arasında mama çıkaracak kadardır.

5- Hipp

2020/12/post-1608125319-5852-hipp-bebek-mamasi.webp

Hipp adlı mama markası dünyada adından en çok söz ettiren mama markalarından biri olarak bilinir. Hem içerdiği besinler bakımından, hem bebek mamaları arasında adından söz ettiren firmalardan biri olduğundan hem de kullanıcıların memnuniyeti bakımından günden güne adından daha çok söz ettirmeye başlamıştır. Bu firma mamanın içerdiği maddelerin ve sütün tamamen organik süt kullanılarak üretildiğini belirtmiştir. İçerisinde herhangi bir glüten maddesi veya şeker yer almamaktadır. İçerdiği besinler bakımından anne sütü ile eş olduğu belirtilmiştir. Omega-3 ve Omega-6 maddeleri de barındırdığı için tercih edilmektedir.

Emzik seçimi de oldukça önemli bir husus! Bebeklerimize nasıl emzikler seçmeliyiz? Konu hakkında hazırladığımız en iyi emzik çeşidi yazımıza da bakabilirsiniz.

6- SMA 1

2020/12/post-1608125321-7025-sma-1-bebek-mamasi.webp

SMA 1 adıyla bebek mamaları sektöründe adından söz ettiren bu marka İrlanda’da üretilmeye başlamıştır. Üretildiği dönemden itibaren kalite bakımından adından söz ettirmeye başlamış ve tüm dünyaya yayılan bir marka haline gelmiştir. Kullanıcılar tarafından kabızlık, ishal, gaz ve gaz ağrılarına neden olmadığı belirtilmektedir. Çoğu ebeveyn tarafından tercih edilen markalardan biri olduğu için bebeklere anne ve babalar tarafından tavsiye edilmektedir. Tercih edilmesinin bir diğer nedeni bu markanın köklü bir geçmişinin olmasıdır. İçeriğinde A, B, C, D, B6 ve B12 gibi önemli vitaminler bulunmaktadır. Bu mamanın içeriklerinin aynı zamanda zihin ve göz gelişimini önemli ölçüde etkilediği söylenmektedir. İçeriğinde bulunan bir diğer madde ise balık yağıdır. İçeriğinde bulunmayan maddelerden biri prebiyotiktir. Çok sık olmasa da bazı bebeklerde kabızlık yapmaktadır.

7- Evolvia

2020/12/post-1608125316-7687-evolvia-bebek-mamasi.webp

Ünlü bebek maması markalarından biri olan Evolvia kaliteli bebek mamalarından biri olarak kabul edilmektedir. Evolvia yeni doğan bebekler için en çok tavsiye edilen ve anne babalar tarafından en çok tercih edilen mamalardan biridir. Bu kadar tercih edilmesinin nedenlerinden biri de adını dünyaya duyurmuş olmasıdır. Evolvia’nın içerisinde prebiyotik lifler, çeşitli vitaminler, demir, Omega-3 ve ek gıda ilaveler bulunmaktadır. İçerisinde bulunan prebiyotik bebeğin boşaltım sisteminin rahat olmasını sağlamaktadır. Prebiyotik aynı zamanda bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlamaktadır.

Bebek kangurularının hayatımıza kattığı konfor tartışılmaz! En iyi bebek kanguru modelleri yazımıza da bakmanızı tavsiye ediyorum :)

8- Golden Goat

2020/12/post-1608125318-0929-golden-goat-bebek-mamasi.webp

Golden Goat diğer mamalar ile kıyaslandığında diğerlerinden farklı olan ve kendine özgü yapısı olan bir mamadır. Diğer çoğu mama markasından ayrıldığı en büyük nokta keçi sütünden faydalanılarak üretilmesidir. İçerisinde protein, çeşitli vitaminler ve yağ asidi gibi vücut için gerekli olan pek çok besin maddesi vardır. Keçi sütü ile İnek sütü karşılaştırıldığında keçi sütü ile üretilen mamaların daha çok yağ asidi içerdiği ve bundan dolayı da bebeğin sindirimini kolay hale getirdiği bilinmektedir. Keçi sütünün bir diğer farklı yönü de bebeğin ihtiyacı olan protein kaynağını daha yüksek dozda sunmasıdır.

9- Hero Baby

2020/12/post-1608125318-7576-hero-baby-bebek-mamasi.webp

Hero Baby yeni doğan bebeklerin ilk doğduğu andan itibaren beslenmesinde kullanılan bir mamadır. Yeni doğan bebekler için en çok tavsiye edilen bebek mamalarından biri olma özelliğine sahiptir. Hero Baby’nin sinir sistemini, beyini ve göz sağlığını etkilediği belirtilmektedir. Bir diğer özelliği ise bebeklerde bağışıklık sistemine katkıda bulunmasıdır. Omega-3 ve Omega-6 içerikleri de tercih edilmesinin bir başka nedenidir.

Bebeklerimizin güvenliği oldukça önemli, özellikle de geceleri kontrol altında tutmamız gerekebilir. En iyi görüntülü bebek telsizi hangisi merak ediyorsanız yazımıza bakabilirsiniz. 

10- Töpfer

2020/12/post-1608125322-202-topfer-bebek-mamasi.webp

Töpfer bebek maması organik yollarla üretilen ve içeriğinde Keçi sütü bulunan bir bebek mamasıdır. Keçi sütü inek sütü ile mukayese edildiği zaman sindirimi daha kolay bir ürün olduğu için bu mama diğer mamalara göre bazen daha fazla tercih edilebilmektedir. İçeriğindeki doğal yağlar ve B12 bakımından daha yüksek bir orana sahiptir. Keçi sütü normal şartlarda bile daha faydalı olduğundan konu bebekler olduğunda aileler tarafından bu tür bir mama daha sağlıklı görülmektedir.

Tatil programlarımızda park yataklar önemli bir eşlikçimiz oldu. En iyi park yatak modelleri yazımıza da bakabilirsiniz diyerek konuyu kapatıyorum :)

Sıkça Sorulan Sorular

Hiçbir bebek maması gaz problemlerine neden olamaz diyemeyeceğimiz gibi her bebek maması da gaz problemlerine neden olmaz. Sadece bebek mamasının içeriği ve kalitesi değil aynı zamanda bebeğin sağlık durumu ve tüketmiş olduğu mamaya verdiği fizyolojik tepki de önemlidir. Elden geldiğince kaliteli ve sağlıklı mamalar tüketilmelidir ancak bebeğin mamaya vereceği sağlıksal tepkiler bünyeden bünyeye göre değişmektedir.

En iyi bebek maması hangisidir sorusuna direk ve net verebileceğimiz tek bir marka ismi yoktur. Tüm dünyada hem sağlıksal anlamda hem de kalite anlamında en kaliteli belli başlı mama markaları vardır. Ancak bu kaliteli ve sağlıklı mamalar da kendi içerisinde karşılaştırıldığında her birinin diğerinden avantajlı ve dezavantajlı yönleri bulunmaktadır. Kimi B12 açısından daha zengin iken kimisi de protein bakımından daha zengin olabilmektedir. Bunun gibi pek çok mama içeriği de böyledir.

Anne ve babaların bebekleri için tercih edecekleri mama markaları çocuklarının doktor kontrolünde bir muayeneye girmesi sonucu sağlıksal kontrolleri çerçevesinde oluşmaktadır. Kimi mamalar dünyanın en kaliteli mamalarından biri olsa da bazı bebekler bazı maddelere karşı bağışıklık sistemi bakımından ters tepki verebileceği için bebeğe zararlı olmaktadır. O yüzden tek bir nedene bağlanamamaktadır.