Sonbaharda Yapılabilecek Aktiviteler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Ekim 2021
  • 291 okunma

Sonbahar yeni başlangıçların mevsimi olduğu kadar yeni aktivitelerin de mevsimi… Her ne kadar yaz aylarının sıcak ve hareketli temposundan sonra insanların rutin yaşamlarına döndüğü mevsim olsa da yeni alışkanlıklara ve yeni etkinliklere de gebedir. Sonbahar mevsimini olabildiğince keyifli yaşayabilmek ve verimli zamanlar geçirmek bizim elimizde.

Havaların hafiften serinlemeye başlamasıyla doğada yürüyüş yapmak daha keyifli hale gelir. Bisikletle gezmek, doğa fotoğrafları çekmek gibi dış alan aktivitelerinin yanı sıra hobilerimizi geliştirmek, yeni lezzetler keşfetmek, evde sinema keyfi yapmak gibi ev aktiviteleri de sonbaharın keyifli yanlarındandır.

Bu yazımızda sonbahar mevsiminde gerek bireysel gerekse grup aktiviteleri ile yaşamımıza renk ve enerji katabileceğimiz hangi aktiviteleri yapabileceğimizi araştırıp sizlere sunmaya çalıştık ki mevsim sona erdiğinde siz de bu yıl sonbaharın tadını çıkarmış olun…

1. Doğada Yürüyüş Yapın

Doğada Yürüyüş Yapın

Hafif serin ne sıcak ne soğuk havaların mevsimi sonbaharda yapılabilecek en iyi aktivitelerin başında doğa yürüyüşleri gelir. İster profesyonel yürüyüşçü olun ister amatör; sonbahar renkleriyle kaplanmış doğada güneşin keyfine vara vara, doğal D vitaminini vücudunuza kata kata gidebileceğiniz en yakın ormana giderek sonbaharın temiz havasını içinize çekmelisiniz. Belki kuru yaprak koleksiyonu için adım atar, belki mevsim meyvelerinden taze taze yer ya da kozalak toplarsınız… Yakında orman yoksa park vardır illaki; uzun yürüyüşler yapabilmeniz için, siz yeter ki yürümeye gönüllü olun. Enerjinizi doğayla iç içe ve doğru şekilde harcayarak hatta bunu yakınlarınızla, eşinizle, arkadaşınızla varsa çocuğunuzla beraber yaparak alacağınız hazzı da katlayabilirsiniz.

2. Doğada Kamp Yapın

Doğada Kamp Yapın

Olanaklar ölçüsünde yakınlarınızla ya da arkadaşlarınızla kamp tesislerinde çadır kampı yapmak ya da dağ kulübesinde geçireceğiniz birkaç gün, sonbahar için çok iyi alternatif aktivitelerdir. Tesis uymuyorsa ve tecrübeniz de varsa; ormanlık alanlarda, göl kenarlarında, dağ eteklerinde çadırınızı kurabilirsiniz. Şehrin ve genel olarak hayatın stresli koşuşturmacasından uzakta; gündüzleri yürüyüş yapabilir, geceleri kamp ateşi eşliğinde şarap ve müzik keyfi yapabilirsiniz. Hele beraberce çok eğlenebildiğiniz, gülebildiğiniz insanlar varsa yanınızda, paylaşılacak unutulmaz anıları anı defterinize kaydetmeniz garanti!

3. Uçurtma Uçurun

Uçurtma Uçurun

Rüzgârlı ama çok sert ve soğuk olmayan sonbahar aylarında rüzgârlı hava denince ilk akla gelen aktivitelerdin başında şüphesiz uçurtma uçurtmak gelir. Hiç yaptınız mı hayatınızda bu aktiviteyi ya da en son ne zaman uçurdunuz uçurtmayı? Çoluğu çocuğu toplayıp hele kendi yapacağınız uçurtma ile bu keyfi yaşamaya ne dersiniz? Sonbahar için birebir!

4. Bisiklet Turları Yapın

Bisiklet Turları Yapın

Deniz kenarları, sokak araları, parklar veya ormanlar, belki dere boyları… Yaşadığınız bölgede bulacağınız en uygun alanlarda bisiklet sürmek yine sonbaharın açık alanda yapılabilecek en iyi aktivitelerinden biridir. Dilerseniz tek başınıza, olanak varsa ailecek ya da belki bisiklet turlarına dâhil olarak gerçekleştireceğiniz bu aktivite ile sonbaharın tadına varmanız mümkün. Rotanızı belirlemek de size kalmış!

5. Doğa Fotoğrafları Çekin

Doğa Fotoğrafları Çekin

Doğada fotoğraf çekmek için muhteşemdir sonbahar mevsimi… Fotoğraf makineniz olması da şart değil üstelik. Artık hemen hepimizin elinde olan akıllı telefonlarla da pekâlâ amatör ama çok iyi çekimler yapılabilir. Güneş ışıklarının yeryüzüne yansımasının yarattığı etkiyi iyi değerlendirebilirseniz harika fotoğraflar ve dolayısıyla anılar da biriktirmiş olursunuz.

6. Bağbozumuna Katılın

Bağbozumuna Katılın

Bağbozumu festivalleri muhteşemdir. Önceden araştırarak gidebileceğiniz bağbozumu şenliklerine katılarak, hatta belki bağbozumunda gönüllü çalışabileceğiniz ortamları araştırıp başvurarak farklı deneyimler yaşayabilirsiniz. Üzüm tanelerini toplamak yorucu gelebilir ama sonuçta yaşayacağınız keyfi göz ardı etmemelisiniz. Doğadaki mucizelere tanıklık etmek, başka insanlarla tek yürek olup beraberce iş ortaya çıkarmak sizin için unutulmaz anıların kaynağı olabilir.

7. Elma Toplayın

Elma Toplayın

Hayatınızda hiç elma topladınız mı? Ne yapın edin bu deneyimi mutlaka yaşamaya çalışın ve elma bahçesi hasadına katılın. Dalından koparıp yiyeceğiniz tazecik elmalar da ekstra ödülünüz olsun. Hayatınızda gerçekten işe yaradığınızı hissedebileceğiniz kayda değer 1 gün dahi yaşamak istiyorsanız elma hasadına katılmak, bunun en keyifli yöntemlerinden biri olabilir sizin için…

8. Hobilerinizi Geliştirin

Hobilerinizi Geliştirin

Sonbahar aylarını evde geçirenler için de oldukça uygun zamandır sonbahar mevsimi. Nasıl mı? Tabi ki hobilerinizi ön plana çıkararak! Özellikle daha serin ve kapalı havalarda dışarı çıkasınız da pek yoksa ev içi hobilerinize öncelik verebilirsiniz. Elişi-örgü yapma, makromeden duvar süsleri yapma, resim/boyama yapma, taş boyama, mutfakta yeni tatlar keşfetme, turşu kurma, ev sporları, yoga/pilates, bulmaca çözme, origami, puzzle, çiçeklerle uğraşma veya doğadan toplanan materyalleri kullanarak süs eşyaları-çelenkler-tablolar oluşturma vs… Yeteneğiniz ne yöndeyse, hangi uğraşıya yatkınlığınız varsa onunla meşgul olmak hem kaliteli zaman geçirmenizi sağlayıp hem de bu sonbaharda yaratıcılığınızı ortaya koyma fırsatını size sunabilir.

9. Kazaklarınızı Hurçlardan Çıkarın ve Alışveriş Yapın

Kazaklarınızı Hurçlardan Çıkarın ve Alışveriş Yapın

Havalar serinlemeye başladı mı en çok hırkalarımıza, kazaklarımıza ihtiyaç duyarız. Onları meydana çıkarmak, gerekiyorsa yıkamak, tüylenmişlerse tüylerini temizlemek başlı başına iş ister ve size de aktivite olur. Bu esnada artık kullanamadığımız giyim eşyalarımızı elden çıkartmak ve yenilerini temin etmek de kaçınılmaz ihtiyaç haline gelir. O zaman da ver elini alışveriş! Hadi yola koyulun ama çok da abartmayın, bütçenizi sarsmayın! Bizden söylemesi…

10. Tarihi Yerleri ve Müzeleri Gezin

Tarihi Yerleri ve Müzeleri Gezin

Çoktandır gidip görmek istediğiniz ama gidemediğiniz tarihi mekânları ya da müzeleri bu mevsimde rahatlıkla gezip dolaşabilirsiniz. Yaşadığınız kentte veya yakın bölgelerde bulunan bu tür yerleri ne çok sıcak ne çok soğuk olan sonbahar mevsiminde ziyaret etmek yerinde olacaktır. Gününüze katacağı anlam ve değer ise cabası…

11. Hafta Sonu Kaçamakları Yapın

Hafta Sonu Kaçamakları Yapın

Hafta sonları özellikle Pazar günleri; doğal ortamlarda sevdiklerinizle baş başa zaman geçirmek için ideal zamanlardır. Sonbahar mevsiminin olağanüstü renkleri arasında yapacağınız aile piknikleri veya kahvaltılar hem size hem de ailenize huzur verir ve anılarınızı beslemenizi sağlar.

12. Sonbaharda Kitap Fuarlarını Dolaşın

Sonbaharda Kitap Fuarlarını Dolaşın

Kent merkezlerinde, özellikle üniversite öğrenci nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde; çoğunlukla bu mevsimde kitap fuarları düzenlenir. Okulların açıldığı, kitap satışlarının yükseldiği ve genel olarak edebiyat yazarlarının yeni kitaplarının yayınlandığı mevsimdir sonbahar. Fırsatları iyi değerlendirin.

13. Kitap Okuyun

Kitap Okuyun

Sonbaharda kitap okumak sizce de çok ayrı keyifli değil mi? Yağmur yağarken cam kenarında okunan romantik kitaplar ya da şiir kitapları çok cazip gelmiyor mu size de? Hava güneşliyse sessiz sakin parklardan birinde kitabınızı okumak da huzur dolu ve ruhu tazeleyen en keyifli aktivitelerdendir.

14. Müzik Dinleyin

Müzik Dinleyin

Hangi müzik türünü seviyor olursanız olun; ister klasik, ister sanat müziği, isterse pop ya da rock… Dışarıda sonbahar rüzgârı, mevsim yağmurları eşliğinde dinleyeceğiniz müzikler emin olun size çok daha fazla keyif verecek. Yanında ne içeceğinizse tamamen size kalmış ister sıcak sıcak çayınızı yudumlayın ister şarabınızı ;)

15. Sonbahar Temalı Sinema Filmleri İzleyin

Sonbahar Temalı Sinema Filmleri İzleyin

Yağmurlu havalarda evde yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri evde sinema keyfidir. Ayrıca gündüz, gece ya da hafta sonu evde otururken iş güçten arta kalan zamanlarınızı mevsime uygun sinema filmi keyfi yaparak geçirebilirsiniz. Sevdiğiniz kişilerle beraber izleyeceğiniz New York’ta Sonbahar, Sonbahar Efsaneleri, Kasım’da Aşk Başkadır, Ekim Gökyüzü, Harry Sally İle Tanışınca, Altın Gölde, Kadın Kokusu gibi filmler, daha önce izlemiş de olsanız tekrar tekrar izleyip hoş vakit geçirebileceğiniz yapımlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Hava sıcaklığına uygun donanıma sahip olmak, vücut ısısını korumak, hareketleri basitten zora doğru seçip uygulamak, su kaybına dikkat etmek gerekir.

Bolu, Yedigöller; Nevşehir, Kapadokya; Sakarya, Acarlar Longozu; Çanakkale Kazdağları; İstanbul, Ağva muhteşem ve doğal manzaraları ile ilk sırada sayılabilecek; hem tatil hem doğa gezisi yapılabilecek yerlerdir.

İlgili Yazılar