Özellikleriyle Birlikte En İyi 10 Bebek Kanguru Modeli

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 13 Aralık 2020
  • 1.900 okunma

Bebeğinizi kucağınızda taşımayı pratik ve daha kolay bir şekilde yapmanız için bebek kanguru kullanmanız gerekir. Adını çocuğunu kesesinde taşıyan kangurudan almıştır. Kanguru kullanımı bebeğin anne ile yakınlık hissini kuvvetlendirir, bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. Bu kanguruları sadece anne değil babalar da kullanabilir. Aynı şekilde baba ve bebek arasındaki bağ gelişir.

Bebek kangurularının pek çok kişi tarafından zararlı olduğu savunulsa da oldukça fazla faydası vardır. Bebeklerin askıyla taşınması, onların iç kulaktaki vestibüler sistemi (bu sistem dengeyi sağlar) açısından faydalıdır. Bebeğinizi taşırken hareket ettiği için bu denge sistemi uyarır. Bazı uzmanlara göre bu uyarılma sayesinde bebekler rahat nefes alırlarken aynı zamanda motor gelişimlerine katkı sağladığını savunurlar. Huzursuzluk yapan bebeklerin bu kangurularda daha az huysuzlandığı görülmüştür.

Diğer yazılarımızda da bebeğiniz için en kullanışlı bebek arabaları, en ergonomik mama sandalyeleri, en sağlıklı biberonlar, en doğal emzikler, en rahat park yataklar, en güvenli oto koltukları, en özellikli sesli bebek telsizleri, en başarılı görüntülü bebek kameralarını derledik. İncelemek için yazı üstündeki linklere tıklamanız yeterli!

Kanguru Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanguru alırken ilk olarak bakmanız gereken kriter kangurunun ergonomik yapıda olmasıdır. Bu sayede bebeklerinizin kemik, eklem ve vücut yapısına zarar verilmez.

Kesinlikle baş desteği olmalıdır. Bebekleriniz uyurken başlarını kontrol edemezler ayrıca daha başını kontrol edemeyen dönemlerde de bu baş desteği çok önemlidir.

Ebeveyn için omuz, bel, sırt ağrısı yapmayan bel destekli, sırt sabitleme kemerli, kalın ve dolgulu kol sapları olan kanguru çeşitlerini tercih etmelisiniz.

Doğumdan itibaren kullanabileceğiniz yani büyüyebilen kanguruları tercih ederseniz bütçenize katkı sağlamış olursunuz.

Kumaşı bebeğinizi rahatsız etmeyen, yumuşak ve terletmeyen yapıda olmalıdır.

Takıp çıkarması kolay olmalı ve istediğiniz şekilde önde, arkada, yanda taşıyabilmelisiniz.

Erkek bebekler için kanguru alırken testise baskı yapmayan kanguru almalısınız.

En İyi Bebek Kanguruları

Kanguru alırken yukarıdaki kriterleri göz önüne bulundurarak ve ebeveynlerin tercih edip en çok memnun kaldığı ürünleri de inceleyerek, en iyi tercih edilebilir kanguru modellerini yapıları ve özellikleriyle açıkladık.

1- Ergobaby Kanguru

Ergobaby Kanguru

Listede yer alan bebek kanguruları arasında en pahalı ürün olsa da ebeveynlerin en çok tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. Ergobaby kanguru modelleri sağlık profesyonellerinin danışmanlığında tasarlanmış ve geliştirilmiştir. 5,5 kilodan 15 kiloya kadar taşıma kapasitesi vardır. Bebeğiniz ve sizin için rahat ve konforludur. Ergonomik olduğu için ağırlığı omuz, sırt ve kalça arasında dengeli bir şekilde dağıtır. Ön tarafta içe dönük, sırt ve yanda kalça üzerinde olmak üzere 4 farklı taşıma pozisyonu vardır. Kullanım şekline göre, alt kısmındaki düğmelerden genişlik ayarı yapılabilirsiniz. Ön kısımdaki ekstra kafa, boyun ve sırt desteği, içe dönük kullanımda, bebeğinizin kafasını arkadan destekler. Anneler bebeklerini taşırken emzirebilir. UPF 50+ güneş korumalı entegre başlık, bebeği güneş ve rüzgardan korur, uyurken bebeğinizin başını destekler ve ayrıca bebeğinizi emzirirken gizlilik sağlar.

2- Stokke MyCarrier Front and Back Kanguru

Stokke MyCarrier Front and Back Kanguru

Bu bebek kangurusu Uluslararası Kalça Displazi Kurumu ve tıbbi uzmanlar tarafından kalça için sağlıklı bir bebek taşıyıcı olarak kabul edilmiştir. Yumuşak pamukla doldurulmuş kumaşıyla birlikte doğru ağırlık dağılımı için tamamen ayarlanabilir olması, ebeveyn ve bebeği eşit şekilde rahat taşımayı sağlar. Kullanımına kilo için 3,5 kg ve boy için 53 cm ölçüsünden başlayarak onay verilmiştir. Bebeğinize iyi bir görüş açısı sağlayan yumuşak, sabit kafa desteği bulunur. Kullanımı 1 ve 9 ay arası için uygundur.

3- Boba 4G Bebek Taşıyıcı

Boba 4G Bebek Taşıyıcı

Önde (doğumdan itibaren) ve sırtta (6.aydan itibaren) taşımaya olanak sağlayan tasarımıyla bebeğiniz ve sizin için oldukça rahat ve konforlu bir üründür. Boyunu bebeğinize göre ayarlayabilir, uyku destek başlığınızı istediğinizde çıkarabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizi bu bebek taşıyıcısından çıkarmadan kolaylıkla emzirebilirsiniz. Ayakları yorulan bebeğiniz için ayak koyma desteği vardır ve bunu istediğiniz zaman takıp çıkarabilirsiniz.

4- Nuna Cudl Bebek Kanguru

Nuna Cudl Bebek Kanguru

4 manyetik kilitleme tokası ve ayarlanabilir omuz askıları ve bel kemeri ile bebekleriniz için çok güvenlidir. Ayarlanabilir omuz askıları ve bel kemeriyle bebeğinizin ağırlığını eşit olarak dağıtılır. Bu onlar için oldukça konforlu bir durumdur. Üzerinde geniş fermuarlı bel cebi bulunur. Bebeğinizi güneşten korumak için başlığını ona uygun bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca 4 aydan küçük bebeklerle kullanım için entegre bebek güçlendirici bulunur.

5- Kraft Domino Kanguru

Kraft Domino Kanguru

EN13209-2 Avrupa Standartlarına uygun olarak üretilen Kraft kangurunun maksimum taşıyabildiği kapasite 12 kg’dır. Bebeğinizin sağlığı açısından zararlı Bizfenol A, Ftalat ve kurşun gibi kimyasal maddeler bulunmaz. Bebek ve ebeveyn arasında yakınlık hissi sağlarken emniyet sistemiyle güvenlikleri üst seviyededir. Özel kumaşı sayesinde bebeğiniz terlemez, sağlığı korunur. Yan ayarlarla kanguruyu, bebeğiniz büyüdükçe ona göre kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

6- Chicco EasyFit Ergonomik Kanguru

Chicco EasyFit Ergonomik Kanguru

EasyFit kanguru, Uluslararası Kalça Sağlığı Örgütü tarafından, önerildiği gibi kullanıldığında 'kalça-sağlık' ürünü olarak kabul edilmiştir. Ergonomik yapısıyla oturma düzeneğini bebeğinize göre ayarlayabilirsiniz. Doğumdan itibaren kullanabileceğiniz bu ürün kolay giyilerek ebeveynlere pratiklik sağlar. Doğumdan itibaren başlamak üzere bebeğiniz 9. Aya gelene kadar kullanıma uygundur. Hava akışı ile bebeğiniz kolaylıkla nefes alır. Ekstra baş ve boyun desteği de mevcuttur.

7- Boroosh Girift Ergonomik Kanguru-Stars

Boroosh Girift Ergonomik Kanguru-Stars

Bebeğinizin anatomik yapısına bir başka uygun ürün olan Boroosh Baby Kanguru, bebek büyüdükçe kolaylıkla büyütülebilir. 3,5 kg’dan itibaren bebek 20 kg oluncaya kadar rahatlıkla kullanılabilir. Girift ergonomik kanguruda bebeğinizin ayına göre hem bacak arası genişliğini hem de yüksekliğini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Ürün üzerinde bulunan başlığı takıp çıkartılabilir aynı zamanda kanguruda emzirirken gizli bir alan yaratabilirsiniz. Boyun kontrolünü henüz sağlayamayan bebekler için boyun destek ipi vardır ve bu destek ipiyle kafasını sağlam tutması sağlanır. Bu üründe kullanılan kumaşlar organik pamuklu jakarlı dokuma kumaşlardır. Kuşaklarında cepler vardır. Bu ceplere para, cüzdan, anahtar gibi özel ve önemli eşyalarınızı koyabilirsiniz.

8- Mamadus Baby Kanguru

Mamadus Baby Kanguru

Oldukça ekonomik ve ergonomik yapısıyla ebeveynlerin bir başka tercihi de Mamadus Baby Kanguru, bebeğin üçüncü ayından 4 yaşına kadar kullanabilir ve maksimum taşıma kapasitesi 20 kg’dır. Bebeğin kalça, pelvis ve omurgasının sağlıklı gelişimi için en doğru pozisyon olan (M) oturuşu destekler. Önde, yanda ve sırtta taşıma imkanı sağlar. İç astarı %100 hava geçiren pamuk kumaştan üretilmiş olup asla terleme yapmaz. Azo boyar madde içermez, bebekler için sağlıklıdır. Omuz askılarındaki destek sünger dolgular tüm gün konfor sağlarken, bebeğin ağırlığını omuz sırt ve bel arasında dengeli bir şekilde dağıtır. Bu sayede ağrı oluşmaz. Ayrıca bu kanguruyu makinede yıkayabilirsiniz.

9- Momfortbaby Taşıyıcı Kanguru

Momfortbaby Taşıyıcı Kanguru

Ebeveynlerin bir başka tercihi olan Momfortbaby markasının bebek kangurusu 3 aydan başlayıp 4 yaşa kadar bebekler için kullanılabilir. Tek başınıza pratik bir şekilde takip çıkarabilirsiniz. Hareket özgürlüğü sağlayan çanta sistemi ile bebeğinizle, elleriniz boşta kalarak özgürce gezebilirsiniz.  Omuz askıları için yüksek yoğunluklu sünger kullanılmıştır ve bu, bebeği taşırken omuz ve boyun ağrısı problemi yaşamanızı önler. Bel kemerinde Evo sünger kullanılmıştır. Bu sayede bebeklerinizi hem güvenle taşıyabilirsiniz hem de bebeğinizi taşırken sırt ve bel ağrısını önlemiş olursunuz. İç kumaşı %100 pamuktur. Elastik başlığını bebeğinizin büyüklüğüne göre ayarlanabilirsiniz ve ayrıca bu başlık bebeğiniz uyuduğunda onu güneşten, ışıktan korur ve başını destekler.

10- Babybjörn Kanguru Move 3D Mesh

Babybjörn Kanguru Move 3D Mesh

Babybjörn move 3D mesh, hem iç hem de dış mekanda, bebeğiniz 3,2 kg ağırlığından maksimum 12 kg ağırlığa ulaşıncaya kadar kullanılabilir. Bebeğinizin büyümesinden itibaren 5. aydan başlayarak, başını bağımsız olarak tutabildiğinde baş desteği katlanabilir ve bebek yüzü ön tarafa dönük olarak taşınabilir. Bebeği yüzüstü pozisyonda tutarken, yardım almadan başlarını yukarı kaldırabilmeleri gerekir. Bebeğin büyüklüğüne göre boyu ayarlanabilir. Üç katmandan oluşan, nefes alabilen, yumuşak 3D örgü kumaştan üretilmiştir. Sabit sırt desteği, geniş bel kemeri ve dolgun omuz askıları bebeğinizin ağırlığını eşit olarak dağıtarak omuz ve sırt açısından taşımayı kolaylaştırır. Uluslararası Kalça Çıkığı Enstitüsü (IHDI) tarafından onaylıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek kanguru kullanımı belirtilen kriterleri taşıdığı sürece sağlıklıdır. Kriterleri taşıyan kangurularla bebeğinizle sizin aranızdaki bağ kuvvetlenirken, onların motor gelişimleri desteklenir ve rahat nefes alış ve verişi yapmasına destek olunur.

Kanguru alırken ergonomik yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında erkek bebekler için testise baskı yapmayan kanguru modellerine bakılmalıdır. Ve ebeveynin sağlığı için bel destekli, sırt sabitleme kemerli, kalın ve dolgulu kol sapları olan kanguru çeşitleri tercih edilmelidir.

İlgili Yazılar