Mutlu Hissettirecek 29 Film Önerisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 14 Haziran 2022
  • 572 okunma

Eşsiz sahneleri, etkileyici diyalogları, bazen monologları ve içten öyküleriyle bizleri yepyeni dünyalara götürür. Esasında sinema için duyguları ifade etmenin çok güzel yollarından biri diyebiliriz. Film izlerken korkabilir, ağlayabilir veya çok mutlu hissedebiliriz. Tam da bu yüzden kendimizi kötü hissettiğimizde ya da sıkıldığımızda ruh halimizi tazeleyerek bizleri mutlu edecek birbirinden farklı filmler izleyebiliriz. İşte kötü günlerin ardından izleyebileceğiniz mutlu hissettirecek filmler arasından seçtiğimiz tam 29 öneri

29. Aloha

Aloha

IMDb: 5,4

Emma Stone'un başrol olarak karşımıza çıktığıAloha'da, silah danışmanı Brian Gilcrest görev için Hawaii'ye gönderilir. Brian'ın burada Tracy ile tanışmasını konu alan film, çok klişe unsurlar içerse de başrollerin uyumundan etkileneceğinize eminiz.

28. Polly Gelince (Along Came Polly)

Polly Gelince (Along Came Polly)

IMDb: 6,0

Başrollerini Jennifer Anniston ve Ben Stiller'ın paylaştığı romantik komedi filminin sizi hem güldürecek hem de içinizi umutla dolduracak pozitif filmlerden biri olduğu aşikar! Polly Gelince, travmatik ayrılığın sonrasında yeni biriyle ve daha önce hiç görmediği yeni benliğiyle tanışan adamın hikayesini anlatır.

27. Karateci Çocuk (Karate Kid)

Karateci Çocuk (Karate Kid)

IMDb: 6,2

Efsane seri 2010’da yeniden çekilince Jaden Smith ve Jackie Chan biz de varız dediler. Günümüz uyarlaması Karateci Çocuk’ta 12 yaşındaki Dre Parker'ın Çin'e yerleştiğinde yeni arkadaşlarıyla sorun yaşaması ve karate turnuvasına hazırlanması anlatılır. Azim ve umudu öğreten mutlu hissettirecek film sizi etkileyecek!

26. Çılgın Bir An (One Wild Moment)

Çılgın Bir An (One Wild Moment)

IMDb: 6,2

2015 yapımı Fransız filmiÇılgın Bir An, iki eski arkadaşın kumlu plajlarda olmanın ve yeni insanlarla tanışmanın hayalini kurarak kızlarıyla beraber çıktıkları yolculuğa odaklanır. Fakat kızlardan biri aşık olduğunda arkadaşlıklarının tehlikeye gireceğinden haberleri yoktur.

25. Aşkın Büyüsü (Practical Magic)

Aşkın Büyüsü (Practical Magic)

IMDb: 6,2

İyi hissettiren filmler arasında listelediğimiz Practical Magic, Alice Hoffman'ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Başrollerini Sandra Bullock, Nicole Kidman ve Stockard Channing'in paylaştığı film büyücülük yetilerine sahip iki kız kardeşin eğlenceli ama aynı derecede romantik öyküsünü anlatır.

24. Hayatımın Tatili (Last Holiday)

Hayatımın Tatili (Last Holiday)

IMDb: 6,5

Queen Latifah'ı başrolde izlediğimiz Last Holiday, ölümüne çok az kalan Georgia Byrd'in hikayesini anlatır. Ömrünün son günlerinde olduğunu öğrenen Georgia son zamanlarında eğlenceli tatile çıkmak ister. İzlerken sizi duygudan duyguya sürükleyecek filme kesinlikle şans vermelisiniz.

23. Aslında Sen De Benim Gibisin (Same Kind of Different As Me)

Aslında Sen De Benim Gibisin (Same Kind of Different As Me)

IMDb: 6,6

Renee Zellweger ve Greg Kinnear'ı izlediğimiz Aslında Sen De Benim Gibisin'de, eşiyle arasını düzeltmek için evsiz adamla dost olan Ron'un hikayesine şahit oluruz. Mutlu eden filmde, Ron'un eşi Deborah'ın rüyaları ise bu iletişimi çok farklı boyutlara taşıyacaktır.

22. Rent

Rent

IMDb: 6,8

Müzikal filmleri seviyorsanız 2005'te aynı adlı müzikalden uyarlanan Rent tam size göre! Film, 80'lerin sonunda ayrımcılığın üst düzeye çıktığı New York'un doğu yakasında yaşamaya ve kiralarını ödemeye çabalayan 8 arkadaşın hikayesine odaklanır. Filmin müzikali Tony ve Pulitzer ödüllerine layık görüldü.

21. Düğünümüz Var (C'est la vie)

Düğünümüz Var (C’est la vie)

IMDb: 6,8

2017 yapımı Fransız filmi Düğünümüz Var'da Max, profesyonel etkinlik planlayıcısıdır. Düğününü eski kalede yapmak isteyen müşterisinin kutlamasını unutulmaz kılmak için her ayrıntıyı düşünmesi gerekmektedir. Ne yazık ki bu umduğu kadar kolay olmayacaktır. Ama sizi mutlu hissettirecek filmler arasında olacağına eminiz!

20. Uzaklara Gidelim (Away We Go)

Uzaklara Gidelim (Away We Go)

IMDb: 7,0

Sam Mendes tarafından yönetilen 2009 yapımı Uzaklara Gidelim, ilk çocuklarını bekleyen ve onu büyütmek için en ideal yeri arayan çiftin Amerika'yı karış karış gezmesini konu alır. Çift çıktıkları bu yolculukta hem kendilerine hem de yaşama dair pek çok şey öğreneceklerdir.

19. X+Y (A Brilliant Young Mind)

X+Y (A Brilliant Young Mind)

IMDb: 7,1

X+Y'de, matematikte çok yetenekli olan Nathan için annesi tarafından öğretmen tutulur. MS hastası olan öğretmen ise kendi döneminde Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda yarışan Humphreys'dir. Ancak bu pozitif filmde Nathan'ın olimpiyatlara hazırlanmadan önce öğrenmesi gereken şeyler vardır.

18. Tayinim Çıktı (Welcome to the Sticks)

Tayinim Çıktı (Welcome to the Sticks)

IMDb: 7,1

Tayinim Çıktı'da ana karakter Philippe Abrams, Fransa'nın güneyine taşınmayı hayal etmesine rağmen ülkenin kuzeyine taşınır. Tabii buranın asla hayal ettiğiyle uyuşmadığını anlaması biraz zaman alacaktır.

17. Stajyer (The Intern)

Stajyer (The Intern)

IMDb: 7,1

Robert De Niro ve Anna Hathaway'in başrolleri paylaştığıStajyer'de, şirketin genç ve başarılı sahibiyle onun 70 yaşlarındaki stajyeri arasında oluşan iletişim anlatılır. Diğer eğlenceli filmlerden tahmin edeceğiniz üzere ikili zamanla iki yakın dosta dönüşecektir.

16. Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

IMDb: 7,3

Ben Stiller'ın hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı'nda, Mitty aşırı korumacı annesi ve kibirli patronunun baskıcılığının ardında esasında kimsenin bilmediği bambaşka dünyada yaşamaktadır.

15. Yaşamaya Değer (Le Herisson)

Yaşamaya Değer (Le Herisson)

IMDb: 7,3

Muriel Barbery'nin Kirpinin Zarafeti adlı romanından uyarlanan Yaşamaya Değer, aynı binada yaşayan üç farklı karakterin hayatını konu alır. İzleyen kişileri mutlu hissettiren filmde, 12. doğum gününde intihar etmeyi planlayan Palome, bugüne kadar geçen günleri kameraya almaya karar verir.

14. Sekizinci Sınıf (Eighth Grade)

Sekizinci Sınıf (Eighth Grade)

IMDb: 7,4

Sekizinci Sınıf, liseye başlamada hemen önce okulun son haftasını bitirmeye çalışan sekizinci sınıf öğrencisinin hikayesini anlatır. Eğer gençlik filmleri sizin için vazgeçilmezse, kesinlikle şans vermelisiniz.

13. Çılgın Aile (City Island)

Çılgın Aile (City Island)

IMDb: 7,4

City Island'da başrolleri Julianna Margulies, Andy Garcia, Alan Arkin, Emily Mortimer ve Ezra Miller paylaşır. Mutlu eden film, birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olan fakat hayatları adeta yalan üstüne kurulmuş ailenin hikayesine odaklanır.

12. Yaşamın Renkleri (Pleasantville)

Yaşamın Renkleri (Pleasantville)

IMDb: 7,5

Siyah-beyaz kasabaPleasantville'in hikayesinin anlatıldığı filmde, aslında bu kasaba televizyon dizisidir. Her şeyin farkında olan dizinin baş karakteri David ise, bir gün dizinin içine girer ve bu kasabada yaşamaya başlar.

11. Yıldız Tozu (Stardust)

Yıldız Tozu (Stardust)

IMDb: 7,6

Mutlu hissettirecek filmlerden olanYıldız Tozu'nda Robert De Niro bu sefer karşımıza acımasız korsan Kaptan Shakespeare olarak çıkar. Ayrıca film, sevdiği kadını kazanmak için bir erkeğin neler yapabileceğini konu alır.

10. Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally)

Harry ile Sally Tanışınca (When Harry Met Sally)

IMDb: 7,6

Başrollerinde Meg Ryan ve Billy Crystal'ı izlediğimiz Harry ile Sally Tanışınca, sinema dünyasının en başarılı romantik-komedi filmlerinden biri olarak kabul edilir. Harry ve Sally ayrı ayrı başladıkları yolculuk sırasında tanıştıklarında sohbet ederken aynı üniversiteden mezun olmalarına rağmen daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler ve hikayeleri başlar.

9. Onur (Pride)

Onur (Pride)

IMDb: 7,8

1984'te Margaret Thatcher'ın yönetimindeki İngiltere, muhafazakar yapıya sahiptir ve eşcinsel bireyler hoş karşılanmaz. Ancak onur yürüyüşü, maden işçilerinin grevine denk gelir. En pozitif filmlerden biri olan Onur, eşcinsel aktivistlerin maden işçileriyle güçlerini birleştirerek önyargıları ve politik engelleri aşmasını konu alır. Üstelik gerçek hikayeye dayanır!

8. Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine)

Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine)

IMDb: 7,8

Amerika yapımı komedi-drama filminde, birbirlerine tamamen zıt kişilerden oluşan Hoover ailesinin macerası anlatılır. Küçük Gün Işığım'da ailenin macerası kızları Olive'in güzellik yarışmasına katılmasıyla başlayacaktır.

7. Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

IMDb: 8,0

Eğlenceli filmde televizyon kanalında hava durumu spikeri olan Phil Connors'ın geleneksel Groundhog Day etkinliklerine gönderilmesi anlatılır. Bugün Aslında Dündü, 2006 senesinde ABD Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli eserler arasında seçilmiştir.

6. Büyük Balık (Big Fish)

Büyük Balık (Big Fish)

IMDb: 8,0

John August tarafından yazılan, Tim Burton tarafından çekilen bu fantastik filmde, William Bloom babası ölmek üzere olduğu için eve döner. Ancak Büyük Balık'ta Bloom, efsanevi kişiliğe sahip olduğunu öğrendiği babasının gençken yaşadıklarıyla ilgili hikayeler bulmaya çalışacak ve film sizi çok şaşırtacak!

5. Ratatouille

Ratatouille

IMDb: 8,0

Animasyon filmi dendiğinde aklınıza hiç şüphesiz ki ilk önce Pixar geliyordur. Yine Pixar stüdyosundan çıkan Ratatuy, Remi isimli farenin yeryüzüne çıktıktan sonra kendini ünlü restoranın önünde bulmasıyla başlar. Ardından restoranda görevli Linguini'nin hatalı çorbasını düzelten bu minik fare ve Linguini birlikte daha çok iş başarırlar.

4. Bir Gecede Oldu (It Happened One Night)

Bir Gecede Oldu (It Happened One Night)

IMDb: 8,1

En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo Oscar ödüllerinin hepsini birden alan ilk film olan Bir Gecede Oldu'da Ellie Andrews playboyla evlenmesini engellemeye çalışan babasından kaçar. Kaçışı sırasında Peter Warne isimli işsiz gazeteciyle tanışır. Bu ikili sürekli didişse ve çeşitli maceralara atılsa da sizi iyi hissettiren filmler arasına gireceğine eminiz!

3. Komşum Tororo (Tonari no Totora)

Komşum Tororo (Tonari no Totora)

IMDb: 8,1

Hayao Miyazaki tarafından yazılan Japon animasyon filminde, iki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişki anlatılır. Komşum Totoro'nun izleyiciden aldığı tepkilerden sonra filmin yapım şirketi Totoro'yu firmanın maskotu haline getirmiştir.

2. 3 Ahmak (3 Idıots)

3 Ahmak (3 Idıots)

IMDb: 8,4

Bollywood'un ve hatta neredeyse tüm dünyanın en sevilen aktörü olan Aamir Khan'ın başrolünde yer aldığı filmde, Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç dostun hikayesi anlatılır. Mutlu hissettirecek filmler arasında 1 numaramıza en yakın olan 3 Ahmak, aynı zamanda Hindistan'daki eğitim sistemine eleştiri niteliği taşır.

1. Can Dostum (Intouchables)

Can Dostum (Intouchables)

IMDb: 8,5

Başrollerinde François Cluzet ve Omar Sy yer alan Can Dostum, geçirdiği yamaç paraşütü kazasının ardından boyundan aşağısı felç olan Philippe ve ona yardımcı olması için işe aldığı Driss'in zamanla gelişen dostluğuna odaklanır.

İlgili Yazılar