En İyi 10 Bebek Oto Koltuğu ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 12 Aralık 2020
  • 1.109 okunma

Doğumdan itibaren ihtiyaç duyulan bir başka eşya da bebekler için oto koltuklarıdır.  Daha önceki yazılarımızda en iyi bebek telsizleri, görüntülü telsiz ve kameraları, en iyi biberonları, en iyi emzikleri, park yatakları, mama sandalyeleri ve bebek arabalarından bahsetmiştik. Bu yazıda da bebeklerin güvenlikleri için oldukça önemli olan oto koltukları ve ebeveynlerin tercih edip en çok memnun kaldıkları oto koltuklarını listeleyeceğiz.

İlk olarak ebeveynlerin en iyi oto koltuk hangisidir sorusunu sorması gerekir. Buna verilecek en basit cevap, isofix özelliği olan koltuklar bebekler için en güvenli oto koltuklarıdır. Bu yüzden oto koltuğu alırken ilk olarak bakmanız gereken kriter isofix özelliği var mı yoksa yok mu olmalıdır.

Isofix, bebek oto koltuklarının arabaya güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayan ve uluslararası çevrelerce de kabul edilen bir montaj sistemidir.

Aşağıda yaptığımız listede isofix özelliği olup, ebeveynlerin tercih ederek en çok memnun kaldıkları bebekler için oto koltuklarını özellikleriyle açıkladık.

1- Joie Every Stage Fx Oto Koltuğu

Joie Every Stage Fx Oto Koltuğu

Doğumdan 18 kg’a kadar arkası dönük şekilde, 9 kg’dan 36 kg’a kadar da ön yüzü dönük şekilde kullanma imkanı sunar. 0 – 18 arasında 2, 9 – 36 kg arasında 4 yatış pozisyonu vardır. ECE R 44/04 standardına uygun üretilmiştir. 9 – 18 kg kategorisinde ve seyahat yönünde iken otomobile emniyet kemeri, Isofix ve Top Tether ile bağlanırken, 15-36 kg kategorisinde ise hem Isosafe bağlantısının yanında Top Tether ile de otomobile bağlanabiilr. 5 noktalı emniyet kemeri kolaylık sağlar ve yan darbe koruma sistemi bulunur. 10 farklı yükseklik ayarı bulunur. Yanlarında iki küçük cebi vardır. Buralara bebeğinizin suluğu, biberonu gibi eşyalarını koyabilirsiniz. Kafalığındaki AutoAdjust yan kanatları açılabilir. Bu sayede büyüyen bebeğinizin kafasına göre ayarlama yapabilirsiniz.

2- Chicco Unico Oto Koltuğu

Chicco Unico Oto Koltuğu

Chicco’nun birçok bebek ürünleri tercih edildiği gibi bebekler için oto koltuğu da oldukça beğenilenler arasındadır. Bebeğinizin doğumundan itibaren 0 ile 12 yaş (0 – 36 kg) arası için kullanıma uygundur. Bebeğiniz 9 kg olana kadar arkaya bakacak şekilde, 9 kg olduktan sonra seyahat yönüne bakacak şekilde kurulur. Koltuğun başlığını bebeğinizin kafasına göre ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin maksimum güvenliği ve sabitleme için hem Isofix hem de 3 noktalı emniyet kemeriyle kurulumu bulunur. ECE R44/04 standardına uygun üretilmiştir.

3- Kraft Duo Fix Isofixli Oto Koltuğu

Kraft Duo Fix Isofixli Oto Koltuğu

0 – 18 kg aralığında olan bebekler için yani yaklaşık 0-4 yaş arası kullanım için uygundur. 0-13 kg arası seyahat yönünün tersine doğru, 13-18 kg arası ise seyahat yönünde kullanır. ECE R44/04 belgelidir. Üzerinde 5 noktalı emniyet kemeri bulunur. Kraft oto koltuğu isofixli olmasının yanı sıra araca emniyet kemeri ve Top Tether sistemi ile de bağlanabilir. Bebekleriniz için tüm güvenlik sistemlerine sahiptir. Yeni doğan bebeğiniz için destek pedi ve ekstra yatış pozisyonu aparatı bulunur. Baş desteğini bebeğinize göre ayarlayabilirsiniz. Tek elle 4 farklı pozisyona ayarlanabilen sırt dayanağı da mevcuttur.

4- Heyner Kids Infiny Twist 0 – 36 Kg Oto Koltuğu

Heyner Kids Infiny Twist 0 – 36 Kg Oto Koltuğu

Ebeveynlerin memnuniyetle tercih ettikleri bir başka oto koltuğu markası olan Heyner’ın bu koltuğu da oldukça ilgi çeken ürünlerindendir. Bebeğinizin doğumundan itibaren 12 yaşına kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz. 4 yaşa kadar sürüş yönünün tersine, 4 yaşından sonra da seyahat yönüne doğru kullanım sağlar. Isofix bağlantısı ve 7 farklı yükseklik ayarı mevcuttur. Kaymayı engelleyen omuz kemeri ile bebeğiniz için ekstra güvenlik sağlar. ECE R44/04 sertifikası vardır.

5- BeSafe Izi Modular I-size Oto Koltuğu

BeSafe Izi Modular I-size Oto Koltuğu

AB yeni güvenlik yasası i-Size’a uygun olarak tasarlanmıştır. Bebeğinizin boy uzunluğuna göre tasarlanan bu oto koltuğu altıncı aydan itibaren 105 cm boya gelene kadar (yaklaşık 4 yaş) kullanıma uygundur. Hem seyahat yönünde hem de seyahat yönünün tersine de kullanılabiliyor. Seyahat yönünün tersine kullanım için bebeğiniz 61 cm-105 cm arasında, seyahat yönü kullanım için de 88-105 cm arasında olmalıdır. Beş noktalı emniyet kemeri ve yan darbe koruma sistemi vardır. 2 yaş öncesi kullanım için ekstra pedi mevcuttur. Kafa yüksekliği 10 farklı konuma göre ayarlanabiliyor.

6- Yoyko Bear 0 – 36 Kg Oto Koltuğu

Yoyko Bear 0 – 36 Kg Oto Koltuğu

Yoyko Bear oto koltuğu bebeğinizin doğumundan 10 yaşına gelene kadar kullanım imkanı sunuyor. Isofix ile kolayca arabaya monte edilebiliyorken, isofix sistemi olmayan araçlara emniyet kemeri ile bağlanabiliyor. SIP teknolojisi sayesinde, çarpma esnasında bebeğinizin kafa ve boyun bölgesini çok etkili bir şekilde korur. Baş dayanağı sayesinde bebeğinize ekstra konfor ve destek sağlar. ECE R 44/04 sertifikasına sahiptir. Merkezi ayarlı 5 nokta emniyet kemer sistemi ile bebekleriniz güvendedir. Koltuk kemeri üzerinde bulunan kaymaz darbe emici özel göğüs pedleri de mevcuttur. LATCH sistemi ile arkadan çelik çengel ile ekstra güvenlik sağlanır. Bebeğiniz uyurken koltuğu yatırabilirsiniz.

7- Sunny Baby Trendfix Oto Koltuğu

Sunny Baby Trendfix Oto Koltuğu

0 ile 36 kg arasındaki bebekleriniz için uygundur. Yeni nesil alt tabla ile 360 derece çevrilebiliyor. Isofix ile aracınıza kolayca bağlanabiliyor.  Ayrıca üst bağlantı kanca sistemi de mevcuttur. Yumuşak omuz pedleri bebeğinize maksimum konfor ve güvenlik sağlar. 10 farklı pozisyona ayarlanabilen baş destek bölümü, 5 farklı açıya ayarlanabilen sırt bölümü ve 5 farklı açıya ayarlanabilen oturma ünitesi ile bebeğiniz için en rahat pozisyonları ayarlayabilirsiniz. Özel iç koruma süngeri darbe emici özelliktedir.

8- Cybex Pallas 2 Fix Oto Koltuğu

Cybex Pallas 2 Fix Oto Koltuğu

6 aydan itibaren 9 kg ile 36 kg arasındaki çocuklarınızın kullanımı için uygundur. Yaklaşık üst sınır 10 – 11 yaş diyebiliriz. Çocuğuz büyüdükçe bu oto koltuğu da büyüyebilmektedir. Patentli ayarlanabilir güvenlik yastığı ve geliştirilmiş yan darbe koruma sistemiyle çocuklarınız güvendedir. 5 noktalı emniyet kemer sistemi de vardır. Isofix ile arabanıza bağlayabilirsiniz. Yandan gelebilecek darbeleri çok erken safhada bloke eder. Yatış pozisyonu da vardır. 9 ile 15 kg arasında güvenlik yastığı ve alt bazası, 15 ile 36 kg arasında ise otomobil emniyet kemeri ile kullanılır. 11 farklı yükseklik ayarıyla bebeğinize en uygun yüksekliği ayarlayabilirsiniz.

9- Britax Römer Kidfix 2 XP

Britax Römer Kidfix 2 XP

15 – 36 kg arasındaki çocuklar için uygundur. Ortalama 4 ile 11 yaş arasını kapsar. Isofix sistemiyle koltuk doğrudan aracın Isofix bağlantı noktalarına bağlanıyorken, araç içerisinde Isofix sistemi yoksa emniyet kemeri ile monte edilebiliyor. Ayrıca isofix bağlantısının doğru yapıldığını gösteren Isofix kurulum göstergeleri mevcuttur. Sict teknolojisi sayesinde yandan gelebilecek darbelere karşı maksimum koruma sağlıyor. Ayrıca XP – PAD teknolojisi sayesinde de çocuğunuzun boyun bölgesine alınabileceği darbe kuvvetini %30 oranında azaltıyor. V şeklindeki arkalık ile çocuğunuzun tüm gelişimi boyunca mükemmel uyum sağlar. Başlık ayarını çocuğunuzun kafasına göre yapabilirsiniz.

10- Koala SECURA PLUS II

Koala SECURA PLUS II

9 aydan 6 yaşa (9-25 kg) kadarki çocuklar için uygun olan bu koltuk yan kanatları sayesinde çocuğunuzun başını tam olarak çevreler ve en iyi şekilde vücut koruması sağlar. 4 kademeli kemer yükseklik ayarı ve merkezi ayarlı 5 nokta emniyet kemer sistemi vardır. Ayarlanabilir 5 farklı oturma, dinlenme ve uyku pozisyonunu tek elle kolayca ayarlayabilirsiniz. SPS ile yandan gelebilecek darbelere karşı yüksek koruma sağlar. Yan kanatlar yumuşak minderlidir ve oturma kısmında bulunan poliüretan köpük konforu arttırır.

Sıkça Sorulan Sorular

Isofix bebek oto koltukları için oldukça önemlidir. Bebeklerinizin güvenle arabaya bağlanmasını sağlar.

Bebek oto koltukları 4’e ayrılır. Grup 0, 0 yaş grubunu temsil eder. Grup 1, 9-18 kg arasını temsil eder. Grup 2-3, 15-36 kg arasını temsil eder. Grup 1-2-3 ise 9-36 kg arasını temsil eder. Ancak biz yazımızda grup olarak değil kg olarak belirttik.

İlgili Yazılar